КПІ – один з найстаріших вузів України. Його 110-літній вік перш за все наочно засвідчують своєю архітектурою перший і четвертий корпуси, що виглядають, як прибульці з минулого серед сучасного гамірного оточення. А от у сучасній будівлі Науково-технічної бібліотеки НТУУ “КПІ” є зал, заходячи до якого, ніби потрапляєш у початок минулого століття. Це Зал праць вчених КПІ, де є не лише книги й журнали, а й звіти, списки студентів та інші матеріали, що потрапляли до бібліотеки з перших днів існування КПІ – зал, де, можна сказати, зберігається наша історія.
Бібліотека створювалась одночасно з інститутом. Її першим директором став М.Ф.Біляшівський – український археолог, мистецтвознавець, етнограф, згодом – академік АН України. У перший рік з інститутських коштів на бібліотеку було відпущено 3 тис. карбованців, за які придбали 556 назв книг і 17 журналів. Тоді ж книгозбірня одержала в дар значне книжкове майно: від удови професора Бородіна (1154 томи), від І.Г. Репашова, В.В. Ігнатовича-Завілейського, департаменту хліборобства, лісового департаменту, департаменту торгівлі і мануфактур.
Перші чверть віку книжковий фонд зростав у середньому на тисячу назв щорічно, причому до половини купували, а решту отримували в дарунок від різних осіб та установ. Найбільш значні пожертви зробили Н.Мейєер, А.Ф. Фортунатов, М.І. Коновалов, Ю.А. Лістов. Періодичні видання надсилали департамент хліборобства, Міністерстіво фінансів, Міністерство шляхів. Викладачі КПІ, вивчаючи закордонний досвід, відвідували Англію, Францію, Німеччину та інші країни Західної Європи. Поверталися не лише з науковими доробками, а й закуповували книги, які передавали до бібліотеки.
За багато років бібліотека пережила революції, громадянську та Велику Вітчизняну війну, була разом з КПІ в евакуації в Ташкенті, потім повернулась до Києва. Безліч буремних подій увібрала історія, коли література могла загубитися. І тим не менш найперші, найстаріші екземпляри збереглися!
Не можу втриматися, щоб не назвати кілька цікавих примірників з найпершими порядковими номерами бібліотеки КПІ. Є, наприклад:
- “Каталогъ періодическихъ изданий библіотеки Кіевскаго Политехническаго Института Императора Александра ІІ. 1909”., “который заключает в себе все периодические издания и журналы, поступившие в библиотеку со дня открытия института 30 августа 1898 г., по 31 декабря 1908 года, всего 693 названия, в количестве 11500 томов”;
- “Б.К.П.И.Журналы. 1898-1902. Материальная книга Библіотеки КПИ Императора Александра ІІ”;
- “Отчет о состоянии Киевскага Политехническага Института императора Александра ІІ за 1899 г.”;
- “Списокъ книгъ справочного отдъла Библіотеки КПИ. 1904 г.”, у якому під порядковим номером №115 записано – “Брокгаузъ. – Энциклопедическій словарь. Спб. 1891-1903”, що зберігається тут же;
- “Списокъ русскихъ и иностранныхъ періодическихъ изданій, получаемихъ въ Библіотекъ КПИ в 1905 году”.
Є дуже цікавий “Каталог книг студенческой библиотеки-читальни. 1907 г.”. У каталозі записано книжки, які й нині доступні для користування:
- Очерки исторіи украинской литератури ХІХ столътія. Н.И.Петрова. Кіев. 1884.
- Собраніе сочиненій Гёте въ переводахъ русских писателей. Том седьмой. Путешествіе въ Италію. Санктпетербургъ. 1879.
- В.И.Немирович-Данченко. Очерки Испаніи. Изъ путевыхъ воспоминаній. Москва. 1888.
- Сочиненія Н.В.Гоголя. Изданіе десятое. Том четвертий. Москва. 1889.
- 1894. Байрон. Том первий.
- П.А.Кулишъ. Воспоминанія дътства. Повъсти. Бахмутъ. 1899.
- Сочиненія и письма А.С.Пушкина. Томъ второй. С.-Петербургъ. 1903.
- Іван Нечуй-Левіцький. Нові повісті й оповідання. На гастролях в Микитянах. Повість з життя украінських артистів. Том VІІІ. Київ. 1911.
Під інвентарними номерами 2, 10, 25, 27, 32 у сховищах знаходяться:
- Фабрично-химическій контролъ основныхъ производствъ минеральной химіи. К.Г.Дементьев. С.-Петербургъ. 1897.
- Современные методы строительной механики по Миллеръ-Бреслау и Фоппелю. Г.Булгакъ. 1898.
- О происхожденіи видовъ въ царствахъ животномъ и растительномъ путемъ естественнаго подбора родичей. Сочиненіе Чарлса Дарвина. С.Петербургъ. 1864.
І ще – англійські, французькі, німецькі видання з фізики, хімії 1862, 1875, 1883, 1895 років видання.
Наша бібліотека – не музей і не архів, і книги у нас не лише зберігаються. Ми пишаємося наявністю в наших фондах літератури таких давніх років видання і переконані, що вона стане у пригоді науковцям, викладачам, студентам та дослідникам історії.
Приходьте – подивіться, доторкніться, – і вивчайте історію Київського політехнічного, техніки, вищої освіти за першоджерелами!