Найбільш перспективним є економічний розвиток України за інноваційною моделлю, в основі якої лежить результат творчої діяльності громадян: наприклад, винахід у технічній галузі, відкриття в науці, літературний або художній твір, комп’ютерна програма тощо.
Однак освіта з питань правової охорони, практичного використання та захисту об’єктів інтелектуальної власності значно відстає від потреб сьогодення і вимагає надання студентам вищих навчальних закладів, як майбутнім інноваторам, комплексу відповідних знань та умінь. Свідченням цього є Указ Президента України “Про заходи щодо охорони інтелектуальної власності в Україні”, завданням якого є запровадження у вищих навчальних закладах дисципліни з основ інтелектуальної власності.
Міжнародний університет фінансів, який завжди прагне відповідати вимогам сьогодення, ввів у програму навчання дисципліну “Основи інтелектуальної власності”, яку викладає к.ф.-м. н. Т. М. Пустильнік.
Основні завдання цього курсу полягають у забезпеченні інтелектуального і соціального розвитку особистості шляхом навчання основам правових та економічних аспектів інтелектуальної власності.
У результаті вивчення цієї дисципліни студенти навчаться визначати:
- основні поняття системи правової охорони інтелектуальної власності;
- складові міжнародної системи охорони інтелектуальної власності;
- складові системи інтелектуальної власності в Україні;
- інтелектуальну власність у нормах загального законодавства України;
- об’єкти права інтелектуальної власності;
- суб’єкти права інтелектуальної власності;
- алгоритм правової охорони об’єктів патентного права (винаходів, корисних моделей, промислових зразків);
- алгоритм правової охорони засобів індивідуалізації сучасників цивільного обороту (знаків для товарів і послуг, зазначень походження товарів);
- алгоритм правової охорони нетрадиційних об’єктів інтелектуальної власності (топографій інтегральних мікросхем та сортів рослин);
- алгоритм правової охорони об’єктів промислової власності (винаходів, знаків для товарів і послуг) в іноземних державах;
- алгоритм правової охорони об’єктів авторського права (творів літератури, науки та мистецтва);
- права та обов’язки власників охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності;
- вартість предмета ліцензійного договору про передачу прав на використання об’єктів права інтелектуальної власності;
- процедуру захисту прав інтелектуальної власності у разі їх порушення;
- випадки порушення прав власників чинних охоронних документів та заявників на об’єкти промислової власності.
Сподіваємось, що вивчення нової дисципліни “Основи інтелектуальної власності” допоможе випускникам Міжнародного університету фінансів користуватись результатами своєї інтелектуальної діяльності та сприятиме економічному розвитку нашої держави.