УДК 621.39
Вплив стратегій керування довжиною пакетів на ефективність МАС-рівня пакетних радіомереж / Войтер А.П. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 7—12.
Досліджено підвищення ефективності пакетних радіомереж на рівні керування доступом до радіоканалу. Для цього здійснено огляд відомих стратегій керування довжиною пакетів і виявлено неповноту набору комбінацій зміни вектора довжини пакетів з можливими станами радіоканалу в протоколах множинного доступу з контролем сигналу несучої. Запропоновано три нові стратегії зміни довжини пакетів, які роблять вичерпним означений набір комбінацій. Дослідження ефективності нових стратегій здійснено методом математичного моделювання їх функціонування при реалізації гнучкого та жорсткого протоколів множинного доступу з контролем сигналу несучої. З використанням математичної моделі для кожної нової стратегії розраховано кількісні показники ефективності у вигляді середньої швидкості передавання, пропускної здатності радіоканалу і границі стійкості. Здійснено порівняльний аналіз нових і відомих стратегій та встановлено значення системних параметрів, при яких нові стратегії мають перевагу за ефективністю порівняно з відомими. Запропоновані стратегії керування довжиною пакетів можуть бути використані для підвищення ефективності роботи діючих пакетних радіомереж з конкурентним доступом та при проектуванні нових. Іл. 4. Табл. 3. Бібліогр.: 3 назви.
УДК 621.31:537.523.3
Періодична структура з поперечним електричним полем / Найденко В.І. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 13—22.
Розв’язано задачу поширення електромагнітних хвиль у періодичній структурі з поперечним електричним полем в основній смузі пропускання. Площинами, перпендикулярними до поздовжньої координати, період структури розбито на дві підобласті. Використано метод частинних областей. Систему функціональних рівнянь, що випливає з граничних умов і умови періодичності, методом моментів зведено до системи лінійних алгебричних рівнянь (СЛАР), порядок якої дорівнює (M + N + 2) / 2, де М і N — число доданків у розкладах полів у підобластях. Далі цю СЛАР зведено до СЛАР в одній підобласті — першій або другій. Проаналізовано отримані СЛАР для фазових зсувів на період φ=0 і φ=π. Здійснено перехід до одноступеневої структури. В наближенні основної функції на апертурі знайдено формулу для розрахунку дисперсійної характеристики (ДХ). Наведено результати розрахунку ДХ хвиль у перших шести смугах пропускання для двох розмірів структури. Подано наближені формули для розрахунку частот, що відповідають φ=0, π/2, π, які свідчать про правильність отриманих дисперсійних рівнянь. Проаналізовано зміни ДХ в основній смузі пропускання зі зміною розміру апертури і порядку визначника. Іл. 5. Бібліогр.: 7 назв.
УДК 697.9
Термодинамічна ефективність теплонасосних схем кондиціонування повітря / Безродний М.К., Дранік Т.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 23—28.
Проаналізовано термодинамічну ефективність схем кондиціонування повітря на базі теплового насоса (ТН). Розглянуто найпростіші схеми кондиціонування повітря на базі ТН. Аналітично отримано залежності для розрахунку цих схем. Наведено графічні залежності основних параметрів, що характеризують ефективність роботи схем, від температури навколишнього повітря. Проведено аналіз ефективності схем кондиціонування повітря на базі ТН. Зіставлення питомих затрат енергії показало, що теплонасосна схема кондиціонування повітря з можливістю вентиляції майже не поступається за ефективністю схемі у вигляді сплітсистеми; при цьому вона має перевагу: забезпечує вентиляцію приміщення там, де це необхідно. Тому використання цієї схеми є виправданим у випадку, коли необхідні і вентиляція приміщення, і кондиціонування повітря одночасно. Якщо основною метою є кондиціонування повітря в приміщенні (наприклад, у житлових будівлях), то доцільно використовувати спліт-системи. Загалом вибір конкретної схеми залежить від призначення об’єкта, який вона обслуговує. Іл. 7. Бібліогр.: 7 назв.
