Практикою патентного права прийнято, що назва винаходу має відповідати його суті й бути якомога коротшою. Абсолютно зрозумілі такі чіткі й конкретні винаходи як гайка, зубна щітка, колесо транспортного засобу. Проте існують і певні винятки, які зазвичай стосуються групи винаходів. Одним з таких прикладів може бути назва винаходу відповідно до заявки RU 2005111148/11, яка містить аж 68 слів: “Пакетоконтейнер, способ загрузки изделий цилиндрической формы в пакетоконтейнер, контейнер, устройство для погрузки, способ загрузки ...

... пакетоконтейнера в контейнер при помощи устройства для загрузки, способ загрузки изделий цилиндрической формы в контейнер (варианты), склад для хранения изделий цилиндрической формы в контейнерах, система контроля, пожаротушения и герметизации на складе для хранения изделий цилиндрической формы в контейнерах, способ хранения изделий цилиндрической формы в контейнере на складе с использованием системы контроля, пожаротушения и герметизации”!

Іноді “не менш довгим”, ніж назва винаходу, може бути і перелік індексів Міжнародної патентної класифікації: наприклад, у патентах України на винаходи № 77263 і № 77264 таких індексів аж по 82!

Але не менш цікавим може бути ознайомлення з формулами винаходів. Як відомо, формула винаходу призначена для визначення обсягу правової охорони, що надається патентом, і має стисло і ясно відображати суть винаходу. Вміння грамотно скласти формулу винаходу – це ціле мистецтво, яке дане далеко не кожному. Саме тому серед численних формул винаходів і корисних моделей, що регулярно публікуються в офіційних бюлетенях патентних відомств різних держав (Україна не є винятком) іноді можна побачити просто “витвори мистецтва”, після ознайомлення з якими ще довго перебуваєш під впливом від побаченого.

...Відомо, що найчастіше технічні рішення патентують з метою отримання певного прибутку. Але є й такі патенти, які варті лише того, щоб розмістити їх у красивій рамочці й повісити на стіні офісу патентовласника. Яскравим прикладом таких “шедеврів” може бути формула дуже популярного напою, що випускається шановним столичним підприємством і захищена патентом України № 32633. Однією з відмітних ознак цього напою є те, що для його виробництва як питну очищену воду використовують “артезіанську питну воду із бурової свердловини глибиною 290 м”. Але якщо конкуренти захочуть обійти цей патент, зробити це їм буде дуже просто: достатньо використати воду зі свердловини глибиною 289 або 291 м! Патент буде обійдено, а якість напою абсолютно від цього не постраждає.

Для приготування харчового продукту (а саме вафельних листів), склад якого бажають запатентувати в Російській Федерації (заявка RU № 2004115372), за першим пунктом формули винаходу (а всього їх небагато-немало – 74) необхідно взяти щонайменше по 0,0000005 мас. % вітамінів D і B12 (або 5•10–9 масові частки, а це вже рівень нанотехнологій). Тобто кожна тонна цього продукту містить 50 міліграмів зазначених вітамінів. Цікаво, як саме збирається забезпечувати процес одержання продукту винахідник (до речі, прізвище якого досить показове – Рекорд), а тим більше забезпечити рівномірний розподіл у ньому компонентів, кількість яких досягає майже трьох десятків? Навіть борошно береться в кількості від 40,80187 до 42,22906 мас. %. Напевно, далеко не кожна господиня впорається з таким рецептом, адже тут необхідно мати не лише гостре око, тверді руки, а й дуже міцні нерви. Хочеться вірити, що цей продукт вартий тих зусиль, яких вимагає процес його приготування...

Прикладом же лаконічності може бути формула винаходу відповідно до заявки RU 2005122783/02, яка містить всього 12 слів: “Плита быстроизнашивающаяся, отличающаяся тем, что она состоит из основы и быстроизнашивающихся пластин”. Автору цього шедевру можна було б порадити створити цілу низку подібних винаходів, наприклад: “Мастильна композиція, яка відрізняється тим, що вона містить основу і мастильний матеріал” або “Шоколадний торт, який відрізняється тим, що він містить основу і кусочки шоколаду” і таке інше.

Ще одним з показових прикладів лаконічності може бути формула винаходу, захищеного авторським свідоцтвом СРСР № 444917. Разом з метою винаходу формула цього технічного рішення містить всього 26 слів. Але далася вона дуже непросто: над її складанням напружено працювали 10 співавторів, які врешті-решт вирішили, що встановлення завихрювача в циклонній печі варте винаходу. Не пасе задніх у цьому питанні й Україна: формула корисної моделі, захищеної патентом України № 16662, містить 23 слова, при цьому кількість членів потужного авторського колективу становить 11 осіб: на кожного творця технічної новинки під назвою “Вугільний фільтр” приходиться аж по 2 слова формули!

Ще більший творчий порив знадобився для створення винаходу відповідно до а. с. СРСР № 139751: цілих 43 винахідники напружено ламали голову над його розробкою. А над створенням винаходу “Спосіб доведення інформації для суб’єктів служби зайнятості та працевлаштування клієнтів служби зайнятості”, захищеного патентом України № 48926, працювало вже 77 осіб! На превеликий жаль, титанічна розумова робота великого творчого колективу поки не сприяла суттєвому зменшенню численної армії безробітних...

Короткі й чіткі формули завжди викликають певне захоплення. Але далеко не всі патентовласники наслідують золотому правилу “короткість – сестра таланту”. Прикладом тому може бути винахід відповідно до патенту України № 52642, лише шостий пункт формули якого займає понад 12 сторінок офіційного бюлетеня Держпатенту України “Промислова власність”! Крім того, зараз неважко знайти і формули, кількість пунктів яких нерідко перевищує сотню (наприклад, патенти України № 77064 і № 76974 – 103 і 132 пункти відповідно).

Як бачимо, винахідництво – справа серйозна, яка вимагає наполегливої розумової праці. Тож недарма французький винахідник Еммануель Канко запатентував незамінне для деяких винахідників технічне рішення: туалетне сидіння, яке одночасно править за ваги. Адже відомо, що іноді найкращі думки деяким “мислителям” приходять саме в такому затишному місці, як туалетна кімната або кабінка. І тут головне не перестаратися...

Тож, якщо ви трохи нудьгуєте, – погортайте сторінки бюлетенів хоча б вітчизняного патентного відомства й пориньте на деякий час у море винахідницьких ідей. Повірте, не пошкодуєте!

І. Мікульонок,Заслужений винахідник НТУУ “КПІ”