“UKRBRIDGE” у листопаді 2007 року студенти Олександр Пасічний (ІПСА) – голова НТСА, Катерина Переверза (ІПСА), Олександр Дзюба (ВПІ) побували у Швеції, відвідали Королівський технологічний інститут (КТІ), Шведський інститут, наукове місто в Шисті, найсучасніший район Стокгольма Hammarby Sjostad. Вони діляться своїми враженнями.
Олександр Пасічний:
“KTІ – це університет, основна традиція якого – розвиток. У його кампусі випробовуються та впроваджуються власні нові технології. Так, ще в 2005 році в університетських корпусах було проведено власну мережу WiFi у рамках розвитку департаменту Wireless[at]KTH у науковому місті Шиста. Впроваджено розробки кафедри промислової екології: ми не помітили жодного кондиціонера або обігрівача (оскільки працює центральна система охолодження/обігріву на теплових насосах), але побачили багато сонячних батарей на дахах будівель та на вікнах.
Наукове місто цікаве тим, що в ньому гармонійно співіснують класичні навчальні підрозділи та гіганти інформаційної індустрії Ericsson та Siemens. З’ясувалося, що в науковому місті працюють лише 75 професорів, близько 500 аспірантів і 7000 студентів.
Інфраструктура всередині старовинних будівель (більшості з яких понад 150 років) відзначається сучасністю та комфортними умовами, спрямованими насамперед на те, щоб студенти й викладачі працювали та навчалися тут із задоволенням. В університеті існує постійно діюча комісія із 3-х студентських представників, яка щотижня збирається з метою ефективного розв’язання конфліктних ситуацій. Приємно вразила робота з аспірантами, які зазвичай працюють протягом усього дня над своїми дослідженнями. Також пригадується величезна кількість столиків з 5-6 стільцями в корпусах для групової роботи, що є важливою складовою навчального процесу в KTІ.
Відвідали ми й наукове місто у Шисті – невід‘ємну частину існування не тільки КТІ, а й усього міста. На його території розташовано 650 компаній, з яких 250 займаються інформаційними та комунікаційними технологіями, 175 – малі та середні підприємства. Основні сфери: безпровідні системи, системи “Broadband”, послуги мобільного зв‘язку. Компанії-партнери: Microsoft, Oracle, Sony Ericsson, Intel, IBM, TeliaSonera, Nokia, Scania.
Катерина Переверза: “На мене незабутнє враження справив новий район Стокгольма – Hammarby Sjоstad. Ця частина міста чудово продумана: тут розумно розташовані комунікації, транспорт, сплановано кількість та поверховість споруд, їх дизайн. При будівництві застосовано сучасні технології, що робить її цілком самостійною в забезпеченні будинків екологічно нешкідливими теплом та енергією.
КТІ та його інноваційний кампус у Шисті справили враження про університет як про сучасний інноваційний ВНЗ, який приділяє багато уваги розвитку новітніх технологій, вихованню бізнес-підходу у студентів, а також надає широкі можливості для роботи науковців.
Слід зазначити, що навчання у Швеції є безкоштовним та повністю фінансується державою. Так, Шведський інститут забезпечує підтримку та сприяє зростанню популярності навчання іноземних студентів та співробітників ВНЗ у Швеції. На сьогоднішній день існує понад 400 магістерських програм, що викладаються англійською мовою.
Також ми відвідали виставку “ARMADA”, яка відкриває перед студентами КТІ ринок праці. Ця виставка, організована Студентською радою університету, збирає понад 300 найбільших шведських та міжнародних компаній, пропонуючи студентам великий вибір вакансій для проходження стажувань та виробничих практик.
Олександр Дзюба: “Стокгольм – місто, що стоїть на воді. Це чарівне місто невеликих будинків. Місто, де на кожному даху може жити справжній Карлсон…
Мене дуже вразило стокгольмське метро, що вирубано у справжніх скелях і неофіційно називається найдовшою галереєю мистецтв у світі.
Також сподобалися умови для справді продуктивного та цікавого процесу навчання студентів, бібліотеки, в яких приємно знаходитися та працювати. А ще вразив розмір стипендії, який повністю забезпечує проживання студента”.
Якщо ви хочете дізнатися більше про Швецію, звертайтесь на сайти www.sweden.se, www.kth.se, www.si.se, www.hammarbysjostad.se. А інформацію щодо вищої освіти у Швеції можна отримати на http://www.studyinsweden.se.
Група висловлює щиру подяку Ользі Кордас, координатору проекту TEМPUS “UKRBRIDGE”, за можливість провести незабутній тиждень у Швеції, ознайомитись з Королівським технологічним інститутом, його інфраструктурою та життям шведських та інших іноземних студентів.