УДК 69. 621.58
Течія та замерзання води на вертикальних поверхнях при зрошенні їх краплями від розпилення ударом / Пуховий І.І., Кривошеєв М.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 29—35.
Вивчено гідродинамічні параметри при течії та змочуванні суцільних металевих вертикальних пластин і сіток з різних матеріалів в умовах ізотермічної течії води та при її замерзанні на згаданих поверхнях. Проведено експерименти з генерації водного льоду на вертикальних оцинкованих пластинах і сітках з металевих та полімерних матеріалів при густині зрошення меншій від відомої мінімальної густини зрошення при подачі води на сухі і мокрі вертикальні поверхні. Льодоутворення та охолодження води відбувалося при контакті води з морозним повітрям. Диспергація води забезпечувалась ударом об горизонтальну вузьку поверхню вертикальних струменів з послідовних крапель води, що витікали з кількох патрубків діаметром 1 мм. Картина змочування, течії води і льодоутворення, що спостерігається на вертикальних пластинах з різних матеріалів та різною структурою, мала однаковий характер: від суцільних плівок у зоні удару крапель до утворення цівок (рівулетів). При віднесенні до площі двох сторін сітки або до площі сторони суцільної пластини інтенсивність теплообміну становить близько 30 Вт/(м2⋅К). Іл. 8. Бібліогр.: 5 назв.
УДК 004.942:519.766.4
Прогнозування волатильності фінансових процесів за альтернативними моделями / Бідюк П.І., Трофимчук О.М., Кожухівська О.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 36—45.
Виконано аналіз сучасних підходів до моделювання умовної дисперсії нестаціонарних гетероскедастичних процесів. Запропоновано структуру моделі стохастичної волатильності для багатовимірного випадку і розглянуто методику оцінювання її параметрів з використанням методу Монте-Карло для марковських ланцюгів. Використання цього методу дає можливість оцінювати лінійні та нелінійні моделі в умовах наявності збурень з довільними розподілами випадкових величин. Для вибраних процесів ціноутворення на біржі побудовано множину моделей умовної дисперсії, які мають спрощені та ускладнені структури. Показано, що кращі результати прогнозування умовної дисперсії можна отримати за експоненційною моделлю авторегресії з умовною гетероскедастичністю та моделлю стохастичної волатильності. Це пояснюється тим, що обидві моделі дають можливість враховувати вплив випадкових збурень з різними знаками. Отримані результати числового моделювання можна використати при побудові комп’ютерних систем підтримки прийняття рішень для керування фінансовими процесами, прийняття рішень стосовно виконання операцій на біржі, формування портфелів фінансових інструментів тощо. Табл. 6. Бібліогр.: 9 назв.
УДК 519.161
Складання оптимального розкладу за наявності заданих обмежень на основі теорії графів / Данильченко А.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 46—53.
Запропоновано новий алгоритм розв’язання прикладної задачі складання розкладу приймання лікувальних процедур пацієнтами санаторію як розширеної математичної задачі пошуку максимального паросполучення у дводольному графі зі зникаючими дугами. На відміну від відомих, алгоритм дає змогу врахувати обмеження сумісності лікувальних процедур і має меншу обчислювальну складність порівняно з методом повного перебору за рахунок скорочення кількості паросполучень, що аналізуються. Алгоритм гарантує знаходження розв’язку задачі складання розкладу приймання процедур пацієнтами санаторію, якщо він існує. Проведено порівняльний обчислювальний експеримент на серії випадкових умов задачі, отриманих від реальних пацієнтів санаторію за часовою вибіркою. Він засвідчив, що запропонований оптимальний алгоритм забезпечує зменшення часу складання розкладу від 4,48 до 8,87 разу порівняно з методом повного перебору і що час складання розкладу прямо пропорційно залежить від кількості вершин дводольного графа. Іл. 3. Табл.. 3. Бібліогр.: 8 назв.
УДК (075.8)330.115
Використання методології передбачення для супроводу процесу нормотворення електронним парламентом / Селін Ю.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 54—60.
