З 24 по 26 травня в НТУУ “КПІ” проходив Форум академічної мобільності, присвячений проблемам академічного обміну, конкурентоспроможності ВНЗ, доцільності академічної мобільності та багатьом іншим. У роботі Форуму взяли участь представники різних міст України (Харкова, Львова, Одеси та ін.) а також гості з-за кордону. Протягом трьох днів учасники Форуму, гості, експерти, тренери та представники посольств і культурних центрів обмінювалися досвідом, висловлювалися з приводу розвитку академічної мобільності, проводили воркшопи, на яких випускники програм академічного обміну розповідали про особливості кожної програми. Форум надав багато нової інформації для обмірковування, а також дав поштовх до дій тим, хто прагне більшого.

Відкрив Форум академічної мобільності проректор НТУУ “КПІ” з міжнародних зв’язків проф. С.І.Сидоренко. Учасників та гостей Форуму привітав Олексій Пасічний – голова Наукового товариства студентів та аспірантів НТУУ “КПІ” (НТСА). Саме НТСА виступило ініціатором та організатором Форуму. Також до привітань долучилися представники головного спонсора Форуму – компанії Крафт Фудз Україна, після чого офіційна частина відкриття плавно перейшла в семінар з питань академічної мобільності за участю експертів.

Першою виступила Е.В.Лещенко – заступник директора департаменту молодіжної політики Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. Вона розповіла про ситуацію із грантами в Києві та Україні, про умови їх отримання. Аташе посольства Франції з питань міжвузівської співпраці та науки Гійом Касперскі повідомив про сучасну систему вищої освіти у Франції та роль академічної мобільності у вищій школі. У Франції, якщо студент хоча б на один семестр не поїхав навчатися до іншої країни, йому не видають диплом. Керівник Інформаційного центру DAAD у Києві д-р Мартін Зандгоп розповів про особливості системи освіти в Німеччині. Гість з Німеччини Карлхайнц Дурр виступив з доповіддю “Громадянська освіта в Європі та Україні”. Таким чином, присутні мали змогу дізнатися про основні положення та особливості освіти в європейських країнах з перших вуст.

І.І.Бабин, завідувач сектору післядипломної освіти департаменту вищої освіти Міністерства освіти України, розповів про підсумки п’ятої конференції міністрів освіти країн Європи з Болонського процесу. За словами доповідача, на цій конференції міністр освіти С.М.Ніколаєнко та потенціал розвитку освіти України отримали “4”. Наступним доповідачем стала Т.С.Кучинська, начальник відділу академічної мобільності НТУУ “КПІ”, яка розповіла про академічну мобільність в рамках НТУУ “КПІ”, зокрема про Спільний українсько-німецький факультет машинобудування НТУУ “КПІ” та університету ім. Отто-фон-Геріке, м. Магдебург, Німеччина. Підбив підсумки, поділився досвідом та розповів про нюанси академічної мобільності професор О.С.Макаренко у своїй доповіді “Офіційні декларації та неформальні можливості”. На завершення першого дня Форуму його учасники відвідали науковий парк “Київська політехніка”.

25 травня на всіх чекав інформаційний ярмарок. Ця подія є безпрецедентною, оскільки вперше було зібрано всі існуючі в Києві організації, які займаються питаннями академічного обміну. У ярмарку взяли участь: Посольство Фінляндії в Україні, DAAD, Goethe – Institut, AUDESF Французький інформаційно-освітній центр, Campus France, British Council Ukraine, American Councils, Українсько-японський центр НТУУ “КПІ”, Tempus та інші установи, а також молодіжні міжнародні організації BEST та AEGEE, студентська інформаційна розсилка UNISTUDY. В рамках ярмарку було проведено лекції та семінари випускниками програм TEMPUS та Chevening.

За результатами ярмарку оргкомітет Форуму підготував інформаційний стенд, який розміщено в головному корпусі. В кишенях стенду студенти зможуть знайти буклети та інформаційні листи про програми обміну, які пропонують різні організації та культурні центри.

В останній день Форуму тренери зі Львова, Києва та з-за кордону (США) провели тренінги для учасників і відвідувачів.

Підбиваючи підсумки триденного Форуму академічної мобільності, варто сказати, що основною проблемою є пасивність і, відповідно, недостатня поінформованість студентів. Також важливою проблемою українського студентства є погане володіння іноземними мовами. Мають недоліки і існуючі програми. У більшості з них пропонується просто виїхати за кордон на невизначений час, але ж академічна мобільність передбачає виїзд із країни лише на певний термін (найчастіше на один семестр) і повернення до своєї країни.

“Мобільні студенти, викладачі та вчені – це не розкіш, а вимоги сучасного освітнього простору”. Отже, вчіть мову і будьте мобільними!

Jun 15, 2007 || Автор: Ірина Смоліна, прес-секретар НТСА НТУУ “КПІ”