Наша газета вже писала про створення в НТУУ "КПІ" інноваційного середовища – першої в Україні екосистеми Sikorsky Challenge. Керуючим партнером цього проекту є фахівець з ІТ-технологій, підприємець і досвідчений бізнес-тренер Ігор Пеєр. Він є також одним із організаторів Стартап Школи, яка є важливою складовою Sikorsky Challenge. 15 вересня він був гостем першого в осінньому сезоні ефіру програми "Вільна каса" на Радіо КПІ. Розмова вийшла дуже цікавою, тому ми пропонуємо читачам її запис у дещо скороченому вигляді.
– Доброго вечора, пане Ігорю. За нашою традицією на початку розкажіть трохи про себе.
– Я народився в Україні, в Києві. Закінчив фізико-математичний факультет Київського університету ім. Т.Г. Шевченка. З 1991 року живу в Ізраїлі. Протягом останніх 15 років працюю у сфері IT. Коли я закінчив другий ступінь "Нью-Йорк політехнік", то почав займатися підприємницькою діяльністю у сфері IT. Брав участь у розробках, пов'язаних з багатоядерними процесорами. Мої останні проекти мають зв'язок з новими напрямами для бізнесу на основі Web 3.
Щодо мого теперішнього перебування в Києві і роботи в КПІ. Трохи менше року ми запустили тут першу Стартап Школу, яка називається Sikorsky Challenge. На сьогоднішній день ця Стартап Школа є частиною першої в Україні інноваційної екосистеми Sikorsky Challenge, такий собі інноваційний кластер, який включає Стартап Школу, бізнес-інкубатор, фестиваль Sikorsky Challenge, який незабаром відбудеться, кілька венчурних фондів. Головне завдання екосистеми – створити діючу платформу для розвитку інноваційного бізнесу на базі КПІ.
– Чому Ви вирішили повернутися в Україну і розвивати цей напрямок саме тут? Чи в Ізраїлі немає таких можливостей?
– В Ізраїлі я продовжую займатись своїми проектами. Але я народився в Києві і тому відчуваю певні обов'язки, і дійсно хотів би бачити Україну розвинутою в інноваційному напрямі. Тим більше, що тут для цього є багато можливостей – розумні голови, ініціативна молодь. Чого поки що не вистачає, так це міжнародного досвіду, розуміння бізнес-процесів та того, куди вони можуть рухатися і з чим вони можуть іти вперед.
– А чому саме Політех? У Києві є кілька класних ВНЗ – Могилянка, Університет ім. Шевченка. Чому Ви вирішили базуватися в КПІ?
– Так склалося, що мене запросили сюди прочитати для студентів лекцію від ізраїльського культурного центру. Тоді зав'язалися дружні стосунки. Я вдячний цій випадковості, бо сьогодні вже стовідсотково розумію, що КПІ – це один із оплотів інновацій, що можуть бути впроваджені в Україні.
– Очікування від першої групи Стартап Школи, як я розумію, виправдалися? Адже Ви вирішили не тільки продовжувати, а й розширятися.
– Так, дуже позитивні результати. Протягом 4-х місяців навчання ми пройшли вельми інтенсивний курс, в результаті якого були відібрані 7 ідей, навколо яких згуртувалися 7 команд. Розроблені ними проекти були успішно презентовані комісії 23 травня 2014 року.
– А зараз Ви кажете, що Стартап Школа перетворюється у щось більше?
– Так. На базі КПІ створена інноваційна екосистема Sikorsky Challenge, яка має три головні складові. Перша – це триступенева Стартап Школа Sikorsky Challenge. На 1-му ступені навчання відбувається за програмою інноваційного підприємництва і розвитку креативного мислення. На цьому етапі ми плануємо навчити в режимі факультативних занять приблизно 300 слухачів. Після першого етапу навчання пройде конкурсний відбір, і на 2-й ступінь навчання потраплять приблизно 30 студентів з тими ідеями, які вони напрацювали на 1-му ступені. З цього часу ми почнемо формувати команди, розроблювати прототипи, бізнес-моделі. Після цього всі розроблені проекти будуть запропоновані венчурним фондам та інвесторам. А ті команди, що будуть обрані інвесторами для фінансування, потраплять з інвестиціями в бізнес-інкубатор, де вже дійсно буде будуватися компанія під цю бізнес-модель і з цією командою. Процес розробки в інкубаторі триватиме рік, протягом якого метою стане отримання додаткових інвестицій.
– Якщо вже зайшла мова про навчання в Стартап Школі Sikorsky Challenge, то цікавить таке питання: хто навчає в Школі, кого запрошують як спікерів, хто ментори, які будуть супроводжувати проекти?
– Частину матеріалу викладаю я, частину – тренери КПІ, які викладають в Інституті післядипломної освіти. Понад те, з нами починає працювати значна кількість венчурних фондів та успішних підприємців, які розуміють, що ми займаємося доброю справою.
А взагалі у нас буде велика команда викладачів-тренерів, і ми будемо її весь час розширювати за рахунок запрошення викладачів і менторів з інших країн для того, щоб доносити той досвід, що існує зараз у світі.
– З викладачами зрозуміло. А кого Ви очікуєте в якості своїх слухачів? Які проекти Ви хотіли б бачити? Останнім часом слово "стартап" розширило своє значення, і в нашому розумінні стартапом зараз називають будь-яку справу – від звичайного мобільного додатка до розробки сонячної батареї, що дозволить перевернути енергетику.