Міжнародна неприбуткова організація “Електронний парламент” пропагує ідею загального світового парламенту — як поєднання парламентарів з різних країн у єдиний форум, проведення єдиних світових слухань та задання єдиного вектора розвитку і законодавчої діяльності для багатьох країн світу, уніфікації законодавств (розроблення “типового” законодавства). Нині проект є прообразом створення неформального парламенту світу по одній-двох країнах-представниках на кожному континенті. На рівні окремих країн “Електронний парламент” передбачає впровадження електронного документообігу, інформаційне забезпечення діяльності парламенту, а також представлення результатів його діяльності для виборців через портали й інші джерела. Однак аналітична підтримка “вхідних” і “внутрішніх” процесів парламентів не забезпечується. На сьогодні дослідження стану релевантних світових розробок не виявили наявних та впроваджених рішень стосовно автоматизованої аналітичної підтримки діяльності парламентів (окремих парламентаріїв та законодавчих органів у цілому). У статті показано необхідність застосування методології передбачення у процесі нормотворення під час діяльності електронного парламенту. Запропоновано використання інформаційної платформи сценарного аналізу як базового інструментарію технологічного передбачення. Сформульовано вимоги до системи інформаційно-аналітичного супроводу роботи електронного парламенту. Іл. 3. Бібліогр.: 10 назв.
УДК 535.33/34:539.216/22
Синтез і дослідження електронної структури Cа-ГАП, модифікованого вуглецевими наноматеріалами / Карбівський В.Л., Касіяненко В.Х., Шпілевський Е.М., Рожков М.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 61—65.
Синтезовано серію композитів Са-ГАП—вуглецеві наноматеріали. Застосовувалися різні методи синтезу — механічне перемішування і перемішування у водній суспензії за допомогою ультразвуку (вихідний порошок гідроксилапатиту кальцію було синтезовано методом осадження з водного основного розчину). Як модифікуючі матеріали було застосовано вуглецеві нанотрубки, фулерит (С60) і шунгіт. Досліджено електронну структуру отриманих зразків методом рентгенівської фотоелектронної спектроскопії. Додатково було проведено дослідження зразків методом інфрачервоної спектроскопії. Встановлено, що при взаємодії Са-ГАП з вуглецевими наноматеріалами відбувається незначний перерозподіл електронної густини між атомами кисню, фосфору і кальцію. Це свідчить про збільшення частки ковалентної складової в загальному балансі хімзв’язку Са-ГАП, модифікованого вуглецевими наноматеріалами. Так само при даних модифікаціях відбуваються збільшення симетрії коливань PO3-4-тетраедрів і впорядкування структури. Отримані результати вказують на те, що введення вуглецевих наноматеріалів у гідроксилапатит кальцію приводить до утворення молекулярних комплексів і впорядкування структури. Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 8 назв.
УДК 532.53:629.784
Аналіз поля швидкостей течії рідини при її обертанні в циліндричному резервуарі / Ковальов В.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 66—70.
Наведено результати експериментальних вимірювань полів швидкості при обертанні рідини в циліндричному резервуарі космічного апарата. Запропоновано аналітичні залежності для розподілів азимутальної швидкості та сукупність даних для розрахунку силових впливів рідини на стінки резервуарів. Виконано апроксимацію результатів термоанемометричних вимірювань складових вектора швидкості і побудовано напівемпіричні залежності при розробленні фізичної моделі замкнених течій. Графічні залежності характеризують особливості нелінійного розподілу гідродинамічних полів, де існують пристінні, привісьові та проміжні області течії, які взаємодіють між собою, утворюючи просторову картину розподілу швидкостей. З урахуванням наявних даних теоретичних і числових досліджень можна оцінити достовірність отриманих результатів та адекватність запропонованої моделі циркуляційних течій в’язкої нестисливої рідини. Отримані результати мають актуальне застосування при проектуванні засобів і розробленні методів ефективного впливу на внутрішні течії рідкого пального в баках космічних апаратів. Іл. 3. Бібліогр.: 6 назв.
