З нагоди ювілею з деканом ФММ д.е.н., проф. В.Г.Герасимчуком розмовляє кореспондент “КП”.
– Сьогодні факультет відзначає 15 років. Це водночас і мало і багато. А з чого все почалося?
– На мій погляд, що стосується історії факультету, то коректніше це питання ставити не другому, а першому декану ФММ – професору, заслуженому працівнику освіти України, завідувачу кафедри менеджменту Віктору Дмитровичу Нємцову. Зазначимо, що економіко-організаційна підготовка в КПІ бере початок з 1937 року, коли була заснована кафедра організації виробництва та економіки промисловості. Надання економічних знань студентам обмежувалося тоді переважно читанням коротких курсів (20–30 годин) і розробкою економіко-організаційних розділів дипломних проектів. Тобто увага завжди акцентувалася на тому, що інженер при прийнятті технічних, організаційних, управлінських рішень повинен зіставляти витрати з результатами. З часом сформувалася галузева спеціалізація викладання економічних дисциплін, було здійснено перехід до окремого читання курсів “Економіка галузі” та “Організація, планування і управління виробництвом”, що дало змогу значно підвищити якість економіко-управлінської підготовки інженерних кадрів.
Наприкінці 80-х років минулого століття розпочалися відомі зміни в суспільстві: Україна стала незалежною державою; відбулися перебудовчі процеси в економіці, пов’язані з реструктуризацією військово-промислового комплексу, розривом коопераційних зв’язків, які упродовж багатьох десятиліть склалися в рамках СРСР, РЕВ і т.д.; розкрилися можливості активізації інтеграційних процесів, виходу на нові ринки капіталу, фінансів, робочої сили, збуту. Об’єктивні фактори вимагали підготовки фахівців, які б могли приймати управлінські рішення в умовах політичної та економічної невизначеності, підприємницького ризику, коливання валютного курсу, змінах податкової системи, високого рівня інфляції, розширення експортно-імпортних операцій.
У 1988 році 11 викладачів базової кафедри економіки та організації виробництва відгукнулися на пропозицію увійти до складу новостворюваної кафедри управління виробництвом, яка розпочала здійснювати підготовку організаторів виробництва. 31 березня 1992 року тодішнім ректором КПІ П.М. Таланчуком було підписано наказ про відкриття факультету менеджменту та маркетингу, до складу якого увійшли кафедри менеджменту, промислового маркетингу, математичного моделювання економічних систем, економіки та організації машинобудівного виробництва (з 2002 р. – міжнародної економіки), економіки і організації промислових технологій та енергетики (з 2001 р. – економіки та підприємництва), економіки та організації радіоелектронного виробництва (з 2001 р. – теоретичної та прикладної економіки). На інженерних факультетах розпочалося читання нових дисциплін: основи підприємництва, основи менеджменту, основи маркетингу, управління проектами, бізнес-планування, бухгалтерський облік та аудит, основи банківської діяльності, аналіз господарської діяльності, техніко-економічне обґрунтування інженерних рішень та інші. Особливу активність у насиченні навчальних планів економічними дисциплінами виявили ІТС, ІФФ, ФПМ, ФЕЛ, ІПСА, ТЕФ, РТФ, ІЕЕ, ЗФ, ФІОТ.
На ФММ почалась підготовка бакалаврів, спеціалістів та магістрів за спеціальностями: “Менеджмент організацій”, “Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності”, “Економічна кібернетика”, “Маркетинг”, “Економіка підприємства”, “Міжнародна економіка”.
– Що сьогодні є ФММ?
– На сьогодні на ФММ – 6 кафедр, які готують фахівців з шести спеціальностей, працює 168 викладачів, з них: професорів – 22, доцентів – 63, старших викладачів – 36, асистентів – 47. Зазначимо декілька позитивних тенденцій щодо кадрового складу: загальне збільшення чисельності викладачів (з 59 у 1987 р. до 168 у 2007 р.); зменшення удвічі за останні п’ять років кількості сумісників (з 68 до 34); поліпшення якісного складу; активне залучення до викладацької роботи наших вихованців. Кафедра менеджменту стала наймолодшою в університеті. Структура нашого студентства: денна форма навчання – 1425 (67,76 %) осіб, без відриву від виробництва – 473 (22,49 %), друга освіта – 80 (3,8 %), іноземні студенти – 125 (5,95 %).
Стосовно студентів скажу, що ми прагнемо не тільки дати їм належну суму знань, а й намагаємося багато чого робити, щоб наші вихованці були вихованими, інтелігентними людьми. Безумовно, не все гладко, але нам є чим і ким пишатися. У 2005 році гр.УЕ-31, а в 2006 році гр. УК-21м визнані найкращими серед 1300 академічних груп КПІ.
Дещо активізувалася наукова робота. Діють студентські наукові гуртки. У Всеукраїнському конкурсі міні-кейсів під патронатом Ф.Котлера команда студентів ФММ виборола перше місце. На факультеті виконується 4 науково-дослідні роботи за пріоритетними напрямами розвитку економіки. Засновано фаховий збірник “Економічний вісник НТУУ “КПІ”. Молоді науковці беруть активну участь у діяльності аналітичної групи в науковому парку “Київська політехніка”.
