Українсько-польське співробітництво в освітній та науковій сферах, зокрема, Київської політехніки з вузами-партнерами в Республіці Польща, має давні традиції, успішно розвивається та наповнюється новим змістом. З нагоди презентації Українсько-польського центру НТУУ “КПІ” та підписання програми його роботи на 2008 р. в залі адмінради НТУУ “КПІ” 26 червня зібралися представники польської, української, російської та білоруської наукової спільноти, державних та громадських організацій, ЗМІ тощо. Серед присутніх – Яцек Ключковський – Надзвичайний і Повноважний посол РП в Україні, Вольдемар Сівінські – президент польської освітньої фундації “Перспективи”, Кшиштоф Островський – віце-президент Пултуської гуманітарної академії ім.О.Гейштора, Джон Фокс-Пжеворськи – експерт ООН за програмою сталого розвитку для Північної Америки (США), Г.М.Федоров – проректор з наукової роботи Російського державного університету ім.І.Канта й Ігор Жуковський – керівник міжнародного офісу цього університету, В.Д.Новохацький – заступник голови Української Ради миру, С.М.Бех – заступник голови Солом’янської РДА та ін.
Привітавши присутніх, ректор НТУУ “КПІ” М.З.Згуровський поінформував учасників зустрічі про співробітництво Київської та Варшавської політехніки, підписання Угоди між Асоціацією ректорів технічних університетів України та Конфедерацією технічних університетів Республіки Польща, ініціативу щодо створення спільно з польською фундацією “Перспективи” Українсько-польського центру, через який може бути здійснено багато нових важливих проектів міжнародного співробітництва тощо.
Основними завданнями діяльності Центру є розвиток співробітництва за широким спектром питань, включаючи науково-технічне та інноваційно-дослідницьке співробітництво, співпрацю за проблематикою сталого розвитку, сприяння у забезпеченні взаємодії бібліотек, включаючи електронні ресурси, проведення виставок, міжнародних заходів у сфері освіти, науки, культури і спорту, розширення студентських обмінів тощо. Центр має стати фактором взаємозбагачення культур та подальшої розбудови українсько-польських відносин.
Проректор з міжнародних зв’язків проф. С.І.Сидоренко – директор Українсько-польського центру – у своєму виступі презентував програму діяльності Центру, охарактеризував стан та перспективи розвитку науково-освітньої сфери в Україні, зупинився на діяльності НТУУ “КПІ” та українсько-польському співробітництві на дво- та багато сторонній основі зокрема. Він нагадав, що українсько-польська співпраця триває з дня заснування КПІ. В.Свентославський – випускник КПІ – став ректором Варшавської політехніки, міністром освіти Польщі; багато польських студентів розпочинали навчання у Варшаві, а закінчували в КПІ. Багато років діє Секція вихованців КПІ у Польщі, яку очолює д-р Януш Фукса, в 1984 р. КПІ було нагороджено Командорським орденом Республіки Польща, ректор Варшавської політехніки В.Курнік – Почесний доктор НТУУ “КПІ” та ін. Доповідач також охарактеризував концепцію діяльності Українсько-польського центру та найближчі плани.
В.Сівінські подякував українській стороні за оперативне вирішення поточних питань щодо наповнення роботи Центру реальним змістом: обмін студентами, викладачами та науковцями, втілення бізнесових та наукових проектів тощо. Він висловив задоволення, що молодь (студенти) активно долучаються до втілення проектів Центру та виступають з власними ініціативами. Це сприятиме пожвавленню міжнародних контактів і в майбутньому.
В.Д.Новохацький відзначив громадську ініціативу КПІ та його ректора М.З.Згуровського (члена президії УРМ) – людини, яка доклала багато зусиль для налагодження міжнародних зв’язків. К.Островський у своєму виступі зазначив, що накопичено позитивний досвід українсько-польського співробітництва, що пов’язують вузи Центральної та Східної Європи, хоча академічне співробітництво між ними ніколи не припинялося. Проекти Українсько-польського центру, вважає він, дозволять залучити до співпраці, з одного боку, науковців зі світовим ім’ям, а з іншого – дадуть змогу студентам долучитися до наукової діяльності на міжнародному рівні. Я.Ключковський побажав новоствореному Центру якнайшвидше й успішно втілити заплановане.
Українською та польською сторонами було підписано три документи: Меморандум Українсько-польського центру про проведення Студентського футбольного чемпіонату Європи “Євро-2012”, Меморандум Українсько-польського центру про заснування Фонду сприяння студентській мобільності, Програму діяльності Українсько-польського центру на 2008 рік.
Вони визначають широкий спектр напрямів діяльності, які, на думку присутніх, мають якнайкращі шанси для втілення.