УДК 539.3-616.724-01.3
Вивчення впливу анізотропії і неоднорідності кісткової тканини на розподіл напружень у нижній щелепі методом скінченних елементів / Крищук М.Г., Маланчук В.О., Копчак А.В., Єщенко В.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 71—76.
Наведено результати імітаційного математичного моделювання напружено-деформованого стану нижньої щелепи з використанням удосконаленої тривимірної скінченноелементної моделі. Для точного відтворення геометричної форми і структурної неоднорідності кістки використані дані щодо її щільності, отримані при проведенні комп’ютерної томографії. Побудовані геометричні об’єми в імітаційній моделі нижньої щелепи відповідали губчастому і кортикальному шарам кістки нижньої щелепи. Для спрощення дослідження структури пружних констант анізотропного неоднорідного тіла кістки керувалися апріорними даними щодо характеристик жорсткості її кортикального шару. Напрямок вісей пружної симетрії задавали по векторах розміщення остеонів кортикального шару. При вивченні впливу анізотропії та неоднорідності фізичної моделі кістки її механічні властивості розглядали як лінійно ортотропні для кожного дискретного кусково-однорідного об’єму моделі тіла щелепи з трьома взаємно ортогональними площинами симетрії в декартовій системі координат. Визначення значень тензора пружних констант анізотропного тіла в кожному локальному об’ємі проводили в локальній системі декартових координат за фактичними даними випробувань матеріалів зразків щелепи для модулів пружності і коефіцієнта поперечної деформації уздовж лінії розміщення остеонів кортикальної кістки. Відтворення сил і напрямку дії жувальних м’язів в імітаційній моделі проводили за даними гнатодинамометрії. Вивчено вплив анізотропії та неоднорідності фізичної моделі кісткової тканини на розподіл напружень і деформацій у різних частинах нижньої щелепи. Отримані результати зіставлені з даними натурних експериментів і раніше запропонованих розрахункових моделей щелепи. Розроблено рекомендації для побудови адекватних імітаційних моделей напружено-деформованого стану нижньої щелепи людини, які застосовуються в щелепно-лицевій хірургії. Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 17 назв.
УДК 661.74:669.14.046.554
Вплив температурно-часових параметрів обробки розплаву та швидкості охолодження на структуру і механічні властивості сплавів АМг6л та АМг11 / Кулініч А.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 77—80.
Встановлено вплив температурно-часових параметрів обробки в рідкому стані та швидкість охолодження при кристалізації на структуру та механічні властивості ливарних сплавів АМг6л і АМг11. Плавки проводили в лабораторній печі опору в графітошамотному тиглі. Використовували такі шихтові матеріали: алюміній марки А99, лігатури Al— Mg, Al—Zr, Al—Be, Al—Ti, Al—Si. Металеві розплави досліджуваних сплавів витримували при різних температурах і тривалості витримки та розливали в різного типу виливниці. Швидкість охолодження розплаву регулювали за допомогою підбору матеріалу та товщини стінок виливниці. На отриманих литих стандартних зразках діаметром 10 мм визначали механічні властивості досліджуваних сплавів (тимчасовий опір розриву, межу плинності, відносне подовження). Встановлено, що оптимізація температурночасових параметрів обробки в рідкому стані дає змогу підвищити рівень тимчасового опору розриву сплавів АМг6л та АМг11, відповідно, на 16 і 21 %. При цьому також зростають значення відносного видовження сплавів в 1,5—3 рази. Показано, що збільшення швидкості охолодження при кристалізації з 0,5 до 4,5 °С/с дає можливість зменшити розмір зерна алюмінієвого твердого розчину для сплаву АМг6л у 2 рази, а для сплаву АМг11 в 1,8 разу. Іл. 2. Бібліогр.: 5 назв.
