12 квітня 2007 року в нашому університеті під головуванням першого проректора НТУУ “КПІ” чл.-кор. НАН України проф. Ю.І.Якименка відбулися чергові загальні збори Асоціації користувачів Української телекомунікаційної науково-освітньої мережі “УРАН” (URAN – Ukrainian Research and Academic Network). На зборах були присутні представники 45 вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ.

Було розглянуто наступні питання:

1. Звіт про діяльність Асоціації УРАН за 2006 рік.

2. Звіт про виконання гранту NATO NIG 978384 стосовно побудови волоконно-оптичних сегментів в містах України.

3. Про запит щодо державного фінансування в рамках виконання Державної програми “Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці” на 2006 – 2010 роки.

4. Про план розвитку мережі УРАН на 2007 рік.

5. Реєстрація нових членів Асоціації.

Неабиякий інтерес з боку учасників викликали питання формування бюджету Асоціації та перспективи розвитку мережі УРАН. Того ж дня Радою Асоціації було схвалено рішення щодо членства в Асоціації ще 19 вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ згідно з поданими під час загальних зборів заявами. Таким чином, загальна кількість членів Асоціації УРАН сьогодні складає 59, серед них – університети і наукові установи з усіх областей України. Членство в Асоціації є безкоштовним і дозволяє брати участь у всіх проектах щодо подальшого розгортання мережі УРАН і забезпечення високоякісних сервісів для користувачів мережі.

Асоціацію УРАН було створено у 1997 році відповідно до спільної Постанови колегії Міністерства освіти України і президії Національної академії наук України з метою координації дій та об’єднання зусиль членів Асоціації для сприяння створенню, розвитку та використанню єдиної національної науково-освітньої телекомунікаційної мережі України, для підвищення рівня освіти та науки, розвитку засад інформаційного суспільства, повноправного входження України до глобального інформаційного простору і участі членів Асоціації в міжнародних проектах і організаціях.

Сьогодні мережа УРАН об‘єднує понад 60 університетів і науково-дослідних установ і має 130 точок для підключення колективних користувачів до високошвидкісних каналів передачі даних. У рамках чотирьох грантів НАТО збудовано міські волоконно-оптичні сегменти у 10 найбільших містах України. На жаль, за наявності Державної програми “Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці на 2006 – 2010 роки”, яка передбачає державне фінансування мережі УРАН в розмірі 172 млн грн протягом зазначених 5 років, Асоціація сьогодні не має державної фінансової підтримки, яка є вкрай необхідною для подальшої розбудови національної волоконно-оптичної інфраструктури та підключення до пан-європейської науково-освітньої мережі GEANT2.

Окрім тісної співпраці з науковим департаментом НАТО, Асоціація УРАН плідно співпрацює з іншими національними науково-освітніми мережами з країн ЄС, Балтії та СНД, зокрема в рамках проекту Porta Optica Study (www.porta-optica.org.), що фінансується Євросоюзом в рамках шостої рамкової програми. Мета проекту – підготовка розбудови в країнах СНД та Балтії високошвидкісних мереж для освіти та науки на основі технології “темного” оптоволокна.

Сучасні технічні рішення щодо розвитку високошвидкісних мереж передачі даних пов’язані з так званим “темним” оптоволокном, ідея якого передбачає використання оптичних каналів, що вже прокладені телекомунікаційними компаніями та не використовуються ними. Це єдиний спосіб передачі даних, що забезпечує віртуально необмежені потужності та гнучкість у побудові мереж. Орендовані або власні “темні” волокна дозволяють легко впроваджувати новітні технологічні рішення для національних науково-освітніх мереж та суттєво збільшити потужності каналів передачі даних.

Для участі в проекті залучено 14 країн Європи: Вірменія, Азербайджан, Австрія (мережа ACONet), Білорусь (NCIRT), Чеська Республіка (CESNET), Грузія (GRENA), Греція (GRNET), Естонія (EENET), Литва (LITNET), Латвія (IMCS-UL), Молдова (RENAM), Польща (PSNC), Словаччина (SANET) та Україна (URAN). Успішне виконання проекту забезпечить національні мережі освіти і науки з цих регіонів інформацією та детальними дослідженнями щодо економічних, юридичних та технічних аспектів побудови власних оптичних мереж. Виконання проекту координується Познанським Центром суперкомп’ютерів та мереж (Польща).

Розвиток УРАН пов’язано не тільки з розбудовою канальної інфраструктури для підключення користувачів мережі, а зі створенням власних інформаційних ресурсів, зокрема, науково-освітнього порталу, електронних бібліотек, ресурсів системи дистанційного навчання та системи менеджменту сфери освіти (система “Освіта”), банків даних і знань, інформаційно-пошукових систем тощо. Окремим завданням є забезпечення доступу до ресурсів Центрів суперкомп’ютерних обчислень і даних та створення на основі системи УРАН GRID-інфраструктури для забезпечення наукових досліджень з інтеграцією до європейської GRID-мережі.

Докладну інформацію про Асоціацію УРАН розміщено на її офіційному сайті за адресою: http://www.uran.net.ua.

Інф. “КП”