УДК 681.5.015.24(045)
Апостолюк В.О.

Пошукові алгоритми процедурного оптимального керування

С. 7 – 14 ., укр., Іл. 8. Табл. 2. Бібліогр.: 5 назв.

Розглянуто узагальнену структуру пошукових алгоритмів та методи їх адаптації до розв'язання задач оптимального керування багатовимірними динамічними системами. На основі розробленої структури запропоновано і досліджено нові спеціальні рейтингові функції, способи кодування векторів керування та способи відповідної дискретизації простору станів. Було не тільки продемонстровано можливість пошукових алгоритмів успішно розв'язувати задачі оптимального керування, але й показано переваги в ефективності запропонованих алгоритмів порівняно з існуючими при розв'язанні тестової задачі.

УДК 531.383
Балабанов І.В., Цірук В.Г.

Вплив особливостей конструкції на міцність двокільцевого динамічно настроюваного гіроскопа
С. 15–19., укр., Іл. 4. Бібліогр.: 5 назв.

Проводяться дослідження міцнiстних характеристик двокільцевого динамічно настроюваного гіроскопa (ДНГ). Встановлено, що особливості конструкції рівножорсткого пружного підвісу в двокільцевому ДНГ зумовлюють істотне зниження його перевантажувальної здатності. Haводяться аналітичні формули з визначення допустимого навантаження, а також координати небезпечних перерізів в пружних елементах підвісу. Проводиться порівняльний аналіз приведених чисельних оцінок міцнистних характеристик з відповідними експериментальними даними, отриманими в результаті випробувань реального ДНГ.

УДК 389.629
Володарський Є.Т., Мішина О.О.

Оцінка невизначеності результатів контролю
С. 20–25., укр., Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 3 назви.

Проаналізовано вплив похибки перетворення на вірогідність контролю. Показано, що невизначеність результату і характер помилкових рішень залежить від співвідношення адитивної та мультиплікативної складових. Запропоновано нормувати для засобів вимірювання, які використовуються при контролі, не граничні значення можливої похибки, а граничне значення її складових.

УДК 519.71
Збруцький О.В., Прач А.О.

Адаптивний алгоритм одного класу систем керування гарантованої точності при довільних збуреннях
С. 26–30., укр., Запропоновано адаптивний алгоритм системи керування одновимірним динамічним об'єктом, вагова характеристика якого є аперіодичною знакосталою функцією. Знайдено умови формування коефіцієнта зворотного зв'язку на основі опосередкованого оцінювання результуючого впливу і прогнозування регульованої величини об'єкта керування, які забезпечують гарантовану точність керування в умовах довільних збурень.

Іл. 4. Бібліогр.: 11 назв.

УДК 629.735
Каюк Я.Ф.

Задача про моделювання ракети балкою із змінними зведеними характеристиками
С. 31–42., укр., Іл. 2. Табл. 4. Бібліогр.: 8 назв.

Сформульовано основні припущення, за допомогою яких видовжену ракету можна моделювати балкою зі змінними масоінерційними, геометричними і жорсткістними характеристиками. Розроблено підхід, який дозволяє не лише формулювали основні теореми динаміки для ракети-балки як тіла змінної маси, а і в явній формі отримувати формули для обчислення реактивних і варіаційних сил. На основі доведених теорем показано, як можні формулювати різні варіанти лінійних і нелінійних рівнянь руху ракети-балки. Як приклад, отримані нелінійні рівняння сумісних поздовжньо-згинальних коливань у площині тангажа.

УДК 621.317
Колосов В.І., Губар В.І.

Частотна похибка вимірювання середньоквадратичної напруги при спектрально насичених сигналах
С. 43–53., укр., Іл. 5. Табл. 3. Бібліогр. 28 назв.

Досліджено частотні похибки при вимірюванні середньоквадратичних напруг від втрати частини спектра вхідного сигналу через обмеженість амплітудно-частотної характеристики тракту вольтметра. Знайдено оцінки таких похибок для типових сигналів і рекомендації для їх зменшення.

УДК 629.76
Мариношенко О.П.

Визначення навантажень від взаємодії консольної балкової системи і набігаючого повітряного потoку
С. 54–60., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 5 назв.

Дано постановку і метод розв'язання задачі, зміст якої відображається в заголовку. Сформульовані основні співвідношення для визначення розподіленого зовнішнього аеродинамічного навантаження на консольну балкову систему від дії набігаючого повітряного потоку. З використанням цих співвідношень отриманo формули для визначення тиску повітряного потоку на поверхню деформованої консоль ної балкової системи. Виведено формули для розрахунку зведених до центра мас довільного перерізу аеро динамічного профілю головного вектора і головного моменту від дії набігаючого повітряного потоку.