УДК 539.216.2:661.685
Вплив тривалості відпалу на структуру і магнітні властивості нанорозмірної плівкової композиції Fe50Pt50(15 нм)/ Ag(30 нм)/Fe50Pt50(15 нм)/SiO2(100 нм)/Si(001) / Макогон Ю.М., Павлова О.П., Вербицька Т.І., Владимирський І.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 81—85.
Вивчено вплив проміжного шару Ag і тривалості відпалу в вакуумі за температури 600 °С на формування хімічно впорядкованої фази L10(FePt) в нанорозмірній плівковій композиції (НПК) Fe50Pt50(15 нм)/Ag(30 нм)/Fe50Pt50(15 нм) на планарній підкладці SiO2(100 нм)/Si(001). НПК отримували методом пошарового магнетронного осадження шарів сплаву Fe50Pt50 (99,95 %) товщиною 15 нм і шару Ag (99,9 %) товщиною 30 нм на підкладку термічно окисненого (шар SiO2 товщиною 100 нм) монокристалічного Si орієнтації (001), яка перебувала за кімнатної температури. Відпал зразків проводився у високому вакуумі ∼1,3·10−3 Па з різним часом витримки за вибраної температури: 30 с, 10 хв, 30 хв, 60 хв. Досліджено структуру, електрофізичні властивості та магнітні характеристики НПК. Показано, що фазовий перехід А1(FePt)ГЦК → L10(FePt)ГЦТ відбувається під час відпалу тривалістю 30 с. Збільшення тривалості відпалу до 30 хв супроводжується збільшенням інтенсивності структурних рефлексів (001) і (111) фази L10(FePt)ГЦТ та появою нових структурних рефлексів (200) і (002), які є ознакою наявності тетрагональної ґратки. Відношення параметрів кристалічної ґратки с/а зменшується. Кількість зерен із текстурою (001) відносно зерен із текстурою (111) збільшується. Параметр упорядкування S*, що вказує на ступінь дальнього хімічного порядку, інтенсивно зростає. Незмінне положення структурного рефлексу (111) від прошарку срібла зі збільшенням тривалості відпалу вказує на незмінність параметрів його кристалічної ґратки і відсутність розчинності в ньому заліза й платини. Іл. 4. Бібліогр.: 8 назв.
УДК 539.3
Моделювання великих деформацій. Повідомлення 3. Теоретичні основи застосування логарифмічної міри деформації Генкі / Рудаков К.М., Добронравов О.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 86—93.
Наведено повні відомості про теоретичні основи застосування логарифмічної міри деформації Генкі для моделювання процесу деформування з великими деформаціями різного типу: температурних, пружних, пластичних і повзучості. Розглянуто властивості логарифмічної деформації (Генкі) для волокон матеріалу. Як допоміжну інформацію розглянуто основні міри напружень і другий закон термодинаміки. Визначено закон пружного деформування (для ізотропного матеріалу), що використовує деформації Генкі, міру напружень, яка відповідає деформаціям Генкі, а також встановлено еквівалентне формулювання потужності внутрішніх сил. Показано, що компоненти логарифмічної деформації Генкі відповідають уявленням про міру деформацій. Як енергетично спряжені компоненти тензора напружень вони мають головні компоненти напруження Кірхгофа (напруження Нолла), які лише через масштабний коефіцієнт пов’язані з головними компонентами “тензора напружень Ейлера—Коші з видаленим поворотом” та дають можливість для ізотропного матеріалу (металу) без змін використовувати класичний закон Гука для обчислення напружень. Бібліогр.: 15 назв.
УДК 537.6:544.64
Особливості застосування рівняння стану продуктів детонації під час проведення чисельного моделювання процесу вибуху саморобних вибухових пристроїв / Сидоренко Ю.М., Мариненко Я.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 94—102.
