П'ятий Міжнародний форум "Людський капітал: Цінність. Якість. Розвиток", який пройшов 12 грудня в смартукриттті "CLUST SPACE" Науково-технічної бібліотеки КПІ ім. Ігоря Сікорського, став майданчиком, на якому очільники органів державної влади України, бізнесу, міжнародних організацій, закладів освіти та провідні європейські й національні експерти обговорили одне з важливих питань забезпечення формування та зростання людського капіталу в Україні – забезпечення розвитку Національної системи кваліфікацій, її адаптації до європейських стандартів та інтеграції в загальноєвропейський кваліфікаційний простір.
💭
Довідково: Національна система кваліфікацій – сукупність механізмів правового та інституційного регулювання кваліфікацій працівників з урахуванням потреб ринку праці та можливостей системи освіти та навчання. Метою Національної системи кваліфікацій є формування єдиної, цілісної, відкритої та гнучкої системи кваліфікацій, що охоплюватиме всі рівні кваліфікації і види начальної, середньої, професійно-технічної, вищої, післядипломної освіти і навчання протягом життя.
Захід майже збігся в часі з важливою подією: як повідомив учасникам голова Національного агентства кваліфікацій Юрій Баланюк, за кілька днів до його проведення Уряд прийняв проєкт Закону "Про національну систему кваліфікацій" і передав його на розгляд Верховної Ради України.
"Український народ довів, що наша найбільша сила – це люди. Від наших воїнів на передовій до кожного українця, який опановує нові знання, здобуває нові професії, розвиває свої навички – всі ми спільно будуємо майбутнє нашої держави, – наголосив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, вітаючи учасників Форуму. – Верховна Рада України робить усе можливе, щоб забезпечити прийняття законодавства і адаптувати нашу систему кваліфікацій до європейських норм та забезпечити розвиток людського каптілау. Ми працюємо над тим, щоб українські заклади освіти отримали більше можливостей для розвитку і стали центрами інновацій, а кожний українець отримав доступ до освіти, яка відповідає вимогам сучасного ринку праці".
Головною метою Форуму було вироблення консолідованих підходів з боку держави та бізнесу до забезпечення розвитку людського капіталу та інтеграції України до європейського кваліфікаційного простору і, відтак, розвитку національної економіки. Важливим інструментом цього є національна система кваліфікацій, що почала активно впроваджуватися з 2022 року, й нині стає невід'ємною частиною завершення підготовки фахівців різних рівнів для роботи в багатьох галузях. Утім, при її впровадженні слід враховувати, що сьогодні український ринок праці зіткнувся з новими викликами – глобальними й суто національними, що виникли через страшну війну, яка палає на наших теренах, тому надзвичайно важливо адаптувати вітчизняну системи кваліфікацій до сучасних потреб. Понад те, в українських умовах, як підкреслювали багато доповідачів, особливої ваги набуває питання забезпечення інклюзії при підготовці, перепідготовці та оцінюванні можливостей та кваліфікації працівників. Важлива місія в цьому загальному русі покладається на заклади освіти, насамперед вищої. Вони не лише можуть стати і вже стають школою підготовки фахівців, але й створюють на своїй базі кваліфікаційні центри за відповідними напрямами.
Довідково: Форум було організовано за ініціативи Національного агентства кваліфікацій за підтримки "Helvetas Ukraine" – українського відділення швейцарської неурядової організації "Helvetas", та в межах угоди між Міністерством внутрішніх справ Чеської Республіки та "Helvetas Ukraine" щодо впровадження проєкту "Підтримка економічного розвитку внутрішньо переміщених осіб та осіб, постраждалих від війни в Україні" у співпраці з Чеською агенцією розвитку.
"Університети є одним із ключових елементів формування людського капіталу, – сказав ректор КПІ Анатолій Мельниченко. – Сьогодні стоїть задача насамперед збереження цього капіталу, але, водночас, і його розвитку. Україна зможе перемогти і забезпечити повоєнне відновлення саме завдяки людському капіталу, який залучатиметься і як трудовий ресурс, і як творець нових технологій. Ми розуміємо, що майбутня економіка нашої держави матиме дещо іншу, ніж дотепер, структуру і тут важливо, щоб забезпечення якості освіти, яка зможе конкурувати з європейською, для нас мало бути пріоритетом".
Саме тому програма Форуму охоплювала багато аспектів головної його теми, які було винесено на обговорення окремих сесій: "Євроінтеграція системи кваліфікацій"; "Кваліфікаційні центри: можливості та перспективи"; "Регульовані професії: переваги, застереження, стратегії впровадження"; "Присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти" та "Розвиток системи кваліфікацій".
Форум надав новий імпульс до модернізації системи кваліфікацій України у відповідності до вимог ринку праці, зокрема й шляхом ширшого залучення до цього процесу закладів освіти. Водночас, сам факт проведення його у КПІ засвідчив, що наш університет стає одним із флагманів цієї справи серед українських вишів.