Урочисте підписання установчої угоди про юридичне створення корпорації “Науковий парк “Київська політехніка” відбулося 15 травня в НТУУ “КПІ”. Засновниками корпорації виступили Державне підприємство Держінвестицій “Національний центр впровадження галузевих інвестиційних програм” та університет “КПІ”. Відповідно підписи під документом поставили представник Держінвестицій А.А.Зацепін та ректор університету М.З.Згуровський.
Церемонію своєю присутністю вшанували віце-прем’єр-міністр України Д.В.Табачник, міністр освіти і науки України С.М.Ніколаєнко, голова Державного комітету України з інвестицій та інновацій В.А.Івченко, радник Президента України О.О.Зінченко, представники облдержадміністрацій, керівники великих підприємств, науковці, освітяни тощо.
Д.В.Табачник назвав створення першого в Україні наукового парку подією національного значення. Він висловив сподівання, що діяльність нової інноваційної структури з випуску високотехнологічної продукції та виведення її на зовнішні ринки без пільгової підтримки держави здійснить прорив у національній економіці на рівні кращих зарубіжних аналогів.
М.З.Згуровський у слові-відповіді зауважив, що в НТУУ “КПІ” цінують довіру уряду щодо здійснення на базі університету пілотного проекту зі створення та діяльності наукового парку. Він упевнений, що напрацьований тут позитивний досвід набуде розповсюдження по всій Україні. “Приємно, – зауважив він, – що до проекту долучаються регіони: Вінницька область – у галузі енергозберігаючих технологій, Львівська – у сфері високотехнологічного приладобудування, Київ – стратегічного розвитку”.
Він ще раз означив відмінності між цілями і завданнями наукового парку та технопарків, що вже не один рік існують в Україні. Технопарки здійснюють проекти загальнонаціонального масштабу, які відбирає Кабінет Міністрів та надає їм певні преференції. У той же час масова інноваційна діяльність залишається без законодавчого супроводження. Саме інноваційна діяльність здатна забезпечити високу рентабельність взаємодії організацій-партнерів, що дозволяє їм успішно працювати без пільг з боку держави. Нині 18 вітчизняних та міжнародних компаній є партнерами наукового парку “Київська політехніка” (НП). На закінчення М.З.Згуровський закликав присутніх разом уникати помилок та досягати успіхів.
Голова Вінницької облдержадміністрації О.Г.Домбровський поінформував присутніх про інвестиційну стратегію розвитку області. За підсумками минулого року область увійшла в трійку найбільш динамічних областей України. Він окреслив можливості, які можуть бути використані в рамках НП, зокрема, модернізація міжнародних транспортних коридорів (їх чотири загальноукраїнського значення перетинаються на території області). Цікавою також видалася інформація про виділення земельних площ на території міста для створення технопарку та будівництва наукового містечка. Доповідач наголосив, що НП має виступати системним інтегратором наукового потенціалу Києва і регіонів.
С.М.Ніколаєнко назвав створення НП кроком у напрямі науки “живої”, яка слугує людям, та повідомив про напрацювання міністерства для нормативного забезпечення діяльності дослідницьких університетів й інноваційних центрів.
В.А.Івченко, голова Держагентства з інвестицій, навів сумні цифри: частка України у світовому випуску високотехнологічної продукції складає 0,1% (Росії – 0,3%). Тож стратегічний курс державної політики – інноваційно-інвестиційна модель розвитку України. НП, упевнений він, є проектом загальнодержавного значення, його реалізація має забезпечити неперервність ланцюга від народження наукової ідеї до створення інноваційної продукції і виведення її на міжнародні ринки.
Від академічної спільноти підписання угоди привітав академік НАН України Я.С.Яцків. Він побажав НП успішної діяльності.
Присутні також оглянули експозицію НП, де представлені зразки продукції, виготовлені компаніями-партнерами наукового парку.
Підсумовуючи, Д.В.Табачник нагадав, що дорогу подужає той, хто крокує. Науковий парк “Київська політехніка” вже зробив перший крок.