До нових методів криміналістичного аналізу саморобних вибухових пристроїв можна віднести метод комп’ютерного моделювання процесу їх вибуху, але використання такого методу має певні труднощі. Це пов’язано з тим, що до бібліотеки більшості комп’ютерних програми зі світовим ім’ям, зокрема ANSYS/AUTODYN, LS-DYNA, занесені такі рівняння стану, які описують поведінку продуктів детонації (ПД) в основному вибухових речовин (ВР) закордонного виробництва. Причому кількість цих ВР, для яких відомі числові значення параметричних констант даних рівнянь, є обмеженою. Крім того, які будуть числові значення констант цих рівнянь для ВР нелегального саморобного виробництва невідомо. У статті описано математичний метод апроксимації рівняння ізоентропи в формі Л.П.Орленко рівнянням ізоентропи у формі JWL. Критерієм апроксимації запропоновано критерій пошуку мінімального значення нормованої на величину тиску ПД площі S* між кривими вказаних рівнянь. Адекватність запропонованого методу перевірялася шляхом порівняння експериментальних і розрахункових даних про швидкість розширення зовнішньої поверхні мідної трубки ”Циліндр-тесту”, отриманих за допомогою комп’ютерних програм “ГЕФЕСТ” та LS-DYNA. Розрахунки виявили, що величина похибки не перевищує 10 %. Іл. 5. Табл. 5. Бібліогр.: 23 назви.
УДК 539.376
Повзучість нелінйно-в’язкопружних матеріалів за умов нестаціонарного одновісного навантаження / Фернаті П.В., Павлюк Я.В., Рагуліна В.С. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 103—109.
Розглянуто задачу визначення деформацій повзучості нелінійно-в’язкопружного матеріалу за різних режимів нестаціонарного одновісного навантаження, а саме ступеневого навантаження та чергування довантажень і розвантажень. Розв’язок побудовано на підставі гіпотези про існування єдиної діаграми деформування, що отримана виходячи із подібності ізохронних діаграм повзучості та діаграми миттєвого деформування. Побудовано узагальнену реологічну модель. На підставі моделі побудовано одновимірні визначальні рівняння повзучості для нелінійно-в’язкопружних матеріалів. Ядро спадковості вибрано у формі дробовоекспоненційної функції Работнова. Параметри моделі знайдено із базового експерименту на одновісну повзучість при стаціонарному навантаженні. Нестаціонарні режими навантаження задаються за допомогою функцій Хевісайда. Результати розрахунків експериментально апробовано на задачах прогнозування деформацій нестаціонарної повзучості полівініхлоридного пластикату. Отримано задовільне узгодження результатів розрахунку з експериментальними даними. Іл. 4. Табл. 2. Бібліогр.: 6 назв.
УДК 621.785.669.14.018.8
Газова корозія хромоалітованої сталі 12Х18Н10Т / Хижняк В.Г., Аршук М.В., Хижняк О.В., Лоскутова Т.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 110—114.
Наведено результати досліджень хромоалітованої сталі 12Х18Н10Т. Показано можливість отримання на поверхні сталі 12Х18Н10Т комплексних хромоалітованих покриттів за участю нітриду титану. Нанесення покриттів відбувалося поєднанням двох процесів: фізичного осадження з парової фази нітриду титану та дифузійного хромоалітування, яке проводили порошковим методом у контейнерах з плавким затвором за умов зниженого тиску при температурі 1050 °С протягом 3 год. Визначено фазовий і хімічний склад, товщину й мікротвердість покриттів до та після випробувань на жаростійкість. Встановлено бар’єрні властивості шару нітриду титану, який при окисненні зменшує дифузійне проникнення кисню, хрому та алюмінію в основу, а елементів основи — в покриття за високих температур. Встановлено вплив бар’єрного шару нітриду титану TiN на склад та структуру покриттів до та після випробувань на жаростійкість. Визначено, що хромоалітовані покриття на поверхні сталі 12Х18Н10Т сприяють підвищенню жаростійкості. Отримані покриття є перспективними з точки зору експлуатації в умовах тертя та зношування, дії високих температур і агресивних середовищ. Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 12 назв.
УДК 620.179+621.791.763
Розроблення критеріїв якості точкового зварювання за результатами акустико-емісійного контролю / Галаган Р.М., Луценко Н.Ф., Кліщар Ф.С., Запара В.І. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 115—120.