– Я б так не казав "звичайний мобільний додаток", адже, скажімо, Instagram – це теж додаток. Стартап я б визначив так: це бізнес-компанія, яка знаходить ідею і з цієї ідеї створює бізнес, який можна монетизувати. І не важливо, що це буде – мобільний додаток чи нова енергетична технологія. Головне – розуміти, що стартап – це процес, який ідею перетворює на успішний бізнес.
– І все ж таки, з якими напрямами частіше працюють венчурні фонди? Чи можете ви трохи розказати про механізми їхньої роботи. Навіщо вони вкладають гроші?
– У фондів, дійсно, є спеціалізація. Що стосується венчурних фондів, то класична структура венчурного фонду є такою. Є люди, які хочуть заробити більше, ніж можна отримати вкладанням коштів під відсотки у банк. "Венчур" у перекладі – ризик. У разі вдалого вкладання можна заробити великі гроші. Але можна і програти. Тому одним з головних напрямів діяльності венчурних фондів є зменшення ризиків за рахунок вкладання коштів зразу в декілька проектів.
– Чи є вже проекти, що вийшли із Стартап Школи Sikorsky Challenge і отримали інвестиції від українських чи іноземних фондів?
– Декілька команд, що пройшли навчання в нашій Стартап Школі, підготували власні проекти і нині у процесі перемовин з інвесторами.
Я сподіваюся, що після завершення цьогорічного фестивалю ми зможемо анонсувати ще декілька проектів, які отримали інвестиції і почали подальше їх розроблення.
– Повертаючись до теми навчання в Стартап Школі. Ви проводите підготовку тільки з точки зору бізнесу чи навчаєте ще й технічних навичок?
– Ми навчаємо основ бізнесу та підприємництва. Але кожний стартап працює у визначеній технологічній сфері, і для успішного його розроблення вкрай необхідно вирішувати деякі технологічні задачі. Ми не навчаємо під кожну технологію. Ми надаємо менторів, які зможуть допомогти просунути і направити розвиток кожного технологічного процесу. Іноді можуть прийти хлопці з гарною ідеєю і розумінням того, що можна побудувати на цій ідеї, але в них не вистачає можливостей для того, щоб розробити прототип і вирішити деякі питання. Завдяки тому, що КПІ має технологічно підготовлених фахівців високого ґатунку, ми зможемо допомогти вирішити технологічні задачі пересічному стартаперу.
– Оскільки у структурі екосистеми Sikorsky Challenge поки немає власних венчурних фондів, що ви плануєте отримати від успішних проектів?
– Як бізнес-інкубатор ми створюємо інфраструктуру, що дозволяє ідею вивести на рівень продукту. В процесі навчання ми доопрацьовуємо ідею таким чином, щоб вона була цікава інвестору. Якщо ця ідея отримує інвестицію, то у нас, як у інкубатора, залишиться якась частка від цієї компанії, і ми станемо партнерами із власником ідеї та розпочнемо будувати компанію разом.
– У середині жовтня в КПІ проходитиме фестиваль Sikorsky Challenge. Що Ви можете порекомендувати тим, хто не зміг потрапити на цьогорічний фестиваль?
– Після фестивалю ми розпочинаємо новий набір у Стартап Школу. До неї ми приймаємо всіх – з ідеями і без ідей. Адже на прикладах успішних бізнесів у людей відкривається канал у підсвідомість і починається генерація ідей. Перший етап навчання пройде з 20 жовтня по 20 грудня. Заняття проводитимуться один раз на тиждень з 16:00 до 19:00. Це дев'ять занять. Вони мають дати розуміння того, що таке інноваційне підприємництво, що таке стартап, як він будується. На чому треба зосереджувати увагу, як від ідеї будується компанія, які етапи проходить стартап. Дуже важливо у цей період дати можливість виявити свій креатив і виплеснути якісну ідею.
У процесі роботи з ідеями ми будемо відбирати найкращі і навколо них будувати всю наступну роботу з перетворення ідеї на бізнес.
Прийом заявок на наступний фестиваль почнеться весною 2015 року, і у хлопців та дівчат є чудова нагода підготуватися до нього в нашій Стартап Школі.
– Це однозначно круто. А на кого ви чекаєте в Стартап Школі? Чи є ліміт по ВНЗ?
– Ми будуємо наше навчання на базі КПІ, але відкриті для всіх. Навіть у першому випуску нашої школи були слухачі із інших ВНЗ, а були і випускники, які сьогодні працюють у великих компаніях, а також приватні підприємці.
– Що треба зробити, щоб потрапити до вашої Стартап Школи?
– Ми приймаємо всіх бажаючих. Навіть ті, у кого зараз немає ідеї, прийдуть до нас і з чистого аркуша створять щось нове. Головне, щоб була мотивація і бажання вчитися. У процесі навчання народжуються ідеї, але вони народжуються у правильному напрямі, тому що навчаючи, ми кажемо, куди треба рухатися, як саме і які етапи треба пройти задля того, щоб із ідеї вийшла компанія.
– Ну і, наостанок, наша традиційна рубрика – декілька слів настанови на життя КПІшникам.
– По-перше, не пропустіть смартмоб Sikorsky Challenge 16 жовтня о 16:00 біля танка. Приходьте, буде дуже цікаво і пізнавально.
По-друге, я хотів би побажати всім розвивати свої ідеї і не гаяти можливостей, які вам пропонують. Бажаючих запрошую в Стартап Школу. Це дійсно змінить ваше життя.
Ну і третє, найголовніше: я бажаю всім нам миру. Щоб швидше Україна увійшла в європейське середовище, а інновації допомогли нам побудувати багату та успішну країну. І щоб ми всі зіграли в цьому не останню роль.