Конгрес Мережі університетів країн Чорноморського регіону (Black Sea Universities Network – BSUN) 2-5 квітня пройшов на базі НТУУ “КПІ”. Організаторами заходу виступили Міносвіти і науки України, НТУУ “КПІ”, Мережа університетів країн Чорноморського регіону, Українська Рада Миру, кафедра ЮНЕСКО “Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз та інформатика” за підтримки Європейського центру вищої освіти ЮНЕСКО (UNESCO-CEPES).
BSUN об’єднує 115 вищих навчальних закладів з 11 країн Причорномор’я: Азербайджану, Албанії, Болгарії, Вірменії, Греції, Грузії, Молдови, Російської Федерації, Румунії, Туреччини та України. Мета Форуму – посилення ролі університетів у розвитку Причорномор’я й поглиблення регіональної співпраці в освітньо-науковій та інших сферах.
На Форумі було заслухано доповіді, що стосувалися науки, освіти, інновацій і мобільності в глобальному та регіональному аспектах; сталого розвитку в контексті підвищення якості й безпеки життя людей; енергетичної безпеки; інформаційного суспільства та суспільства, заснованого на знаннях; сучасних матеріалів, інновацій, трансферу технологій та їх комерціалізації, телемедицини, інтеграції науково-освітніх інформаційних телекомунікаційних мереж країн Причорномор’я, законодавчої підтримки процесів розвитку Причорноморського регіону тощо.
У роботі Форуму взяли участь відповідальні працівники Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів України, національних парламентів у Парламентській Асамблеї Чорноморського Економічного Співробітництва (ПАЧЕС), народні депутати України, ректори та провідні вчені університетів – членів BSUN, представники міжнародних інституцій та неурядових організацій, дипломатичних установ, наукової й освітянської громадськості, студентських організацій України та ін.
Урочисте відкриття конгресу під головуванням президента BSUN С.Барудова та ректора НТУУ “КПІ” М.З.Згуровського відбулося 3 квітня в залі засідань Вченої ради. У вітанні від Президента України В.Ющенка до учасників Форуму, зокрема, зазначалося, що країни Чорноморського регіону мають великий науковий та творчий потенціал, а подібні зустрічі виводять співробітництво на новий європейський рівень. Також було наголошено, що НТУУ “КПІ”, на базі якого проходить конгрес, є не лише флагманом вітчизняної освіти, а й відомий численними міжнародними ініціативами, у т.ч. – у Причорноморському регіоні.
Леонід Кравчук, перший президент України, голова Української Ради Миру, вітаючи зібрання, відзначив, що заклади освіти і науки Чорноморського регіону є ініціаторами багатьох ідей. Університети, вважає він, завжди стояли на чолі інтелектуальних процесів у своїх країнах. Учасників конгресу також вітали М.А.Янковський, народний депутат, керівник постійної делегації України в ПАЧЕС; Мірча Мікле, колишній міністр освіти Румунії, особистий представник президента Румунії; В.І.Полохало, голова Комітету ВР з питань науки і освіти; О.М.Купчишин, заступник міністра закордонних справ України; Р.Прікопіє, державний секретар з вищої освіти Румунії; С.А.Калоянова, державний експерт Міністерства освіти і науки Болгарії та ін.
На першому пленарному засіданні “Внесок країн Чорноморського регіону в Європейський вектор розвитку” було заслухано доповіді академіка В.П.Горбуліна, директора Інституту проблем національної безпеки і оборони України (“Транзитний потенціал країн Чорноморського регіону: виклики і можливості”), І.Мамута, виконавчого директора секретаріату BSUN (“Сучасний стан академічного співробітництва в Чорноморському регіоні”), академіка М.З.Згуровського, ректора НТУУ “КПІ” (“Сталий розвиток в глобальному і регіональному контекстах”), В.Ю.Шукшунова, президента Міжнародної академії наук вищої школи РФ, президента Новочеркаського ТУ (“Роль, місце та місії сучасних університетів у розвитку країни і регіонів”) та ін.
У рамках конгресу відбулася конференція ректорів університетів Чорноморського регіону/Генеральна асамблея BSUN. Було заслухано звіт С.Барудова, президента BSUN на 2006-2008 рр., та обрано президента BSUN на наступний період (як відомо, об’єднанням керує трійка президентів – попередній, нинішній і майбутній). У 2008-2010 рр. Мережу університетів очолюватиме ректор НТУУ “КПІ”, президент Асоціації ректорів вищих технічних навчальних закладів України академік НАНУ М.З.Згуровський, а на 2010-2012 рр. на посаду президента BSUN рекомендовано президента Новочеркаського ТУ, президента Асоціації ТУ Кавказького регіону В.Ю.Шукшунова. У виступах ішлося про стратегію діяльності та реалізацію пріоритетних проектів BSUN на найближчі роки.
На заключному засіданні Форуму відбулося вручення сертифікатів університетам – новоприйнятим членам BSUN (переважно українським – з Кременчука, Криму, Запоріжжя) та нагородження трьох учених за найбільший внесок у реалізацію програм BSUN. Першим було названо директора ІЕЕ проф. А.В.Праховника (за значний внесок в академічне співробітництво Мережі університетів країн Чорноморського регіону).
За підсумками роботи конгресу було прийнято Декларацію ректорів університетів Чорноморського регіону зі сталого розвитку.