УДК 629.783
Мелащенко О.М., Рижков Л.М.

Дослідження гравітаційно-магнітної системи стабілізації мікросупутника з оцінюванням фазового вектора фільтром Калмана
С. 61–67., укр., Іл. 7. Бібліогр.: 10 назв.

Розглядається побудова гравітаційно-магнітної системи стабілізації мікросупутника. Виконано аналіз ефективності деяких регуляторів з оцінюванням фазового вектора розширеним фільтром Калмана.

УДК 629.072.73
Морозов С.В.

Автоматичний вихід літака на друге коло за критерієм енергетичного швидкісного підйому
С. 68–73., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 4 назви.

У статті запропоновано універсальний підхід до формування алгоритму автоматичного виходу літака на друге коло за критерієм енергетичного швидкісного підйому в каналі руля висоти. Розроблений алгоритм забезпечує цілеспрямований перерозподіл наявної енергії швидкісного підйому в набір висоти і на розгін. При цьому враховується вимога до мінімального градієнта набору висоти і задана швидкість виходу літака на друге коло залежно від його конфігурації.

УДК 621.317
Туз Ю.М., Рахмаілов О.В., Добролюбова М.В.

Еталонні перетворювачі змінної напруги
С. 74–80., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 5 назв.

Створено і досліджено еталонні перетворювачі змінної напруги для діапазону частот 0–30МГц і діапазону напруг 0,001–1000В з мінімізованими похибками переходу від постійної напруги до змінної.

УДК 531.768
Черняк М.Г.

Математична модель методичних вібраційних похибок маятникового компенсаційного акселерометра з пружним підвісом чутливого елементa
С. 81–88., укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 6 назв.

Розроблено математичну модель методичних вібраційних похибок маятникового компенсаційного акселерометра з пружним підвісом чутливого елементa, які виникають y найбільш загальних умовах просторового коливального руху основи. Отримано аналітичні формули для обчислення цих похибок та виконано їх розрахунок для навігаційного акселерометра типу АК-6.

УДК 621.377
Шевчук Б.М, Зінченко В.П., Фраєр С.В.

Високоінформативна обробка і кодування сигналів та зображень у мережах дистанційного моніторингу станів об'єктів
С. 89–96., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 16 назв.

Описано функціональні характеристики оперативної фільтрації та стиску сигналів і зображень, оптимізованих за швидкодією та точністю кодування. Метод фільтрації-стиску даних моніторингу ґрунтується на сигнальному підході, при якому на обгинаючій сигналів визначаються найбільш інформативні відліки, амплітудно-часові характеристики яких після компактного кодування/декодування практично не змінюються. Досягнення необхідного коефіцієнта стиску даних досягається через відбір найбільш інформативних істотних відліків, а також через стиск даних без втрат.

УДК 62-50
Афанасьєва І.В., Бідюк П.І., Поворознюк А.Н.

Особливості проектування і реалізації СППР при прогнозуванні фінансово-економічних процесів
С. 97–106., укр., Іл. 9. Табл. 4. Бібліогр.: 8 назв.

Пропонується система підтримки прийняття рішень для прогнозування фінансово-економічних процесів. Система реалізована в середовищі Visual Studio 5.0 мовою програмування C#. Наведено приклад використання програмного продукту для прогнозування цін на нафтопродукти в Україні. Передбачається доробка даного програмного продукту новими методами прогнозування нестаціонарних та нелінійних процесів.

УДК 621.372.061.3.001.63:681.3
Дейнеко Ж.В., Карпухін О.В., Четвериков Г.Г.

Математичне моделювання та проектування елементів багатозначної логіки
С. 107–111., укр., Бібліогр.: 16 назв.

Розглянуто питання проектування багатозначних елементів на основі нелінійних резонансних кіл як розв'язання задачі параметричної оптимізації. Одним із перспективних варіантів реалізації елементів багатозначної логіки є використання нелінійних резонансних кіл. Оптимальне проектування та технічна реалізація обчислювальних пристроїв на базі багатозначних структур неможливі без одночасної розробки принципово нових (нетрадиційних) видів математичних моделей та їх дослідження для різних режимів роботи та інтерпретації результатів моделювання. Результати, отримані при розв'язанні задач оптимізації, дозволили розробити рекомендації з виготовлення макетних зразків багатофункціональних частотних елементів.

УДК 681.3.07
Маслянко П.П.

Компонентні процеси системного проектування інформаційно-комунікаційних систем
С. 112–121., укр., Іл. 8. Бібліогр.: 11 назв.

Процес розробки визначається як певним чином упорядкований, достатній і функціонально повний ряд робіт з розробки проектів інформатизації організаційних систем із заданими показниками ефективності.

