10 жовтня 2016 року в НТУУ "КПІ імені Ігоря Сікорського" відбувся Міжнародний симпозіум за проектом Європейського космічного агентства "Sentinel-2 for Agriculture" в контексті глобальної програми супутникового агромоніторингу GEOGLAM.
Метою симпозіуму стало обговорення із зацікавленими відомствами та установами стану і перспектив використання інноваційних супутникових технологій у стратегічно важливих секторах економіки України, зокрема в аграрному секторі. Симпозіум зібрав у залі засідань Вченої ради університету світових лідерів у сфері надання супутникової інформації, споживачів, представників науки та студентської молоді.
У симпозіумі взяли участь представники органів державного управління України, організацій, що використовують супутникові дані в операційному режимі, провідні науковці інститутів НАН України, вищих навчальних закладів, керівники програми GEOGLAM, представники Європейського космічного агентства та провідні фахівці з супутникового агромоніторингу з країн Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, Канади, а також провідні фахівці у сфері супутникового агромоніторингу.
Відкриваючи симпозіум, заступник міністра аграрної політики та продовольства Олена Ковальова відзначила важливу роль супутникових технологій для інноваційного розвитку нашої держави і наголосила на важливості продуктів проекту, отриманих для всієї території України: "Карти посівних площ національного масштабу високого розрізнення на рівні окремих полів є важливим джерелом інформації, що забезпечує прозору та неупереджену оцінку стану сільського господарства з космосу".
Форум проводився в КПІ ім. Ігоря Сікорського невипадково, адже університет створив свою космічну програму, яка передбачає розвиток різнопланових космічних технологій та запуск серії наносупутників. Уже другий рік на орбіті функціонує наносупутник, розроблений фахівцями і студентами кількох факультетів. Стан розвитку та перспективні напрями космічної програми університету на форумі детально представив проректор НТУУ "КПІ ім. Ігоря Сікорського" академік НАН України Михайло Ільченко.
Останнім часом стрімкими темпами зростає кількість інформації, що її на регулярній основі надають супутники спостереження Землі Європейського Союзу та США. Ця інформація використовується провідними країнами світу для підтримки прийняття управлінських рішень щодо побудови стратегії сталого розвитку, розв'язання проблем продовольчої безпеки, мінімізації негативного впливу змін клімату на довкілля та інших глобальних проблем.
Світовим флагманом у цій сфері є міжнародна ініціатива супутникового агромоніторингу GEOGLAM, європейським внеском до якої є програма Copernicus запуску супутників Sentinel. У зв'язку із введенням в експлуатацію супутників групи Sentinel у межах програми Copernicus Європейське космічне агентство (ESA) в 2014 р. розпочало проект створення автоматичної системи отримання продуктів супутника Sentinel-2. В операційну експлуатацію проект перейде в 2017 р., у 2016 р. виконується пілотне розгортання та тестування системи.
Проектом передбачено надання на регулярній основі продуктів атмосферної корекції (розрізнення – 10-20 м, кожні 12 днів), безхмарних композитів (розрізнення – 10, 20, 30 та 60 м, частота оновлення – 1 місяць), вегетаційних індексів LAI та NDVI (розрізнення – 10, 20, 30 та 60 м, щодекадно), маски посівних територій (розрізнення – 10, 20, 30 та 60 м, уточнення – 1 раз на місяць), та карт землекористування (розрізнення – 10, 20, 30 та 60 м, двічі на сезон).
У 2016 р. Україна стала єдиною країною, для якої реалізовано демонстраційний проект автоматичного формування супутникових продуктів обробки Sentinel-2 на рівні окремих областей у масштабі країни. Важливо, що українські фахівці забезпечили повний цикл обробки інформації – від отримання супутникових та наземних даних до формування кінцевих продуктів для споживачів. Поточні результати та перспективи розвитку проекту для України представили керівник програми GEOGLAM, професор Мерілендського унівеситуту Кріс Джастіс, керівник проекту Sen2Agri від Європейського космічного агентства Бенджамін Коец, керівник проекту від Європейського Союзу, професор Католицького університету Лювена П'єр Дефорні та керівник проекту від України, професор НТУУ "КПІ ім. Ігоря Сікорського" Наталія Куссуль. З наступного року планується розгортання системи для регулярного створення продуктів для території всієї країни, а також розвиток проекту з метою підключення даних інших супутників та адаптації продуктів до потреб користувачів.
Україна є одним із найбільших гравців на ринку зерна і, водночас, має славну історію розвитку космічної галузі. Левову частку національного валового продукту України на сьогодні забезпечують агропромисловий комплекс та інформаційні технології. Сучасні інноваційні технології супутникового моніторингу використання сільськогосподарських угідь, прогнозування врожайності та валового збору основних сільськогосподарських культур є надзвичайно актуальними для України. Тому синергетичне поєднання вищезазначених компетенцій у проектах супутникового агромоніторингу на основі даних Sentinel із залученням визнаних науковців світу та студентів, дасть потужний поштовх до інноваційного розвитку нашої держави в майбутньому.