УДК 330.15
Жарова Л.В.
Сталий розвиток України: необхідність чи неминучість?
С. 5 – 10 ., укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 27 назв.
Розглянуто еволюцію сприйняття сталого розвитку громадськістю та політиками, виділені політико-економічні передумови проведення Україною політики сталого розвитку, обґрунтовано першорядність нормативно-правової складової при її забезпеченні, визначені перспективи та можливість сталого розвитку держави.
УДК 621.39
Войтер А.П.
Порівняльний аналіз стратегій адаптації довжини пакетів при конкурентному доступі до радіоканалу
С. 11–15., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 2 назви.
За допомогою математичних моделей зроблено порівняльний аналіз ефективності за швидкістю передачі, пропускною здатністю та межею стійкості відомої та двох нових стратегій адаптації довжини пакетів при конкурентному доступі до радіоканалу. На кількісному рівні визначено найбільш ефективну з них та співвідношення інших.
УДК 621.396.43
Ільченко М.Ю., Наритник Т.М.
Проблеми і перспективи побудови в Україні наземних ефірних мереж цифрового мовлення і широкосмугового безпроводового доступу
С. 16–25., укр., Іл. 4. Табл. 3. Бібліогр. 8 назв.
Обґрунтовуються способи створення сучасних мереж мультисервісного доступу до універсальних послуг, розглядаються шляхи вирішення проблеми впровадження в Україні цифрового мовлення з врахуванням аналізу зарубіжного досвіду, особливостей проблем перехідного періоду і використання мікрохвильових, наземних, супутникових і кабельних мереж. Наведено результати успішної роботи дослідної зони цифрового мовлення DVBT у смугах частот 470–862МГц в містах Києві і Одесі. Обговорюються особливості і перспективи впровадження технологій широкосмугового безпроводового зв'язку на основі розроблених вітчизняних систем МІТРІС, UMDS і UWDS в смугах частот 10150–10300, 10500–10600 і 11700–12500МГц. Наводяться результати реалізації проекту мікрохвильового цифрового телевізійного мовлення і передачі даних у рамках системного проекту UWDS в Криму на базі технологій МІТРІС із зворотним радіоканалом.
УДК 62-50
Бідюк П. ., Литинська А.Ю.
Статистичні властивості та застосування портфелів хедж-фондів
С. 26-36.
укр.
Іл. 1. Табл. 5. Бібліогр.: 11 назв.
Виконано аналіз методів статистичного моделювання портфеля цінних паперів із факторами ризику. У досліджених індексів, що відображають динаміку змін прибутковості різноманітних стратегій хедж-фондів, статис
14-02-2008
озподілу цих випадкових величин. Оцінено відхилення значень мір ризику для законів із класу еліптичних від фактичних показників.
УДК 004.896
Гагарін О.О., Титенко С.В.
Дослідження і аналіз методів та моделей інтелектуальних систем безперервного навчання
С. 37–48., укр., Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 35 назв.
Проаналізовано особливості безперервної освіти і шляхи їх підтримки в навчальних системах. Зроблено огляд ключових методів і моделей, які мають лягти в основу інтелектуальної системи безперервного навчання.
УДК 681.1
Дідковська М.В.
Дослідження і аналіз графічних моделей функціональних вимог до Web-проектів
С. 49–53., укр., Іл. 1. Бібліогр.: 9 назв.
Дана стаття присвячена методиці проектування тестів на основі UML-діаграм варіантів використання з врахуванням їх структурних характеристик, залежностей та обмежень. Запропонована методика оцінювання часу тестування, заснована на UML-діаграмах варіантів використання, дозволяє розробити точний план тестування на ранніх етапах життєвого циклу програмного забезпечення.
УДК 007:681.518
Маслянко П.П.
Основні положення методологій системного проектування інформаційно-комунікаційних систем
С. 54–60., укр., Іл. 1. Бібліогр.: 18 назв.
Викладається короткий огляд основних принципів і методологій системного проектування інформаційно-комунікаційних систем. Пропонуються визначення поняття “інформатизація” та “інформаційно-комунікаційна система”. Наводиться метамодель бізнес-моделювання системного проектування інформаційно-комунікаційних систем.
УДК 581.52
Повещенко Г.П.
Граничні ситуації спілкування
С. 61–70., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 7 назв.
Показано, що технологічний розвиток (знання плюс вміння) сучасного суспільства впливає на його мислення вже не тільки через речі та послуги, але й безпосередньо шляхом формування суспільної думки і, як наслідок, суспільної структури та поведінки, а масштабне поширення технологій цілеспрямованого використання існуючих певних тенденцій та традицій поведінки людей наводить на те, що формалізація (принаймні, на якісному рівні) суспільних стосунків та зв'язків можлива. В статті розглянуто деякі аспекти аналізу кризи структури та поведінки системи (граничне спілкування: “монополізація” ідеї, відсутність “третьої сили”, відсутність “компромісу” тощо) на основі відповідної математичної моделі.
