Збори голів первинних профспілкових організацій закладів освіти м.Києва відбулися 20 вересня в Центрі культури і мистецтв НТУУ "КПІ ім. Ігоря Сікорського". Численні промови свідчили про протестні настрої членів профспілки. У виступах порушувалися питання, що стосувалися погіршення рівня життя пересічних українських громадян, зокрема підвищення тарифів на комунальні послуги та зубожіння населення.
Після обговорення, від імені 170 тис. членів міської профспілки освітян було прийнято резолюцію, в якій, зокрема, зазначалося: “...протестуємо проти соціально-економічних шоків та драконівського підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги”.
За оцінками ООН, за межею бідності проживає 80% українців. (За стандартами ООН, якщо витрати людини на проживання і харчування складають менше 5 $ на день, вона живе за порогом бідності.) Викликають занепокоєння і позиції Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 р.", в якому видатки Міністерству освіти і науки України порівняно з 2016 р. зменшено на 24,8%; на 80% скорочено видатки на виплату стипендій. За даними Мінфіну, потреби МОН задовольняються на 53,1%, а НАН України та галузевих академій наук – на 49,7%.
Серед можливих ризиків такого Держбюджету – збереження розриву між мінімальною з/п і посадовим окладом за І тарифним розрядом ЄТС (265 грн); низькі соціальні стандарти; відсутність індексації грошових доходів населення; обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам; збільшення податкових обтяжень; підвищення пенсійного віку; скасування стипендій для більшості студентів ВНЗ та ін.
Вимагаємо: від Президента України як гаранта Конституції не допустити падіння рівня життя громадян, зниження обсягу соціально- економічних прав працівників, пенсіонерів, студентів;
від ВР України – не приймати антисоціальний закон про Державний бюджет на 2017 р.; відновити гарантії держави щодо розміру середніх посадових окладів науково-педагогічних працівників не нижче подвійної середньої з/п працівників промисловості, а педагогічних працівників – на рівні не нижчому від середньої з/п працівників промисловості (ст. 57 ЗУ "Про освіту"); скасувати поетапне підвищення стажу для виходу на пенсію за вислугу років; запровадити дієвий механізм індексації грошових доходів населення; зняти обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам;
від КМ України – невідкладно ввести мораторій на зростання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги до значного підвищення розмірів з/п, пенсії, стипендії; оприлюднити економічне обґрунтування підвищення ціни на газ і тарифів на житлово-комунальні послуги; суттєво підвищити розмір оплати праці всіх працівників галузі "Освіта"; виконати вимоги ст. 62 ЗУ "Про вищу освіту" щодо розміру академічної стипендії та кількості осіб, які її отримують.
У резолюції також зазначається, що у разі ігнорування справедливих вимог, освітяни змушені будуть перейти до активних дій. Закінчується документ зверненням до всіх, хто вболіває за суспільний мир, злагоду та гідне життя, об'єднати зусилля для солідарної боротьби за соціальну справедливість, забезпечення економічних прав і гарантій.
Коментуючи прийнятий документ, голова профспілки співробітників В.І.Молчанов зазначив, що політехніки завжди вирізнялися толерантністю, далекоглядністю та політичною активністю. "Не варто піддаватися панічним настроям: "все одно нічого не вийде", – зауважив він. – Якщо так думати, дійсно нічого не вийде. Лише в єдності наша сила".