Випускник кафедри електрозварювальних установок Андрій Пірумов вирішив пов’язати своє майбутнє зі ЗФ, тому продовжує навчання в аспірантурі НТУУ “КПІ”.

Викладач і студенти – однодумці

Він успішно поєднує наукову і викладацьку діяльність. На запитання кореспондента “КП”, чи вдається знайти порозуміння зі своїми підопічними, Андрій посміхнувся: “Ми ж із ними майже ровесники, сам недавно сидів за студентською лавою, та й інтереси у нас спільні – пізнати таємниці зварювання. Тож працюємо на одній хвилі”.

Доброзичливий і працьовитий, юнак викликає довіру молоді й повагу старших колег. Про результати своїх досліджень Андрій нещодавно доповідав на засіданні кафедри. Вдумливий аналіз отриманих молодим співробітником результатів дозволив науковцям кафедри атестувати А.Пірумова позитивно.

Ми зустріли Андрія в лабораторії джерел живлення. Тут представлені навчальні стенди для виконання лабораторних робіт та джерела живлення для дугових і бездугових зварювальних установок. Сучасні прилади, які поважно вишикувалися попід стінами (розмір деяких із джерел живлення сягає солідної шафи), рік тому подарував Сімферопольський електромашинобудівний завод, з яким кафедра підтримує давні зв’язки. Нове універсальне обладнання вигідно вирізняється порівняно малими габаритами та вагою, а також технічними характеристиками. Студентам, без сумніву, цікаво і корисно набувати навичок роботи на сучасному обладнанні.

Іменна лабораторія

Кафедра електрозварювальних установок має потужну лабораторну базу. На двох поверхах розташувалися лабораторії, де представлено обладнання для різних видів зварювальних робіт: тут і автомати для дугового зварювання, технологічний цикл для яких вчаться програмувати студенти, і новітнє устаткування, виготовлене Каховським заводом зварювального обладнання, для зварювання тиском і багато іншого. Та й не дивно, адже це унікальна технологія, що має надзвичайно широке застосування в усіх сферах промисловості – від мікрозварювання до зварювання під водою і в космосі, а віднедавна зварювальні апарати зробили крок і в медичні заклади.

Багато відомих фахівців навчалися і працювали на кафедрі. Приміром, лабораторія автоматичного зварювання плавленням носить ім’я засновника кафедри зварювального виробництва, а згодом і зварювального факультету – всесвітньо відомого вченого Є.О.Патона. Численні фотоекспонати на стінах розповідають про становлення зварювання та трудовий і науковий доробок патріарха цієї науки – людини-легенди Є.О.Патона.

Студенти завжди зацікавлено знайомляться з матеріалами, представленими тут, старанно виконують навчальні завдання, вчаться працювати на зварювальному обладнанні.

До захисту проектів – готові

Засніжені зимові пейзажі, святкові канікули та тріскучі морози не стали на заваді шестикурсникам ЗФ при виконанні дипломних проектів. Кореспондент “КП” в середині січня завітала на кафедру електрозварювальних установок, де саме отримували останні консультації та настанови Олексій Кутир, Віталій Стретович та Ірина Гах, і поставила їм кілька запитань.

Розповідають дипломники

Олексій Кутир виконав дипломний проект на тему “Установка для мікроплазмового зварювання тонкостінних обичайок”. Таке обладнання використовується при виготовленні балонів, резервуарів тощо. У своєму проекті студент дослідив новаторські рішення, що стосуються зварювального обладнання. Переддипломну практику він проходив на Дослідному заводі електрозварювання Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона (ІЕЗ). Працювати збирається в м. Шостка, де мешкають батьки, на Казенному підприємстві “Імпульс”. На високу платню не сподівається, але вважає, що на життя вистачить.

Дипломний проект Віталія Стретовича присвячено вдосконаленню установки для відновлення ескалатора метрополітену. Точніше, валів, по яких рухаються східці. Обладнання для наплавлення (відновлення діаметру) встановлюється безпосередньо під ескалатором, і як його там ефективніше розмістити і закріпити – пропонує Віталій. Переддипломну практику дипломник проходив у конструкторському бюро ІЕЗ. Він вдячний своїм керівникам та наставникам за технічну й організаційну допомогу в роботі над проектом та набутий досвід, зокрема, конструктору Миколі Васильовичу Рейді.

Іра Гах прийшла на ЗФ, бо вважає, що сучасний зварювальник – то не лише з фільмів 50-х років: щиток на обличчі, роба на плечах, пальник у руках. Це цілком сучасні технології, де знайдеться місце і жінці. Її проект присвячений зварюванню пластмасових труб, що використовуються для газо- і водопостачання. Завдяки її пропозиції вдалося зменшити температуру зварювання, бо тепер торцювач і нагрівач скомпоновані в одному роз’ємному пристрої. Переддипломну практику дівчина проходила у відділі зварювання пластмас під керівництвом начальника відділу Миколи Георгійовича Короба. Креслення студентка виконала за допомогою комп’ютерної системи “Автокад”. Вона розповідає, що студентські роки у неї були щасливими, і впевнено дивиться у майбутнє.

Розповідає науковий керівник

Науковий керівник дипломників, з якими ми познайомилися, Ігор Володимирович Малінкін, доцент кафедри електрозварювання, заступник декана ЗФ. Він повідомив, що його вихованці – вихідці з трудових родин, які не бояться праці й не розраховують на популярну нині офісну службу. Близько 70% випускників – іногородні. Навчатися на ЗФ завжди було непросто, адже потрібно знати і електрику, і механіку, і зварювання. На факультеті високий рівень підготовки фахівців, тут працюють Міжнародні курси з підвищення кваліфікації зварювальників ЮНІДО. Багато викладачів – співробітники провідного в країні і світі Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України. Це О.В.Лебедєв – д.т.н., завідувач відділу зварювання в медицині, випускник КПІ П.М.Чвертко – заступник начальника відділу контактного зварювання (сюди із задоволенням студенти йдуть на практику, адже працюють над зварюванням, зокрема, залізничних рейок та трубопроводів, приміром, Уренгой – Помари – Ужгород, беруть участь у розробці й випробуванні новинок), М.Г.Короб – завідувач відділу ІЕЗ, випускник КПІ, В.В.Стесін, Ю. Скоснягін, В.Є.Пономарьов та інші. Студенти мають змогу проходити практику на провідних підприємствах галузі. Голова ДЕК – О.С.Письменний, співробітник ІЕЗ – людина обізнана у своїй справі та доброзичлива. Він завжди з розумінням і повагою ставиться до дипломників, з ним приємно працювати. Конструкторським напрямом підготовки кадрів на кафедрі керує доц. В.А.Пахаренко, завжди зібраний, уважний і діловий.

Ігор Володимирович також поділився своїми міркуваннями щодо можливої заміни металевих труб в комунікаційних мережах студмістечка на пластмасові, які мають ряд переваг. Тоді студенти ЗФ мали б широке поле для практики, навчання і застосування своїх знань безпосередньо в університеті.