– Факультет проводить активну міжнародну діяльність. Розкажіть, будь ласка, про іноземних партнерів.
– Відповім Вам, що в більшості заходів, пов’язаних з міжнародною діяльністю КПІ, активну участь бере наш факультет. Це, наприклад, стосується виконання проектів з нашими партнерами з Японії, Швеції, Польщі. Стабільні зв’язки у нас склалися з економічними факультетами провідних технічних університетів як України (Львів, Харків, Донецьк, Севастополь, Дніпропетровськ), так і Росії, Білорусі, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Болгарії, Сербії, Македонії, Боснії та Герцеговини, Німеччини, Фінляндії, інших країн. Спільно з Центральною школою Ліона (Франція) реалізується магістерська програма “Управління міжнародними проектами”. Діють курси підвищення кваліфікації викладачів з напряму “Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності”.
Щорічно ми проводимо низку міжнародних конференцій, ключовою серед яких є “Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність”. Її особливість полягає в тому, що проводиться вона спільно і на базі наших зарубіжних партнерів. Це, на нашу думку, дає змогу зміцнювати репутацію української науки, освіти, розширювати торговельно-економічні відносини, активізувати науково-технічне співробітництво. Чергову XV конференцію ми проводитимемо спільно і на базі Ризького технічного університету 12-13 квітня цього року.
Читачі “КП” нещодавно дізналися, що черговий науковий семінар на факультеті “Контролінг в економічній теорії та практиці” провів завідувач кафедри економіки та організації виробництва Московського державного технічного університету ім. М.Е.Баумана д.е.н., професор С.Г.Фалько. У плані заходів з нагоди 15-річчя ФММ передбачається проведення відкритих лекцій провідних учених з-за кордону.
– ФММ вже традиційно має високий рейтинг у нашому університеті. Що, на Вашу думку, сприяє цьому?
– Позитивну репутацію ми намагаємося підтримувати, з одного боку, високим рівнем підготовки наших абітурієнтів (конкурс щороку знаходиться на рівні 3 і більше претендентів на бюджетне місце), з другого – сумлінним ставленням до своєї справи усіх без винятку висококваліфікованих викладачів і навчально-допоміжного складу. Особлива роль – це створений упродовж понад столітньої історії високий авторитет КПІ. Можливо, дається взнаки відпрацьована система управління в університеті й на факультеті, коли кожен розуміє свою значущість та відповідальність за підготовку фахівців для вітчизняного і світового ринку праці. Принагідно хотів би назвати прізвища колег, які виступають ініціаторами добрих справ на факультеті: В.Д.Нємцов, А.Е.Розенплентер, М.П.Панченко, П.В.Круш, Л.Г.Смоляр, Н.С.Кубишина, М.П.Дорошенко, В.І.Кривда, М.А.Чайковська, С.В.Войтко, В.О.Капустян. Ви знаєте, можна продовжувати цей список прізвищем кожного, хто віддає свій талант, енергію для підготовки висококваліфікованих фахівців і вихованих людей.
– Які плани щодо подальшого розвитку факультету Ви плекаєте на майбутнє?
– Насамперед, потрібно думати й боротися за свого абітурієнта шляхом підвищення якості викладання і навчання. 11 місце за результатами трьох етапів ректорського контролю, безумовно, підштовхує до більш результативної праці. Нагадаю, що серед основних принципів нашої роботи (деканату, кафедр) у підготовці кадрів – поглиблена математична підготовка, володіння комп’ютерними технологіями, знання декількох іноземних мов, обізнаність з технологіями виробництва, вміння оцінювати ефективність інженерних рішень. Перспективи пов’язані й з тим, щоб наш вихованець був більш підготовленим працювати у складних умовах ринкового середовища. Думаємо над тим, щоб наші студенти могли певний час навчатися в університетах інших країн, проходити там практику, виступати на конференціях, виконувати спільні проекти.
Пам’ятаєте слова Сенеки: ”Навчаючи інших, ми вчимося самі”? Тобто, йдеться про вдосконалення змісту й методів викладання, подолання певних стереотипів мислення. Постійно потрібно вдосконалювати навчальні плани. Адже економічна теорія і практика перебуває у процесі більш активних змін порівняно з технічними науками. У цьому плані ФММ через фахові ради, науково-методичні комісії з економіки і менеджменту, експертні ради Державної акредитаційної комісії завжди виступав ініціатором удосконалення ідеології підготовки фахівців в Україні. Життя не стоїть на місці, тому потрібно дбати про аспірантуру, поповнення викладацького складу молоддю, причому нашими вихованцями. На планеті 233 країни, отже міжнародні зв’язки не повинні обмежуватися вузьким колом партнерів. За рівнем конкурентоспроможності Україна знаходиться у дев’ятій десятці країн. Ситуацію поліпшувати має молодь, адже майбутнє нашої держави – за нашими вихованцями. До речі, представники ФММ постійно беруть участь у парламентських слуханнях з актуальних проблем національної економічної політики. Випускники КПІ поповнюють ряди керівників багатьох установ, фірм, працюючи досить плідно. Так що перспективи цікаві.
На завершення хочеться подякувати усьому колективу факультету за плідну працю, привітати з ювілеєм ФММ, побажати здоров’я, успіхів, щастя і добра!