Урогенітальний хламідіоз - найбільш поширене захворювання, яке передається статевим шляхом. Не менше, ніж 10-15% молодих сексуально активних людей інфіковані хламідіями. На Україні хламідіоз зустрічається в 2-3 рази частіше, ніж гонорея. Беручи до уваги, що хламідіоз часто протікає без яскраво виражених симптомів, важко лабораторно діагностується, погано лікується, дає багато ускладнень, слід очікувати, що він поступово стає загрозою життєдіяльності.
Захворюваність венеричним хламідіозом офіційно реєструється на Україні з 1994 року. Кількість вперше виявлених випадків з кожним роком зростає. Щорічно ним заражається біля 100 мільйонів людей. Доведено: у нашій країні хламідіоз займає друге місце по"популярності"захворювань після грипу. Ним страждає половина чоловіків активного сексуального віку (від 16 років) і третина жіночого населення.
Широке поширення хламідійної інфекції в значній мірі пов'язане з хаотичним статевим життям, частою зміною статевих партнерів. Захворівши в 16-18 років, до 22-25 літнього віку багато хто уже не може повноцінно реалізувати свою дітонароджувальну функцію, причина - довгопротікаючий хронічний запальний процес, а часто з різними ускладненнями.
Хламідія - паразит унікальний, ні на які інші не подібний: живе всередині клітини слизових оболонок. Проникає в клітину як вірус. А далі, володіючи як бактерія власним ДНК, пригнічує клітину, відбирає у неї енергію і примушує виробляти собі подібних. Клітина гине - розривається, і з неї виходять нові хламідії, які атакують нові клітини.
Інкубаційний період прихламідіозі становить приблизно 10-21 день. Слід відмітити, що у 80% випадків хламідіоз протікає без виражених ознак чи взагалі ніяк не проявляється: тільки 5 інфікованих із 100 запідозрюють щось негаразд. Ранком можуть бути скловидні виділення із сечовипускного каналу, неприємні відчуття при сечепуску, незначне підвищення температури тіла. Навіть без лікування через деякий час симптоми захворювання зникають.
Хламідіоз переходить в хронічну форму, "консервується" в організмі, чекаючи випадку нагадати про себе.
Основна небезпека хламідіозу полягає в ускладненнях, які він викликає. У чоловіків - хронічні простатити, везикуліти, безпліддя, а потім імпотенція.
У жінок 87% - це ураження шийки матки, передракові стани: ерозії, цервіцити, дисплазії, а також запалення придатків, що в свою чергу приводить до безпліддя, позаматкової вагітності, патології розвитку плода, інфікування новонародженого. У 68% випадків хламидії викликають гострий уретральний синдром - частий болючий сечепуск.
Крім різних ускладнень статевих органів, хламідії викликають ураження інших органів: очей (хламідійний кон'юнктивіт), суглобів, шкіри, печінки, селезінки, легень, нирок, центральної нервової і серцево-судинної систем.
Діагностика хламідіозу складна і дорога. її вартість коливається від 50 до 200 гривень.
У зв'язку з особливостями розвитку хламідій - лікування також складне і довге. Лікуватися повинні обидва партнери. Після закінчення курсу лікування через 2-3 місяці контрольні аналізи. Про хламідіоз із впевненістю можна говорити, що його набагато простіше уникнути ніж вилікувати.
Тому слід дотримуватись правил гігієни статевого життя, які захистять від різних венеричних захворювань:
- постійний статевий партнер і повна довіра;
- відмова від випадкових статевих зв'язків та подвійний метод захисту: презерватив плюс місцеві вагінальні засоби (фарматекс, еротес);
- при найменшій підозрі на інфікування звертатись до лікарів: дерматовенеролога, гінеколога, уролога.