26-28 травня 2005 року в нашому університеті відбулася V Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні моделі освіти та здоров'я: шляхи духовного розвитку людини і суспільства». Провідним організатором цих наукових форумів є Інститут Планетарного Синтезу (Женева), співорганізаторами – НТУУ «КПІ», Державний екологічний інститут Мінприроди України, Рада громадських організацій України за підтримки Академії вищої школи України Дитячого фонду ООН, Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Конференцію вітали Річард Бах, відомий американський письменник, Друнвало Мельхиседек, американський учений-фізик, математик, громадський діяч, Катерина Ющенко, голова Наглядової ради Міжнародного фонду «Україна-3000». Віллі Августат, президент міжнародної організації «Мир через культуру» (Європейська філія), у своєму зверненні написав: «Ми цілком підтримуємо ваше прагнення розглянути теми, заявлені на Форумі, оскільки лише духовні рішення здатні активізувати сердечну енергію нації... Переконані, що Україна буде однією з перших країн на планеті, де навіть політичні партії будуть керуватися духовними та етичними концепціями заради встановлення ЕТИЧНОГО ГУМАНІЗМУ. Будь ласка, передайте наші найкращі побажання всім учасникам цього Форуму, а також усій Україні».

Провідна ідея конференції: «Доба єдиного людства наблизилась, настав час мислити категоріями єдиної родини, єдиного життя, єдиного людства . Результатом нових уявлень про світ має стати встановлення гармонійних людських відносин, що знайде своє відображення в усіх сферах життя».

Концептуально на конференції розглядалися два взаємопов'язаних аспекти: Весь проявлений Всесвіт є вираження Єдиного Життя, де все є взаємопов'язаним і не існує окремо від Цілого; Розглядаючи Соціум, треба виходити з того, що людські істоти є єдиним «органом» у планетарному організмі, і це – наукова основа братства усіх людей, яке треба розуміти не як мрію або припущення, а як встановлений факт життя соціуму.

Початок ІІІ тисячоліття характеризується переходом від аналітичної методології до синтезу знань («системний підхід»), а також зміщенням акценту наукових інтересів від технократичних проблем до гуманітарних. Системна оцінка розвитку соціуму привела до розуміння необхідності гуманітарної орієнтації в соціальній еволюції, що стало основою для виникнення двох важливих наукових напрямів – біоетики , як науки про єдині моральні принципи оточуючого світу і валеології , яка вивчає механізми здоров'я окремого індивіда (наука «виміру здоров'я»). Можемо говорити також і про педагогічну валеологію, яка, згідно з Г.Апанасенко, переслідує цілі самооздоровлення індивіда.

Освіта, здоров'я, духовність – ці ключові категорії, ривалися ці поняття на пленарних та секційних засіданнях: «Духовність особистості як чинник сталого розвитку суспільства», «Духовність в освіті», «Місія України: духовні виміри соціально-політичного життя», «Духовне здоров'я нації», «Шляхи формування духовно-інформаційного простору України» та ін.

З доповіддю «Духовне відродження людства – реалії ХХІ століття» виступив Генеральний секретар Інституту Планетарного Синтезу (Женева) Рудольф Шнайдер.

Цікавою була доповідь «Гуманітарні аспекти вищої технічної освіти» проректора НТУУ «КПІ» Г.Б.Варламова, який назвав нові й цікаві соціально-гуманітарні дисципліни, які викладаються в університеті: ергономіка та інженерна психологія, риторика, соціологія управління, основи етнології, валеології, теорії статі та гендеру; підкреслив духовну значимість творчих студій, діяльність університетської Картинної галереї Центру культури і мистецтв. Як відзначив у своїй доповіді Г.Б.Варламов, сьогодні стає абсолютно зрозумілим, що одним з основних завдань освіти є загальний рівень культури і духовності, і, в першу чергу, молоді.

Програма конференції включала творчі майстерні Ігоря Заверюхи («Повітря гір»), Ліни Мусатової («Місія»), Володимира Файнера («Християнська духовна музика»); відкриття у Картинній галереї КПІ художньої виставки «Срібний шлях» та екскурсію по НТУУ «КПІ».

Станіслав Тимченко, доцент кафедри філософії