Вступ

Ця політика підтверджує, що КПІ ім. Ігоря Сікорського визнає важливість своєї діяльності, яка може значно впливати як на локальне, так і на глобальне довкілля. Завдяки науковим дослідженням та інноваційним рішенням університет прагне знизити негативні екологічні наслідки та сприяти покращенню стану навколишнього середовища.

Мета політики КПІ ім. Ігоря Сікорського щодо охорони довкілля спрямована на розробку та провадження ефективних заходів і інструментів для запобігання шкідливого впливу на навколишнє середовище та покращення його стану.

Завданням політики щодо захисту довкілля є розвиток освітніх траєкторій, підвищення рівня екологічної свідомості студентів та працівників КПІ ім. Ігоря Сікорського; розвитку інноваційної екосистеми, втілення принципів збалансованого використання природних ресурсів на регіональному, національному, та глобальному рівнях.

Основні принципи

1. Дотримання вимог державних законодавчо-нормативних і правових актів, вимог міжнародних стандартів, координація і нагляд за реалізацією програми енергоефективності КПІ ім. Ігоря Сікорського.

2. Виконання університетом міждисциплінарних проєктів, які спрямовані на вирішення екологічних та соціально-орієнтованих завдань.

3. Системний підхід КПІ ім. Ігоря Сікорського до розробки освітніх програм і курсів, проведення наукових досліджень у сфері екології, енергозбереження, охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів.

4. Постійне підвищення рівня екологічної безпеки та комфорту для університетської спільноти.

5. Забезпечення доступу до інформації про екологічні показники та діяльність КПІ ім. Ігоря Сікорського в області охорони навколишнього середовища для всіх, хто цим зацікавлений.

6. Покращення енергетичних та екологічних характеристик в межах експлуатації майнового комплексу університету, забезпечення комфортних умов навчання, роботи та проживання; формування екологічної свідомості й культури, а також професійних компетенцій відповідно до вимог екологічної безпеки та ключових засад стратегій сталого розвитку суспільства.

Способи реалізації

1. Забезпечення дотримання стандартів енергоефективності при всіх реконструкціях або нових будівництвах. Дотримання вимог національних стандартів при реалізації принципів енергетичної політики КПІ ім. Ігоря Сікорського; проведення енергоаудитів будівель університету; впровадження системи енергетичного менеджменту.

2. Підвищення енергоефективності існуючих будівель. Утеплення огороджувальних конструкцій будівель (заміна вікон, утеплення стін, утеплення перекриттів, реконструкція даху та підвальних приміщень). Модернізація індивідуальних теплопунктів в гуртожитках та корпусах. Утеплення/заміна трубопроводів теплової мережі.

3. Зниження загального споживання енергії. Реалізація системи  енергомоніторингу. Модернізація системи освітлення в корпусах, гуртожитках та вуличного освітлення з використанням світлодіодних джерел світла та систем розумного керування освітленням. Компенсації реактивної потужності.

4. Відмова університету від інвестування у вуглецево-інтенсивні енергетичні галузі, особливо вугілля та нафту. Покриття частини власного електроспоживання університету за рахунок створення дахових сонячних електростанцій.

5. Сприяння місцевій громаді щодо енергоефективності та чистій енергії. Підготовка рішень щодо встановлення на території кампусу зарядних станцій для електромобілів.

5. Максимально повторне використання води в університеті. Створення сертифікованої лабораторії системи моніторингу каналізаційної води. Використання води з дощової каналізації для поливу. Оновлення локальних очисних споруд для побутових вод.

6. Належна утилізація небезпечних відходів. Інвентаризація джерел утворення небезпечних відходів – за якістю та кількістю. Проведення утилізації небезпечних відходів відповідно до закону про відходи.

7. Вимірювання кількості відходів, що відправляються на звалище, і кількості перероблених відходів. Сортування відходів та їх роздільний збір. Моніторинг кількості відходів, що відправляються на звалище, і кількості перероблених відходів.

8. Заходи зменшення використання пластмас. Відмова від пластикової канцелярії та перехід на паперову канцелярію. Дотримання закону про обмеження обігу пластикових пакетів на території України.

9. Зменшення використання одноразових предметів. Інвентаризація одноразових виробів. Проведення інформаційної кампанії щодо зменшення використання одноразових предметів.

10. Формування плану дій університету з пом'якшення наслідків кліматичних змін та надання місцевим органам влади та громадським групам. Впровадження на території кампусу електротранспорту та встановлення електричних зарядок. Впровадження системи моніторингу викидів димових та інших газів. Зменшити викидання парникових газів.

