Досвід роботи дослідницьких університетів США, Німеччини та інших провідних країн світу свідчить, що найвища якість підготовки фахівців забезпечується в університетах дослідницького типу, яким притаманне органічне поєднання наукової діяльності та навчального процесу.

При цьому ключову роль в них відіграють викладачі, які активно, за безпосередньою участю студентів і аспірантів ведуть наукові дослідження з актуальних напрямів науки і техніки.

Враховуючи значні можливості нашого університету на шляху його розвитку як дослідницького, з метою підтримки провідних викладачів, які поєднують сучасний рівень викладання з активною науковою роботою, широко залучають до наукового пошуку аспірантів і студентів, Вчена рада НТУУ “КПІ” 5 червня поточного року ухвалили рішення про започаткування у нас звання “Викладач-дослідник”.

Звання “Викладач-дослідник” може бути присвоєно штатним викладачам університету, які окрім основної викладацької роботи проводять активну науково-дослідну роботу, готують кандидатів та докторів наук, здійснюють керівництво науковою роботою студентів, публікують результати своїх робіт у провідних наукових часописах світу, монографіях.

Претендент на це звання повинен відповідати наступним основним критеріям визначення номінації “Викладач-дослідник”:

  1. Наявність виконуваних наукових тем, у тому числі госпдоговірних, держбюджетних, для іноземних замовників.
  2. Наявність наукової групи, в тому числі за участю студентів і штатних працівників.
  3. Керівництво аспірантами:
    1. у тому числі певна кількість за останні 5 років,
    2. з них кількість аспірантів, які захистили дисертації.
  4. Підготовка докторів і кандидатів наук:
    1. всього;
    2. за останніх 5 років.
  5. Наявність опублікованих монографій, виданих відповідно до вимог ВАК в Україні чи в провідних закордонних видавництвах за останні 5 років. Наявність новаторських підручників, тобто підручників, які узагальнюють сучасний світовий рівень досліджень з певної дисципліни, у тому числі частково досліджень авторів підручника.
  6. Наявність наукових статей у фахових виданнях ВАК за останні 5 років.
  7. Наявність наукових статей, опублікованих у провідних закордонних журналах.
  8. Наявність створених і захищених об’єктів інтелектуальної власності за останні 5 років, у тому числі патентів, свідоцтв на об’єкти авторського права.
  9. Наявність проданих ліцензій.
  10. Виступи на міжнародних конференціях з публікацією матеріалів за останні 5 років.
  11. Наявність публікацій у Всесвітній пошуковій системі Google (http://scholar.google.com/), яка дозволяє оцінити міру доступності світовій громадськості конкретних наукових праць ученого та індекс цитування. Поряд з цими критеріями має враховуватися членство наших учених в Комітеті з державних премій України в галузі науки і техніки, в спеціалізованих радах по захисту дисертацій, експертних радах ВАК України, отримання ними міжнародних наукових грантів тощо.

Розгляд кандидатур на звання “Викладач-дослідник” проводиться на засіданні експертно-правової комісії та науково-організаційної комісії Вченої ради університету. Після обговорення приймається рішення щодо рекомендації кандидатур Вченій раді на затвердження.

Вчена рада університету ухвалює рішення про присвоєння кандидатам звання “Викладач-дослідник”.

Викладачам-дослідникам встановлюється надбавка до заробітної плати в розмірі 20 % від посадового окладу терміном на 2 роки.

Після закінчення вказаного терміну викладач може знову претендувати на це звання при відповідності основним критеріям визначення номінації “Викладач-дослідник”.

Визначення перших номінантів звання “Викладач-дослідник” має відбутися впродовж жовтня-грудня цього року. Запрошуємо до участі в цьому конкурсі всіх викладачів, діяльність яких відповідає наведеним вище критеріям. Пропозиції можна подавати до організаційного відділу департаменту науки та інноватики (корпус №1, кімн. 138) до 15 жовтня цього року.

Oct 23, 2006 || Автор: М.Ю. Ільченко, проректор з наукової роботи