У статті розглядається розроблення алгоритмів обробки сигналів акустичної емісії, що дасть можливість розробити критерії для оцінки якості контактного точкового з’єднання. Розв’язати цю задачу пропонується з використанням методу згортки, який дає змогу виявити в аналізованому сигналі зразковий часовий процес. Авторами синтезовано два алгоритми обробки сигналів акустичної емісії: з використанням лінійних та нелінійних перетворень. Як шаблон запропоновано використовувати у першу чергу частотні характеристики сигналів акустичної емісії, які виникають під час кристалізації литого ядра і характеризують якісне точкове з’єднання. В результаті проведених експериментів створено навчальну вибірку акустико-емісійних сигналів. Застосування запропонованих алгоритмів дає можливість оцінювати якість точкового з’єднання за виникненням високого рівня сигналу на виході блоку згортки в аналізованій часовій області. Поява такого піку свідчить про значний ступінь статистичного зв’язку часового процесу, який відповідає зразковому шаблону якісного з’єднання, і сигналу акустичної емісії при поточному точковому зварюванні, що підтверджено експериментально. Іл. 6. Бібліогр.: 9 назв.
УДК 621.38
Метод і пристрій контролю за змінами стану поляризації сонячного випромінювання, відбитого від озонового шару стратосфери Землі / Гераїмчук М.Д., Куреньов Ю.П., Неводовський П.В., Мороженко О.В., Сергунін В.Б. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 121—126.
Метою цієї роботи є вибір методу та створення пристрою контролю за станом поляризації сонячного випромінювання, відбитого від озонового шару стратосфери Землі, з борта мікросупутника. Розглянуто питання теорії дослідження, алгоритму роботи та організації космічного експерименту. Зроблено висновок про можливість моніторингу озонового шару Землі з космосу методом ультрафіолетової стоксполяриметрії. Метод Стокса дає можливість отримувати інформацію з досліджуваного розсіяного стратосферою сонячного випромінювання. Оперативне отримання інформації в автоматичному режимі спрощує обробку інформаційного сигналу і його передачу з борту ШСЗ різним спо156 Наукові вісті НТУУ "КПІ" 2012 / 6 живачам (передачу на Землю). Проведені дослідження також показують, що метод Стокса дає можливість отримувати поляризаційні параметри розсіяного стратосферою випромінювання в автоматичному режимі значно простіше порівняно з класичними методами еліпсометрії. Іл. 5. Бібліогр.: 13 назв.
УДК 621.384.3
Оцінка ефективності багатоканальних оптико-електронних систем спостереження з комплексуванням інформації / Колобродов В.Г., Микитенко В.І., Мамута М.С. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 127—131.
Запропоновано методику оцінювання ефективності функціонування багатоканальної оптико-електронної системи спостереження (БОЕСС) із комплексуванням інформації. Вона поєднує таку споживчу характеристику ОЕСС, як імовірність виявлення, розпізнавання та ідентифікації, з показником якості комплексованого зображення — показником успішності виконання завдання. Цей показник враховує процеси формування зображень в окремих каналах БОЕСС, особливості комплексування інформації та зорового сприйняття зображення оператором. Результати моделювань добре корелюють із результатами суб’єктивних експертиз. Запропонована методика дає можливість вибирати найкращий для даних умов функціонування БОЕСС метод комплексування. З-поміж розглянутих найкращі результати дають такі методи комплексування, як інваріантне до зсувів вейвлет-перетворення, дискретне вейвлет-перетворення та піраміда Лапласа. Результати моделювань показують, що за хороших погодних умов за рахунок комплексування вдається підвищити максимальну дальність дії БОЕСС до 10 %. Іл. 4. Табл. 3. Бібліогр.: 12 назв.
УДК 629.7.022
Застосування контрольної базової моделі в інформаційних технологіях проектування складного технічного об’єкта / Конотоп Д.І., Зінченко В.П. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 132—137.
