УДК 539.3:532.546:519:63
Зражевська В.Ф., Зражевський Г.М.
Чисельне розв'язання нестаціонарної нелінійної задачі теплопровідності для порожнистої циліндричної області
С. 5–11. , укр., Іл. 9. Табл. 1. Бібліогр.: 14 назв.
Запропоновано ефективну чисельну схему для розв'язання нестаціонарної нелінійної задачі теплопровідності для областей, що мають осесиметричну форму з неосесиметричними граничними умовами. Застосуванням перетворення Кірхгофа та розкладенням параметрів задачі в ряд Фур'є задача зведена до ряду зв'язаних нелінійних задач меншої розмірності. Чисельна схема побудована на базі методу зважених нев'язок у слабкому формулюванні з використанням методу Гальоркіна. Застосовано процедуру часткової дискретизації для отримання напіваналітичного розв'язку. Розроблено алгоритм розв'язання та досліджено збіжність запропонованої схеми. Наведено алгоритм обернення перетворення Кірхгофа. Доведено його коректність. Схему верифіковано на ряді прикладів, які можна використовувати в інженерній практиці.
УДК 621.039.542
Носовський А.В.
Поводження з опроміненим графітом при знятті з експлуатації енергоблоків АЕС
С. 12–19. , укр., Бібліогр.: 23 назви.
Розглянуто питання поводження і утилізації відпрацьованого графіту, який використовується як сповільнювач і відбивач нейтронів у реакторних установках. Наведено результати розрахунків і експериментального визначення радіаційних характеристик опроміненого графіту реакторних установок Чорнобильської АЕС, а також їх порівняльного аналізу. Запропоновано варіанти щодо поводження з опроміненим графітом.
УДК 536.24
Письменний Є.М., Епік Е.Я., Баранюк О.В., Терех О.М., Руденко О.І.
Особливості течії на плоских розрізних ребрах елементів охолодження радіоелектронної апаратури
С. 20–24. , укр., Іл. 5. Бібліогр.: 9 назв.
Запропоновано результати досліджень з візуалізації течії на поверхні пластинчасто-розрізного ребра при омиванні його повітряним потоком. Проведено порівняльний аналіз течії на пластинчасто-розрізному ребрі і звичайному суцільному пластинчастому ребрі. Встановлено причини інтенсифікації теплообміну на пластинчасто-розрізному ребрі.
УДК 62-50
Бідюк П.І., Кроптя А.В.
Моделювання багатовимірних розподілів при оцінюванні ризиків за допомогою копул
С. 25–33. , укр., Іл. 7. Бібліогр.: 15 назв.
Робота присвячена аналізу методів побудови класу спеціальних функцій – копул, які використовуються для опису багатовимірних розподілів. Розглянуто особливості оцінки параметрів копул за допомогою існуючих методів, зокрема методу максимальної правдоподібності. Досліджено можливість застосування копул у статистичному аналізі ризиків, які подані екстремальними значеннями випадкових величин. Наведено приклади опису багатовимірних розподілів ризиків.
УДК 004.413+004.82
Демченко О.М., Сирота О.П.
Вибір та обґрунтування формально-логічного апарату для інтегральної моделі САС у задачі аналізу несуперечності моделей САС та бізнес-правил
С. 34–39. , укр., Бібліогр.: 18 назв.
Розглядається проблема аналізу несуперечності складних автоматизованих систем (САС) і бізнес-правил. Для розв'язання цієї проблеми ставиться задача розробки підходів до аналізу несуперечності, які базуються на інтеграції формальних моделей систем у вигляді UML та бізнес-правил у вигляді SBVR. Надано мультиформальне визначення інтегральної моделі САС. Запропоновано підходи до аналізу несуперечності інтегральної моделі САС.
УДК 004.89+519.812
Гриша С.М., Гнатенко Н.С.
Прийняття рішень на основі ідентифікації функції корисності
С. 40–46. , укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 28 назв.
