5 грудня 2008 року в столиці Естонії Таллінні, проводився форум Robotex 2008, на який були запрошені і ми, студенти ММІ кафедри прикладної гідроаеромеханіки та механотроніки, які розробили діючий макет систем автоматики літака для виконання лабораторних робіт з курсу “Механотроніка”. Хочеться відмітити, що для того щоб потрапити на даний форум, було затрачено чимало сил та часу, але це варто того.
Отже, отримавши візи, придбавши квитки, ми вирушаємо до Естонії через три країни – Білорусь, Росію та саму Естонію. Прибули в м. Таллінн ввечері, де нас зустріли і відразу відвезли до місця проживання (Academic hostel).
Наступного дня нам потрібно було обміняти валюту на крони, тому наш керівник провів для нас екскурсію до банку, а згодом і старим містом.
Таллінн – одне з найбільш збережених середньовічних міст Європи. Його історичний центр – Старе місто – складається з розташованого на пагорбі Тоомпеа стародавнього Вишгорода з численними соборами і середньовічними вежами, і на південно-схід від нього – Нижнього міста. Старі будинки з червоними дахами, звивисті і вузькі вулички, залишки міських стін, стрілоподібні дахи і, звичайно, візитна картка Вишгорода – численні флюгери – все це створює неповторний колорит цієї частини естонської столиці.
Видно, що естонці бережуть свої пам'ятки: відреставровано старі будинки і бруківку. Також вразило те, що в старому місті майже не було автомобілів. Старе місто архітектурою трішки нагадує Прагу, такі ж вузенькі вулички, будинки на два-три поверхи так само густо розташовані. Близько 16-ї години ми відправилися до павільйону, де проводився форум, для встановлення нашого експонату. Естонські колеги провели маленьку екскурсію по Талліннському технічному університету та показали аудиторії з новітнім обладнанням.
Нарешті о 10-й годині розпочався форум Robotex 2008. На ньому проходило відразу два заходи: 1-й – виставка систем автоматики та робототехніки, в якій ми брали участь, 2-й – змагання між роботами, що розробили та втілили в життя студенти. На виставці було представлено багато різноманітних роботів та об'єктів автоматики, а також багато іноземних фірм, серед яких були і досить відомі: “ABB”, “Roland”, “Festo” та інші. Кількість роботів була зумовлена галуззю їх використання. Найбільш яскравим прикладом були роботи-тварини: робот-павук, робот-скорпіон та інші. Але все ж таки найцікавіше – це проведення змагань між роботами. Зазначимо, що групі розробників такого робота завдання повідомили лише за 2-3 місяці до початку проведення форуму. Студенти демонстрували, наскільки злагоджено вони можуть працювати в одній команді та вирішувати поставлені перед ними завдання. Повного успіху досягли лише дві команди, а перемогла у змаганнях команда Талліннського коледжу. Хочеться відмітити, що відвідувачі форуму були різного віку починаючи з дитини віком 6 років і закінчуючи поважними людьми. Естонці зацікавлюють молодь до навчання, розробки, проектування, заняття наукою з самого дитинства. Нашим макетом також цікавилися відвідувачі різного віку.
Ось уже й 6 грудня, часу мало, а так багато хочеться встигнути, погуляти вузькими вуличками Старого міста, подивитися визначні місця. Цілий день ми гуляли містом, а в другій половині дня вирушили до моря. На узбережжі ми зустріли лебедів, підгодували їх та кинули в море по копійці, щоб повернутися.
Після закінчення Robotex 2008 ми вирушили до Києва, переповнені враженнями та новими ідеями. Цікаво було побачити місто, роботів, поспілкуватися зі студентами, колегами, адже наші два університети співпрацюють, та помріяти про можливість для проведення аналогічного заходу в НТУУ “КПІ”.