УДК 666.94.015
Ємченко І.В.
Підвищення високотемпературної довговічності конструкційних матеріалів із захисними покриттями на основі наповнених силіційелементоорганічних лаків
С. 71–74., укр., Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 6 назв.
Наведено результати досліджень зміни довготривалої міцності конструкційних металевих сплавів із захисними покриттями на основі наповнених оксидними та силікатними матеріалами силіційелементоорганічних лаків при нагріванні до температури 1473К. Встановлено, що розроблені захисні покриття збільшують час до руйнування сплавів у 4,5–18 разів залежно від температури нагрівання і складу вихідної композиції.
УДК 669.187.56.001.3
Литвинюк Ю.А., Гречанюк М.І., Чернега Д.Ф.
Сучасні методи виплавки жаростійких сплавів для нанесення покриттів
С. 75–79., укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 11 назв.
Розглянуто і визначено основні фактори впливу на якість термостійких сплавів типу Me–Cr–Al–Y. Сформульовано основні вимоги до технології виплавки даних сплавів. Розглянуто ряд технологій і визначено оптимальні методи виплавки сплавів для покриттів.
УДК 539.23
Марченко О.А., Воронов С.О., Співак А.А.
Приготування атомно-гладких підкладок Au(111) для СТМ-досліджень надтонких органічних плівок в умовах рідинного оточення
С. 80–85., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 19 назв.
Запропоновано оперативну технологію приготування атомно-гладких реконструйованих підкладок Au(111) для отримання високовпорядкованих органічних плівок у рідинному середовищі. Установлено, що реконструйована поверхня Au(111) може бути захищена від атмосферних забруднень нанесенням тон кого шару рідких n -алканів, зокрема n -тетрадекану С 14 Н 30 . За допомогою сканувального тунельного мікроскопа на інтерфейсі n -тетрадекан–Au(111) проведено візуалізацію з молекулярним розділенням високовпорядкованих моношарових плівок n-триаконтану С 30 Н 62 .
УДК 621.762
Смирнов І.В., Глуховський В.Ю., Копилов В.І.
Багатокомпонентні покриття, отримані комбінацією магнетронного розпилення і електроіскрового легування
С. 86–91., укр., Іл. 8. Табл. 3. Бібліогр.: 7 назв.
Досліджено композиційні, багатокомпонентні покриття системи Ni–Cu–Ni–V/WC–Co, які отримані електроіскровим легуванням багатошарових магнетронних покриттів. Застосування комбінації цих методів дає можливість отримувати композиційні покриття з градієнтною, дискретною основою при наявності щільної перехідної зони, що забезпечить адгезійну міцність покриття та надійний захист основного матеріалу.
УДК 621.785
Хижняк В.Г., Бобін А.Б., Бобіна М.М., Згурський Т.М.
Багатошарові покриття за участю сполук титану на твердих сплавах
С. 92–95., укр., Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 12 назв.
Досліджено фазовий та хімічний склади, структуру і експлуатаційні властивості комплексних покриттів за участю сполук титану на твердих сплавах ВК8 та Т15К6. Встановлено, що залежно від умов насичення на поверхні твердих сплавів утворюються покриття трьох типів: карбідне, карбонітридне, карбооксидне. Показано, що мікротвердість карбіду ТіС становить 37–39,5ГПа. Промисловими випробуваннями показана доцільність використання досліджених покриттів. Так, стійкість твердих сплавів при точінні та фрезеруванні збільшилась в 1,1–15 разів порівняно з вихідними.
УДК 539.3
Цибенко О.С., Конюхов О.С., Крищук М.Г., Коваль В.П.
Побудова розрахункової моделі головного обтічника ракети-носія типу “Циклон-4” на основі гладких підкріплених оболонок
С. 96–103., укр., Іл. 11. Табл. 2. Бібліогр.: 7 назв.
Запропоновано методику розрахунку жорсткістних та інерційно-масових характеристик досить складних елементів конструкцій аерокосмічної галузі на основі гладких оболонкових апроксимацій з підкріпленнями. Алгоритм розрахунку побудовано на основі методу скінченних елементів, а його застосування показано для визначення названих характеристик, підкріплених шпангоутами та стрингерами оболонок головного обтічника ракети-носія типу “Циклон-4”. Порівняльний аналіз динамічних характеристик (власних частот та форм коливань) виконано для типового фрагменту циліндричної оболонки вафельного типу обтічника ракети-носія та її адекватної розрахункової схеми. Методика пропонується для практичного використання при дослідженні пружної динаміки елементів головного обтічника ракети-носія та оптимізації їх конструктивно-технологічних параметрів.
УДК 666.94.022
Щербина В.Ю.
Дослідження сепарації гетерогенних систем у циклонних вихрових апаратах
С. 104–113., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 10 назв.
