Спільну навчальну науково-дослідну лабораторію Королівського технологічного інституту (КТІ, Стокгольм, Швеція), Інституту гідромеханіки НАН України та НТУУ “КПІ” було відкрито 13 листопада на території Інституту гідромеханіки. В урочистостях із цієї нагоди взяли участь: Б.Є.Патон – президент НАН України, А.Г.Наумовець – віце-президент НАН України, В.Т.Грінченко – директор Інституту гідромеханіки, М.З.Згуровський – ректор НТУУ “КПІ”, Є.М.Письменний – декан ТЕФ, Є.І.Никифорович – завідувач відділу Інституту гідромеханіки, керівник новоствореної лабораторії, І.М.Салій – заступник міністра регіонального розвитку, П.О.Загороднюк – голова правління ЗАТ “Група Надра”, П.М.Мороз – генеральний директор “Укр-інтерм”, Роберт Хелл – координатор Шведського міжнародного агентства розвитку в Україні, Рональд Веннерстен – директор департаменту промислової екології (КТІ), Ольга Кордас – координатор проекту (КТІ) й інші.
Як повідомив В.Т.Грінченко, нова лабораторія стане базою для ефективного вирішення фундаментальних проблем енергетичних технологій, навчальною лабораторією для підготовки молодих фахівців, які потім впроваджуватимуть ці технології й працюватимуть з ними, ланкою між наукою і бізнесом, який прагне фінансувати інноваційні проекти.
Р.Веннерстен із задоволенням констатував, що з багатьох проектів, за якими працює КТІ, започатковані в Україні (зокрема з КПІ) мають гарний потенціал для подальшого розвитку, бо наявна не лише відповідна база, а й прагнення української сторони до успішного результату.
Є.І.Никифорович поінформував про основні напрями прикладних та фундаментальних досліджень лабораторії. Вони стосуються стійких енергетичних технологій, які мають мінімальний вплив на довкілля (зокрема воднева, де носієм енергії є водень). Ішлося також і про можливості практичного застосування новітніх технологій в енергетиці (зокрема технології використання низькопотенційного тепла, реалізованої в різноманітних теплових насосах). Діючі зразки останніх, як і воднева модель, наявні в новій лабораторії.
Є.М.Письменний, зокрема, зауважив, що за допомогою теплових насосів можна вирішувати і проблеми великої енергетики, приміром влітку відбираючи тепло водосховищ та направляючи його на потреби комунальних служб.
Усі присутні дійшли спільної думки, що співробітництво українських і шведських науковців є перспективним, взаємокорисним та затребуваним українською економікою.
Фото О.І.Супруна