Розглянуто параметричне проектування складного технічного об’єкта на прикладі літального апарата (ЛА) з використанням концепції впровадження у процес проектування контрольної базової моделі, яка підвищує ефективність створення геометричної моделі ЛА на всіх етапах проектування та дає можливість оптимального керування основними параметрами ЛА за допомогою таких сучасних комп’ютерних інформаційних технологій, як CAD/CAM/CAEсистеми. Проаналізовано існуючі основні етапи проектування складного технічного об’єкта, описано місце, яке займає контрольна базова модель у цьому процесі, та вказано на її значення при подальшому проектуванні й виробництві складного технічного об’єкта на прикладі ЛА. Наведено приклад проектування контрольної базової моделі частини ЛА та застосування цієї моделі при створенні тривимірних моделей на наступних етапах проектування ЛА з використанням CAD/CAM/CAE-системи на прикладі застосування програми CATIA. Іл. 5. Бібліогр.: 12 назв.
УДК 621.643.03:620.179.18
Система контролю якості монтажу клеєзварної муфти на магістральному газопроводі високого тиску / Тимчик Г.С., Подолян О.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 138—144.
Запропоновано структуру системи контролю якості монтажу клеєзварної муфти на магістральному газопроводі високого тиску, що містить вимірювач інформаційних параметрів, обчислювач оптимальних значень даних параметрів та аналізатор, що оцінює невідповідність вимірюваних значень оптимальним, а також дає пропозицію для подальших дій системі керування для усунення цієї невідповідності. Розглянуто вплив на ефективність посилення трубопроводу геометричних параметрів труби й муфтової конструкції, міцнісних параметрів матеріалу підмуфтового шару й технологічних параметрів формування підмуфтового шару. Показано, що контроль ефективності посилення трубопроводу має проводитись з урахуванням усадки самотвердіючої речовини в момент її твердіння, за замірами значень тиску в трубопроводі та в підмуфтовому просторі або за замірами значень кільцевих механічних напружень у стінках муфти та труби поза зоною встановлення муфти. Запропоновано систему взаємозалежних рівнянь для розрахунків у обчислювачі розглянутої системи оптимальних значень контрольованих параметрів. Запропоновано спосіб контролю, що дає змогу досягти максимальної ефективності посилення трубопроводу при використанні для заповнення підмуфтового простору розплавленого металу. Іл. 10. Бібліогр.: 8 назв.
УДК 66.023:519.86
Дезактивація каталізатора в системі “послідовна реакція Α1 → α2Α2 → α3Α3 + каталізатор + проточний реактор змішування” / Лучейко І.Д. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2012. — № 6. — С. 145—151.
Отримано аналітичний розв’язок задачі опису нестаціонарного, спричиненого дезактивацією твердого каталізатора, режиму функціонування системи “послідовна реакція Α1 → α2Α2 → α3Α3 + каталізатор + проточний реактор змішування”. Розраховано раціональний (максимально вигідний) час τmax експлуатації промислового каталізатора. Задачу розв’язано на основі системи диференціальних рівнянь миттєвого балансу концентрацій. Формальну кінетику реакції описували степеневою залежністю, кінетику слабкої дезактивації каталізатора — лінійною залежністю. Лінеаризацію системи рівнянь для довільних порядків ni реакційних стадій здійснено за умови малих відносних відхилень концентрацій від номінальних (початкових) значень. Одержано формули розрахунку відносних відхилень εs2 селективності s2 і εη2 виходу η2 від номіналів для цільового продукту A2. Значення ε s2 і ε η2 залежать від порядків стадій, симплексу констант швидкостей дезактивації каталізатора, симплексу номінального ступеня перетворення реагенту A1 і його кінцевої концентрації та симплексу селективностей реакційних стадій. Доведено наявність ефектів саморегулювання режиму щодо селективності (εs2=0) або виходу (εη2=0) продукту A2. У випадку реакції першого ηi=1 порядку розраховано номограму для визначення раціонального терміну експлуатації τ max >> 1 промислового каталізатора за максимально допустимим значенням ε допs2 max << 1. Іл. 1. Бібліогр.: 11 назв.