Вперше запропоновано підхід до побудови розв'язувального правила через ідентифікацію функції корисності, що апроксимує переваги експертів і особи, яка приймає рішення (ОПР), в процесі розв'язання задач прийняття рішень (підхід ПРІФК). Описано структуру підходу, що завдяки поєднанню технологій багатокритеріального прийняття рішень, дослідження даних та навчання за прецедентами дозволяє здійснити ідентифікацію функції корисності в широкому спектрі випадків. Для розв'язання задачі ідентифікації запропоновано використовувати алгоритми МГОА, які здійснюють ідентифікацію функції корисності довільного вигляду оптимальної складності при мінімальному обсязі і слабкій структурованості апріорної інформації.
УДК 519.85
Ємець О.О., Устьян Н.Ю.
Розв'язування ігрових задач на перестановках
С. 47–52. , укр., Бібліогр.: 24 назви.
Запропоновано і обґрунтовано метод, який можна застосовувати для знаходження оптимальної стратегії гравця в оптимізаційних комбінаторних задачах ігрового типу з обмеженнями, які визначаються перестановками.
УДК 681.513.675
Жданова І.В.
Адаптивний алгоритм генерації сітки дискретизації для чисельного розв'язання односторонніх задач
С. 53–56. , укр., Іл. 3. Бібліогр.: 6 назв.
Розроблено адаптивний алгоритм на основі евристичного підходу, призначений для генерації сітки дискретизації при чисельному розв'язанні односторонніх задач. Цей алгоритм ущільнює сітку дискретизації в зонах великих градієнтів функції стану процесу і функції перешкоди, яка зумовлює односторонні властивості, що дозволяє збільшити точність розв'язку односторонньої задачі та уникнути надмірного збільшення кількості вузлів дискретизації.
УДК 517.9:519.3
Капустян В.О., Фартушний І.Д.
Асимптотики глобально обмежених керувань для сингулярно збурених параболічних задач у критичному випадку
С. 57–66. , укр., Бібліогр.: 6 назв.
Стаття присвячена знаходженню оптимального керування для сингулярно збурених параболічних періодичних задач у критичному випадку. Було знайдено умови, які дозволяють підправити формулювання вихідної задачі. Це дало змогу побудувати та обґрунтувати асимптотики довільного порядку точності в класі обмежених функцій.
УДК 519.8
Кірік О.Є.
Алгоритми лінеаризації і спряжених градієнтів для нелінійних задач розподілу потоків
С. 67–73. , укр., Бібліогр.: 15 назв.
Будуються і досліджуються скінченнокрокові алгоритми для квадратичних задач розподілу потоків, які служать допоміжними для більш загальних нелінійних задач. Ці задачі зводяться до двоїстих задач з простими обмеженнями на частину змінних, а метод спряжених градієнтів для їх розв'язання піддається відповідній модифікації. Розглянутий підхід дає можливість розв'язувати задачі розподілу потоків з різнотипними нелінійними цільовими функціями і є особливо ефективним для мереж середньої розмірності.
УДК 519.832.3
Романюк В.В.
Моделювання реалізації оптимальних змішаних стратегій в антагоністичній грі з двома чистими стратегіями в кожного з гравців
С. 74–77. , укр., Бібліогр.: 3 назви.
Показано, як реалізувати оптимальні змішані стратегії в довільній матричній -грі із скінченним числом розігрувань. Встановлено, що оптимальні змішані стратегії в довільній матричній -грі можуть бути нереалізованими при використанні нестохастичної методики вибору чистих стратегій.
УДК 539.216;669.017.1
Гермаш Л.П., Дрозденко О.В., Пінчук В.М.
Комп'ютерне моделювання поверхонь кремнію і карбіду кремнію та поверхневих процесів, що протікають при рості кристалів із газової фази
С. 78–84. , укр., Іл. 3. Табл. 2. Бібліогр.: 7 назв.
Розроблено теоретичні основи технології формування омічних контактів метал–підкладка, які становлять собою тонкі плівки на основі тугоплавких металів, що наносяться на кремній та карбід кремнію. Для цих підкладок проаналізовано фізичні процеси, що відбуваються при осадженні парів тугоплавких металів на досконалих поверхні та східчастому сколі кристала.
УДК 678.027
Гончаренко В.В., Малиновський В.В., Губа С.В., Перерва Ю.А.
Визначення часу наплавлення стінки виробу при ротаційному формуванні порожнистих виробів
С. 85–88. , укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 5 назв.
