14 травня в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» розпочався фінал першого в Україні конкурсу проектів оборонних технологій. Він проводиться як оборонна панель відомого в Україні фестивалю інноваційних проектів «Sikorsky Challenge».

Організаторами конкурсу виступили Державний концерн «Укроборонпром», Воєнно-наукове управління Генерального штабу Збройних Сил України, Центральний науково-дослідний інститут озброєння та військової техніки Збройних Сил України, Державна інноваційна фінансово-кредитна установа, Громадська спілка «Ліга оборонних підприємств України», КПІ ім. Ігоря Сікорського, Науковий парк «Київська політехніка» та Інноваційний холдинг «Sikorsky Challenge». Представники цих організацій входили і до складу Експертної ради конкурсу.

«Мета конкурсу – зменшити розрив між зацікавленими в нових розробках виробниками техніки оборонного призначення, з одного боку, і з не поінформованими повною мірою про запити підприємств оборонного комплексу вітчизняними науковими школами – з іншого», – наголосив, відкриваючи конкурс, ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського академік НАН України Михайло Згуровський.

Отож цей конкурс має стати платформою для організації спілкування та взаємодії розробників нової техніки з підприємствами оборонно-промислового комплексу, представниками Збройних Сил України та інших силових структур і потенційними інвесторами. Кінцевою його метою є надання авторам кращих розробок сприяння та допомоги в комерціалізації, створенні успішних стартап-компаній та виведенні інноваційних продуктів на національний та міжнародний ринки.

На розгляд Експертної ради (журі) конкурсу було надіслано 132 проекти технологій оборонного та подвійного призначення. 82 з них надійшло від закладів вищої освіти (в тому числі 54 – від КПІ), 10 – від установ Національної академії наук, 34 – від підприємств і організацій, 6 – від фізичних осіб. У другий тур ввійшло 85 проектів. До фіналу було відібрано 43 з них.

Серед надісланих робіт – проекти техніки та технологій оборонного та подвійного призначення з найрізноманітнішої тематики: багатоцільовий БПЛА і спеціальні кулі, що виводитимуть з ладу електронні пристрої ворога; мобільні додатки для потреб військових і артилерійський та протитанковий тренажери; спецкамуфляж з особливими властивостями та засоби тактичної медицини; апаратно-програмний комплекс захищеного цифрового транкінгового зв’язку і нові технології вироблення вибухових речовин; супутникове угрупування для дистанційного зондування Землі й технологія отримання багатошарових покриттів на твердих сплавах для обробки матеріалів високої твердості військового призначення та багато іншого.

На відміну від традиційних конкурсів, на цьому автори найцікавіших проектів не посядуть ані першого, ані другого, ані третього місць. Переможцями стануть ті розробники, з якими буде підписано протоколи про наміри щодо розвитку та впровадження їхніх ідей. Тобто таких переможців може бути більше, ніж троє. Головне, щоб проект було визнано потрібним потенційним замовникам і цікавим для інвесторів. Однією зі сторін цих угод виступатиме Науковий парк «Київська політехніка» або Інноваційний холдинг «Sikorsky Challenge» як середовище, в якому розробники, науковці, інвестори та виробничники зможуть ефективно співпрацювати. До слова, одразу після урочистої церемонії відкриття фінальної частини конкурсу було підписано перший такий протокол – з автором проекту «Безпілотний авіаційний комплекс квадрокоптерного типу для спеціального застосування».

«Ті розробки, з авторами яких сьогодні не буде підписано угоди про подальше їхнє впровадження, нікуди не зникають, – зауважив Михайло Згуровський, – Оскільки платформа на базі конкурсу, який ми проводимо, є постійно діючою, то створюється база даних таких проектів, і свого часу на ті або інші з них можуть знайтися замовники, які будуть зацікавлені в їхньому впровадженні».

У день відкриття фінальної частини конкурсу також було підписано меморандум про науково-технічне співробітництво між КПІ ім. Ігоря Сікорського та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України. Сторони співпрацюватимуть у частині підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації фахівців з кібербезпеки, у питаннях створення першого українського угрупування мікросупутників для дистанційного зондування Землі та за іншими напрямами.

Фінальна частина Першого конкурсу проектів оборонних технологій триватиме два дні.

На фото: відкриття фінальної частини Першого конкурсу оборонних технологій. Учасників вітає Михайло Згуровський