Щороку десятки випускників ВІТІ НТУУ “КПІ” поповнюють ряди ЗС України. Гарно навчені молоді офіцери сумлінно несуть службу, набувають практичних навичок та успішно застосовують здобуті в інституті знання, отримані, зокрема, від викладачів - ветеранів. Сьогоднішня розповідь про двох із них.
Генерал-майор запасу Анатолій Григорович ФЕДОРОВ – начальник училища зв'язку (попередника ВІТІ) з 1988 по 1992 рр. Нині – старший викладач кафедри. За переліком дат і подій, наведених нижче, – його самовіддане служіння обраній справі, професійне виконання військового обв'язку.
Народився Анатолій Федорович далекого 1934-го в Омській області, закінчив Кемеровське училище зв'язку. З 1979 р. працював заступником начальника військ зв'язку Прикарпатського військового округу, в 1980 р. був призначений на посаду начальника військ зв'язку Прибалтійського військового округу.
А вже 1984-го Анатолій Григорович обіймає посаду начальника військ зв'язку Головного командування військ південного напряму (м. Баку). У підпорядкування Главкомату тоді входили: Північно-Кавказький, Закавказький військові округи та Туркестанський з 40-ю Армією, яка вела бойові дії в Афганістані, і каспійською флотилією. Про ті роки генерал часо згадує – і в колі друзів-побратимів, і при зустрічах з курсантами. Молоді повинні знати, як розгорталися події, творилася історія, і не лише з підручників, а з перших уст.
“Я зовсім не шкодую, що обрав професію захисника Батьківщини, і пишаюся тим, що мої учні стали досвідченими фахівцями і командирами: близько 20 моїх колишніх підлеглих стали генералами, вони займають високі посади в Збройних силах”, – говорить Анатолій Григорович і скромно заходить до навчальної аудиторії, щоб і далі виховувати майбутніх генералів для нашої Батьківщини.
Генерал-майор Костянтин Іванович КУЛИК – киянин, із сім'ї військовослужбовця. Цей рік для нього ювілейний: у грудні ветеран святкує своє 70-річчя. За довге і бурхливе життя він пройшов шлях від курсанта до одного з керівників загальновійськової армії. Йому довелося командувати такою кількістю бойових машин, яка дорівнювала кількості всіх танків, що визволяли Київ у листопаді 1943 року.
Серед 67-ми найкращих офіцерів тоді ще Радянського Союзу його було зараховано до Академії Збройних сил, він отримав освіту стратегічного рівня управління.
Нині, звільнившись із лав Збройних сил, ветеран передає свої знання та багатий життєвий досвід молодому поколінню захисників вітчизни на посаді доцента однієї з кафедр, де викладає тактику дій загальновійськових об'єднань та історію воєнного мистецтва. Свої заняття К.І. Кулик проводить не тільки в навчальних аудиторіях, а й в музеї Збройних сил та Великої Вітчизняної війни. Соціологічні опитування засвідчують, що після лекцій Костянтина Івановича у 93% опитаних студентів докорінно змінилося уявлення про війну взагалі, а у 71% – з'явилося розуміння подій і змінилося ставлення до відомих військових діячів. Викладач підготував для курсантів навчальний посібник про історичні події на території України в роки Великої Вітчизняної війни, а тепер готує новий – про події громадянської війни.
Напередодні свята – Дня Збройних сил України ми попросили Костянтина Івановича сказати кілька слів студентам та курсантам НТУУ “КПІ”, на що він із задоволенням погодився:
“Колись президент США Франклін Рузвельт на Ялтинській конференції запропонував підняти келихи за тих, про кого ми забуваємо в мирний час і вкрай необхідних нам у воєнний – за воїнів Збройних сил. Тому вітаю всіх вас із Днем Збройних сил України. Будьте сміливими, непохитними, любіть Україну, прекрасну і неповторну, будьте готовими виконати свій обов'язок, а своєю сумлінною працею кріпіть могутність нашої держави. Зі святом вас, дорогі політехніки!”
Колектив ВІТІ щиро вітає генерал-майора К.І.Кулика з 70-річчям від дня народження та бажає йому міцного здоров'я, життєвої вдачі, залишатися таким же енергійним, бадьорим, справжнього людського щастя!
Інформація відділу з гуманітарних питань ВІТІ
На фото: Генерал-майор А.Г.Федоров з начальником інституту полковником А.І.Міночкіним. Генерал-майор К.І.Кулик зі своїми учнями