Розроблено методику визначення залежності часу наплавлення стінки від товщини стінки виробу на основі гіпотези аналогії кінетик наплавлення та хімічної реакції першого порядку. Час наплавлення стінки виробу є найбільшою складовою тривалості технологічного циклу процесу ротаційного формування, від якого залежить як продуктивність, так і особливості конструкції технологічного обладнання.
УДК 621.745.56:538.4/5:669-14
Середенко О.В.
Вплив постійного магнітного поля на рух емульгованих включень у металевому розплаві
С. 89–93. , укр., Іл. 4. Бібліогр.: 7 назв.
Встановлено, що постійне магнітне поле збільшує швидкість руху включень у металевому розплаві з питомим електроопором, більшим, ніж в основі сплаву, і зменшує в разі меншого питомого електроопору включення по відношенню до основи. З використанням одержаних результатів створено технологію отримання мідного сплаву, зміцненого емульгованими включеннями, з більшим питомим електроопором під впливом постійного магнітного поля під час заливання, охолодження і твердіння. Показано, що дія магнітного поля сприяла утворенню більш дисперсної, однорідної структури виливків, видаленню включень, що погіршують властивості сплаву. Виготовлені з мідного сплаву електроди контактного зварювання за експлуатаційними властивостями більш ніж вдвічі перевищували стандартні.
УДК 622.794.2
Терентьєв О.М., Можаровська О.А.
Фізико-математична модель руху заряджених частинок водного середовища в постійному аксіально-симетричному поперечному магнітному полі пастки
С. 94–100. , укр., Іл. 7. Бібліогр.: 5 назв.
Розглянуто магнітну систему на основі постійних магнітів із проточним кільцевим каналом. На водне середовище діє постійне аксіально-симетричне поперечне магнітне поле. Створено фізико-математичну модель руху зарядженої частинки під дією магнітного поля системи з врахуванням сил взаємодії: магнітного поля із зарядженою частинкою, заряджених частинок між собою та дії потоку на частинки. Визначено критерії вибору параметрів магнітної системи.
УДК 661.74:669.14.046.554
Кулініч А.А., Гаврилюк В.П., Рябініна О.О., Доній О.М.
Фазово-структурний склад і механічні властивості сплаву Al-6%Mg-2%Zn-0,5%Fe-0,5%Si з добавками берилію після різних режимів відпалу
С. 101–104. , укр., Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 6 назв.
Досліджено вплив берилію на фазово-структурний склад і механічні властивості сплаву Al-6%Mg-2%Zn-0,5%Fe-0,5%Si. Показано можливість нейтралізації шкідливого впливу добавок заліза і кремнію на рівень механічних властивостей досліджуваного сплаву.
УДК 621.785
Хижняк В.Г., Курило Н.А., Шахрайчук М.М.
Будова і зносостійкість карбідних та нітридних покриттів за участю титану, ванадію і хрому на сталі У8А
С. 105–109. , укр., Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 18 назв.
Досліджено будову і механічні властивості захисних покриттів за участю титану, ванадію і хрому на сталі У8А. Методом кінетичної мікротвердості визначено мікроміцність і мікрокрихкість покриттів та встановлено їх адгезію з основою. Наведено порівняльні експериментальні дані із зносостійкості вихідної сталі У8А і сталі із зносостійкими покриттями в різних умовах тертя: тертя ковзання без змащування з попереднім і без попередньої притирки поверхонь, терті закріпленим абразивом. Встановлено, що карбідні і нітридні покриття підвищують зносостійкість сталі У8А в 1,5–20 разів.
УДК 623.4.023.4
Збруцький О.В., Ганжа А.П.
Геокодування знімка дистанційного зондування Землі в задачі навігації штучного супутника
С. 110–114. , укр., Іл. 4. Бібліогр.: 3 назви.
Розв'язується задача ідентифікації знімка дистанційного зондування Землі по еталонному зображенню земної поверхні через побудову класифікатора трикутників, утворених множинами виділених точок на еталонному зображенні та на знімку. Сформульовано ознаки, за якими визначається ідентичність фігур на двох зображеннях.
УДК 621.384.3
Колобродов В.Г., Микитенко В.І.