Розглядаються питання сепарації гетерогенних систем у циклонних вихрових апаратах. Обґрунтовано принцип сепарування частинок із введенням поняття збірника поділюваних продуктів або фаз сепарації поділюваної гетерогенної системи. Розроблено математичну модель і методику числового розрахунку для визначення роздільної здатності сепараційних апаратів. Виконано числові розрахунки для прикладних задач – циклонного теплообмінника обертової печі та гідроциклона магістрального насоса. Отримано швидкості руху частинок, які сепаруються, траєкторія їх руху та визначено ефективність роботи апарата.
УДК 531.383
Балабанов І.В., Цирук В.Г.
Похибки двокільцевого динамічно настроюваного гіроскопа, зумовлені конструкцією його пруж ного підвісу
С. 114–120., укр., Іл. 3. Бібліогр.: 4 назви.
Проводяться дослідження похибок конструкції ідеалізованого двокільцевого динамічно наст p оюваного гіроскопа. Наведено формули дрейфів, викликаних лінійним прискоренням основи. Показано, що для підвищення точності динамічно настроюваного гіроскопа, що розглядається, необхідно забезпечити лінійну рівножорсткість його пружного підвісу. Отримано формули для розрахунку параметрів пружного підвісу, що забезпечують його лінійну рівножорсткість. Встановлено, що особливості конструкції пружного підвісу двокільцевого динамічно настроюваного гіроскопа зумовлюють істотну величину його квадратурного дрейфа при поступальній вібрації основи з частотою, що дорівнює подвоєній частоті обертання вала приводного двигуна.
УДК 621.317.1
Моставлюк А.С.
Синтез алгоритмів високоточного визначення функції вимірювального перетворення
С. 121–125., укр., Бібліогр.: 7 назв.
Розглянуто можливості використання апарату теорії чутливості, зокрема функцій відносної чутливості для синтезу алгоритмів інваріантного вимірювального перетворення. Запропоновано спосіб пошуку інваріантів функції вимірювального перетворення, наведено приклад отримання інваріанта лінійної функції.
УДК 612.16
Шарпан О.Б.
Оцінка діагностичної чутливості амплітудно-часових і фазоспектральних параметрів пульсових сигналів
С. 126–130., укр., Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 16 назв.
Виконано якісну і кількісну порівняльну оцінку чутливості запропонованих нових часових параметрів фазового спектра пульсового сигналу і найбільш поширених традиційних діагностичних параметрів амплітудно-контурного аналізу для ряду фізіологічних тестів. Встановлено умови, при яких чутливість часових параметрів фазового спектра сумірна з параметрами амплітудно-контурного аналізу або більш висока.
УДК 504.064.4:658.567.3+544.77
Лавриненко О.М.
Утворення ультрадисперсних феритів нікелю, міді і цинку в системі гальваноконтакту залізо–вуглець.
1. Вплив фізико-хімічних умов гальванокоагуляційного процесу на склад осадів
С. 131–139.,
укр. ,
Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 18 назв.
Проведено вивчення закономірностей гальванокоагуляційного утворення ультрадисперсних залізо-кисневих структур, зокрема фаз феритів нікелю, цинку і міді. Показано особливості формування структур феритів при зміні складу дисперсійного середовища і часу контакту дисперсійного середовища з гальваноконтактом залізо–вуглець.
УДК 517.983
Богданський Ю.В.
Експоненціальні косинус-функції
С. 140–144., укр., Бібліогр.: 2 назви.
Досліджено операторнозначні функції в банаховому просторі, що визначаються функціональним рівнянням і узагальнюють ( C 0 )-групи та косинус-функції. Одержано відповідне диференціальне рівняння другого порядку.
УДК 519.21
Клесов О.I., Круглова Н.В.
Розподіл функціоналів типу максимуму для поля Ченцова в R 3
С. 145–150., укр., Іл. 4. Бібліогр.: 8 назв.
Наведено знаходження розподілу максимуму для стандартного випадкового поля Ченцова X ( s 1 , s 2 , s 3 ), ( s 1 , s 2 , s 3 ) Î K = [0, 1] 3 в класі R 3 кривих із певними властивостями. Розглянуто окремі випадки, які відповідають різним видам кривих. Розподіли для X ( s 1 , s 2 , s 3 ) отримані з використанням відомих результатів щодо стандартного вінерівського процесу.
УДК 571.986
Кухарчук М.М., Яременко М.І.
Про розв'язність квазілінійного еліптичного рівняння другого порядку з нелінійністю типу кулонівського потенціалу
С. 151–155., укр., Бібліогр.: 7 назв.
Досліджено квазілінійне еліптичне рівняння другого порядку у всьому евклідовому просторі R l , l ³ 3. Розширено поняття розв'язку. Замість умови сильної коерцитивності введено умову слабкої коерцитивності. Для даного рівняння не виконуються умови існування розв'язку “в малому” згідно з [7].