Ландшафт Київської політехніки стає все красивішим і привабливішим: з’являються нові елементи, насадження і композиції. Радує весняна квітуча палітра. Здавалося б, уже всі гарні куточки відвідали, дослідили і сфотографували. Аж ні. Днями колега збив з пантелику запитанням: а що за сонячний кущик квітне за першим корпусом правіше пам’ятника Є.Патону? Якщо спеціально не видивлятися, помітити його можна лише прямуючи першим поверхом до 6-го виходу. Декоративний кущ з тонкими зеленими пагонами, що утворюють плакучу форму крони, геть усіяний простими яскраво-жовтими квіточками з легким ароматом. Елегантні витягнуті листочки із зубчатим краєм помережені чіткими прожилками.

Проведені спільно дослідження з’ясували, що це керія (Kerria japonica) – маловідома в нашому пейзажному дизайні гостя з Японії й південно-західного Китаю. Названа на честь Вільяма Керра – садівника й колекціонера рослин, який працював у лондонському ботанічному саду К’ю та захоплювався флорою Китаю, Яви й Філіппін.

Керія – зимостійкий листопадний кущ, належить до родини  трояндових Rosaceae, має кілька різновидів і сортів. Усі види діляться на прості і махрові. У махрової рано навесні з’являються квіти, схожі на невеликі трояндочки. Саме тому її часто називають пасхальною чи японською трояндою. Недарма ж  керія століттями займала гідне місце в садах японських імператорів. У Європі керія з’явилася на початку XIX століття. З ботанічних розсадників вона досить швидко перекочувала до декоративних садів містян. З часом були виділені декоративні форми, особливо полюбився садівникам сорт з махровими квітками (pleniflora), схожими на трохи розпатлані кульбабки.

Керія – посухостійка рослина, але віддає перевагу вологим і багатим органікою ґрунтам. Кущі майже не вражають хвороби і шкідники. І посадка, і пересадка, й усі інші інструкції такі ж, як при культивуванні троянд. Висаджувати краще в захищеному від холодних вітрів місці. Тому й у КПІ сонячний кущик сховався у найзахищенішому від негоди куточку. А ми його знайшли і розповіли вам. Милуйтеся і насолоджуйтеся.

Н.Вдовенко