Тенденції розвитку космічних оптико-електронних систем спостереження Землі
С. 115–120. , укр., Табл. 2. Бібліогр.: 16 назв.
Проведено огляд супутників дистанційного зондування Землі та проаналізовано основні характеристики іконічних оптико-електронних систем. На основі аналізу технічних засобів реалізації сучасних та перспективних вимог до космічних оптико-електронних систем виявлено тенденції їх розвитку в наступному десятиріччі.
УДК 303.714;681.5.01
Шведова В.В.
Оцінювання показників якості контролюючих тестів при пілотному експерименті і в режимі дослідної експлуатації систем дистанційного навчання
С. 121–126. , укр., Іл. 3. Бібліогр.: 14 назв.
Розглянуто методики оцінювання показників якості контролюючих тестів при пілотному експерименті і в режимі дослідної експлуатації систем дистанційного навчання. Відмінність дослідної експлуатації тестових просторів СДН полягає в проведенні асинхронного тестування, обробка результатів якого має певні особливості. Запропоновані методики дають можливість оцінити надійність тесту, валідність, трудність та розрізняльну здатність завдань тесту в обох режимах роботи СДН.
УДК 579.864+616-095+579.61:615.27
Дехтяренко Н.В., Шинкаренко Л.М., Заболотна Д.Д., Типлинська К.В., Дуган О.М.
Показники пробіотичної активності штамів L. delbrueckii subsp . lactis LE і L. rhamnosus LB3
С. 127–137. , укр., Іл. 2. Табл. 7. Бібліогр.: 15 назв.
Для двох штамів лактобактерій, представників видів delbrueckii і rhamnosus, проаналізовано антагоністичну і адгезивну активності, стійкість до антибіотиків та цитостатиків різних хімічних груп. За результатами досліджень встановлено можливість створення пробіотиків на базі відібраних штамів.
УДК 622.349.5:542.61
Акімов О.М.
Вилуговування відвалів уранодобувних шахт
С. 138–143., укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 5 назв.
Показано, що вилуговування відвалів гірських мас уранодобувних шахт України як однієї з початкових стадій технології купчастого вилуговування є основою реабілітації забруднених територій, джерелом отримання додаткового урану, будівельного щебеня та хвостів, які направляються в закладку відпрацьованих об'ємів шахтного простору. Техніко-економічна оцінка отриманих результатів лабораторних досліджень і дослідно-промислових експериментів свідчить про те, що при сумісному застосуванні традиційних технологій переробки руди і купчастого вилуговування концентрату вторинної радіометричної сепарації відвальної породи можна досягти істотного зниження собівартості продукції, і при цьому залучити до відпрацювання відвали порожніх порід і хвостів первинної радіометричної сепарації, які нерентабельні для традиційної технології. Запропонована технологія розроблена на підставі одержаних параметрів лабораторних досліджень і експериментів з купчастого вилуговування.
УДК 004.94+544.723
Примиська С.О., Статюха Г.О., Безносик Ю.О., Решетіловський В.П.
Комп'ютерне моделювання адсорбційних процесів очистки газів від оксидів азоту на цеолітах
С. 144–149. , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 15 назв.
Розроблено математичні моделі процесів адсорбції і десорбції оксидів азоту на агломерованих частинках цеоліту та на моноліті, вкритому Na–Y-цеолітом, які дають можливість розрахувати ступінь адсорбції, концентрацію оксидів азоту на виході з адсорбера. За отриманими даними в результаті моделювання побудовано характеристичні криві залежності концентрації оксидів азоту з часом для різних умов процесу, за якими можна визначити оптимальні умови проведення процесу (температуру, витрату газу, час, розмір агломерованих частинок) і провести порівняння результатів, отриманих за моделями, з експериментальними та теоретичними даними.
УДК 571.986
Кухарчук М.М., Яременко М.І.
Про однозначну розв'язність рівняння (
С. 150–155. , укр., Бібліогр.: 6 назв.
Рівняння розглядалося в працях відомих математиків як приклад, для якого не має місця задача Діріхле в “малому”. В статті було встановлено його глобальну розв'язність в , доведено теорему – аналог теореми Мінті–Браудера.