13 вересня в Залі Вченої ради НТУУ «КПІ» з лекцією, присвяченою пошуку балансу інтересів в питаннях піратського поширення інтелектуального продукту й прав людей на вільний доступ до інформації, виступив відомий дослідник проблем інформаційного суспільства, інновацій та мережевої безпеки Річард Беннетт (США). Лекція була організована за сприяння Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

Річард Беннетт має тридцятирічний досвід роботи в галузі комп’ютерної інженерії та стандартів. Виступав як консультант урядових структур і органів законодавчої влади США та Європейської Комісії з питань використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій та правових проблем розвитку інформаційних мереж. Він є автором численних статей та розділів у книгах з відповідних проблем. Тож лекція стала для київських політехніків особливо цікавою, насамперед, з огляду на досвід роботи Річарда Беннетта, і по-друге, в зв’язку з тим, що для нашої країни це питання залишається надзвичайно актуальним.

Свою лекцію Річард Беннетт назвав «Піратство і три ведмеді», обігравши в цій назві американський варіант дитячої казки про дівчинку, яка потрапила до хатинки, де жили ведмеді. У нашій казці Маша шукала стілець, миску і ліжечко по своєму розміру, американська ж Мері подалася до горщиків з кашею. Один з них був дуже гарячим, і їсти з нього було неможливо; в другому каша вистигла і була несмачною; і лише в третьому все було так, як належить. Тож баланс інтересів між правовласниками – як третій горщик з кашею, яка смакуватиме усім. Шукати такий баланс потрібно: в багатьох країнах світу погляди суспільства на питання вільного доступу в Інтернеті до інтелектуального продукту нині розділилися - хтось вважає, що законодавство проти його незаконного поширення і використання має бути надзвичайно жорстким, інші – що це обмежуватиме свободу слова і право людей на інформацію. До речі, як розповів Річард Беннетт, законопроекти щодо встановлення жорсткіших норм за порушення прав власників об’єктів інтелектуальної власності у Сполучених Штатах уже розроблені, але поки що вони лише гаряче обговорюються різними групами інтелектуалів і правників.

Хай би там як, але піратство негативно впливає на діяльність професійних митців, для яких створення і поширення художніх творів є головним видом заробітку. В будь-якій країні воно також гальмує роботу місцевих суб’єктів інтелектуальної діяльності, позаяк іноземний продукт такого ж призначення є доступнішим. Ну і, звичайно, воно стримує розвиток технологій, оскільки використовує плоди чужої праці безкоштовно.

Одним із шляхів узгодження інтересів власників прав на об’єкти інтелектуальної власності й тих, хто бажає нею користуватися, є, на думку Річарда Беннета, створення Інтернет-ресурсів, які пропонуватимуть ліцензійний контент за невелику плату. Такі компанії вже успішно працюють у США, і не тільки за доступну ціну поширюють художні твори, на які придбали ліцензії, але й створюють власні.

Проблеми, про які говорив гість зі США, та пропоновані ним способи їх подолання були доволі цікавими для аудиторії (слухачами були студенти кількох факультетів, які в недалекому майбутньому мають стати фахівцями із захисту інтелектуальної власності та в галузях інформаційних технологій і комп’ютерної інженерії), тому після закінчення лекції зустріч продовжилася у форматі запитань і відповідей.

Дата події