Мета статті – з позицій прикладного системного аналізу і основних положень системного проектування інформаційно-комунікаційних систем запропонувати компонентний процес розробки проектів інформатизації який зберігає переваги ітеративного і водоспадного процесів та значно розширює можливості проектування середніх та великих інформаційно-комунікаційних систем.

УДК 532.5
Макасєєв М.В.

Коливання пластини на вільній поверхні рідини
С. 122–126., укр., Іл. 3. Бібліогр.: 17 назв.

Для задачі про гармонічні коливання пластини на вільній поверхні рідини отримано сингулярне інтегро-диференцiальне рівняння з ядром Коші відносно розподілу тиску.

Розв'язана задача про коливання пластини під дією регулярних хвиль. Отримано залежності навантаження і кутів повороту пластини від довжини хвиль. Чисельний аналіз проведено за методом дискретних вихорів. Наведено приклади розрахунків для прогресивних набігаючих та стоячих хвиль.

УДК 621.924.1
Петраков Ю.В., Косміна Н.О.

Автоматичне проектування оптимального керування при круглому врізному шліфуванні
С. 127–133., укр., Іл. 9. Бібліогр.: 3 назви.

Сформульовано задачу оптимального керування процесом круглого врізного шліфування. Створено математичну модель процесу, яка враховує геометричну, силову взаємодію шліфувального круга і заготовки, зношування шліфувального круга, замкненість і динамічні властивості пружної системи верстата, а також багатопрохідність процесу. Доведено, що задача оптимізації належить до класу варіаційних задач і не може бути розв'язана аналітичними методами. Запропоновано новий підхід до розв'язання задачі оптимізації за рахунок використання спеціального обчислювального алгоритму, який функціонує за принципом замкненої системи автоматичного керування. Створено прикладну програму, що пропонується як інструмент технологічної підготовки виробництва.

УДК 621.002.3:621.89
Роїк Т.А., Холявко В.В., Віцюк Ю.Ю.

Закономірності зміни властивостей i оптимізація складу антифрикційних композиційних матеріалів з нікелевою матрицею
С. 134–138., укр., Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 9 назв.

Виконання комплексу всебічних досліджень фізико-механічних, триботехнічних властивостей, металографічного і фрактографічного аналізів композиційних антифрикційних матеріалів на основі нікелю, що леговані молібденом і вольфрамом і містять у своєму складі тверду змащувальну речовину – CaF 2 , дає можливість визначити закономірності взаємозв'язку конструкційної міцності композитів та їх функціональних властивостей залежно від вмісту зміцнюючих легуючих елементів і твердого мастила. Такий підхід уможливлює здійснення оптимізації складу антифрикційних матеріалів з нікелевою матрицею, завдяки чому розв'язується наукова задача прогнозування та керування експлуатаційними властивостями композитів на основі нікелю технологічними засобами. Це сприяє забезпеченню надійності і довговічності роботи антифрикційного матеріалу та вузла тертя в цілому.

УДК 621.745.56:538.4/5:669-14
Середенко О.В.

Формування емульгованого металевого розплаву під дією змінного електромагнітного поля
С. 139–143., укр., Іл. 1. Бібліогр.: 16 назв.

Показано, що при спеціально організованій дії електромагнітного поля в індукційній тигельній печі розплав поступово переходить із стану, який складається з двох об'ємів, в стан тонкодисперсної емульсії, без застосування перегріву розплаву вище температури області існування двох рідких фаз.

УДК 517.983
Богданський Ю.В.,. Статкевич В.М.

Лінійні диференціальні рівняння з суттєво нескінченновимірними операторами
С. 144–147., укр., Бібліогр.: 4 назви.

Досліджено рівняння вигляду А п и + а 1 А п - 1 и + ... +   а п - 1 Аи + а п и = f з суттєво нескінченновимірними диференціальними операторами другого порядку (типу Лапласа–Леві) для функцій на гільбертовому просторі. Доведено існування та єдиність розв'язків таких рівнянь. Для рівняння першого порядку одержано явну формулу.

УДК 571.986
Кухарчук М.М., Яременко М.І.

Квазілінійні рівняння другого порядку з матрицею Гільбарга–Серрина та нелінійні напівгрупи стиску. Частина 1. Про розв'язність еліптичного рівняння
С. 148–155., укр., Бібліогр.: 5 назв.

Стаття присвячена дослідженню зв'язку між еліптичними рівняннями з матрицею Гільбарга–Серрина та узагальненими параболічними задачами. об'єкта.

Долучення Розмір
NV-text-08-2.pdf (5.29 МБ) 5.29 МБ