11. Забезпечення кампусу морепродуктами стійкого вилову. Встановити співпрацю з постачальниками, які сертифіковані за міжнародними стандартами стійкого вилову.

12. Запобігання та зменшення забруднення морського середовища. Забезпечити сучасні очисні споруди та заходи утилізації побутових відходів на територіях баз відпочинку, які територіально знаходяться на березі Чорного моря.

13. Забезпечення сталого вирощування продуктів харчування в кампусі. Висаджування дерев і кущів як частину агрокультури на прилеглій до навчальних корпусів території та в парках університету.

14. Забезпечення збереження, відновлення та сталого використання наземних екосистем, пов’язаних з університетом. Розробка та реалізація планів збереження природних територій кампусу. Проведення регулярних моніторингів стану екосистем та впровадження заходів для їх відновлення. Впровадження практик зеленого будівництва та ландшафтного дизайну для зменшення впливу міської забудови на екосистему кампусу.

15. Ідентифікація, моніторинг та захист видів, що перебувають під загрозою, які постраждали від діяльності університету. Проведення досліджень для виявлення видів, які перебувають під загрозою через діяльність університету. Розробка та впровадження програм захисту для таких видів, в тому числі створення спеціальних заповідних зон. Співпраця з екологічними організаціями та експертами для покращення заходів з охорони біорізноманіття.

16. Зменшення впливу нехарактерних для регіону видів (рослин, тварин чи інших організмів) на території кампусу. Моніторинг і контроль за появою нехарактерних для регіону видів (рослин, тварин чи інших організмів) на території кампусу. Вжиття заходів для запобігання розповсюдженню інвазивних видів, в тому числі механічне видалення та біологічний контроль. Розробка освітніх кампаній для університетської спільноти з метою підвищення обізнаності про проблеми, пов’язані з інвазивними видами.

Зобов'язання Університету

Заохочувати спільні зусилля університетської спільноти до дотримання екологічних стандартів. Забезпечувати виконання вимог чинного законодавства у сфері екології.

1. Зобов'язання у сфері управління.

Використання інструментів цифровізації для оптимізації адміністративних процесів та зменшення зайвих викидів і забруднень оточуючого середовища, зокрема через запровадження електронного документообігу.

Проведення моніторингу екологічної безпеки Університету, ухвалення відповідних рішень для визначення потенційних небезпек екологічного середовища.

Організація та проведення заходів на території Університету, покликаних на впровадження та підтримку екологічно орієнтованих практик.

Підтримка політики сталих подорожей.

Забезпечення участі в міжнародних освітніх рейтингах сталого розвитку університетів (зокрема, THE University Impact Rankings та QS Sustainability) для якісного оцінювання досягнень Університету у сфері сталого розвитку, зокрема пом'якшенні кліматичних змін та адаптації до них.

Забезпечення безперешкодного доступу до інформації щодо екологічно орієнтованої політики Університету.

2. Зобов'язання в освітній діяльності.

Реалізація та розвиток освітньо-професійних та освітньо-наукових компонентів в галузі екології та сталого розвитку.

Забезпечення можливості вибору здобувачами вищої освіти дисциплін, які присвячені проблемам екологічної безпеки та сталого розвитку в цілому.

Популяризація екологічної свідомості та сталого способу життя серед університетської спільноти.

Проведення відкритих лекцій та науково-практичних заходів, присвячених проблемам екологічної безпеки та екологічної свідомості.

3. Зобов'язання у науковій діяльності.

Підтримка та розвиток науково-дослідницького потенціалу Університету в сфері екологічної сталості.

Імплементація результатів наукових досліджень екологічної тематики.

Підтримка проектів, які мають міждисциплінарний характер в галузі екології, раціонального водокористування та охорони довкілля.

Забезпечення участі науковців Університету у міжнародних та вітчизняних конференціях екологічного спрямування та сталого миру.

Налагодження міжнародної науково-технічної співпраці з питань сталого розвитку та захисту довкілля.

4. Зобов'язання у соціальній сфері.

Організація та проведення просвітницьких заходів на території кампусу, покликаних до популяризації екологічної свідомості здобувачів, працівників та місцевої спільноти (зокрема, тренінги з екологічних та соціальних аспектів сталого розвитку).

Створення університетської спільноти для розробки соціально значущих, екологічно спрямованих проектів.

Розробка та впровадження плану реалізації зеленої політики Університету.

Просування та популяризація принципів екологічної політики Університету.

5. Зобов'язання у сфері господарської діяльності та матеріально- технічного забезпечення.

Підтримка екосистеми кампусу шляхом розширення площі зелених насаджень.

Збереження та відновлення благоустрою території кампусу.

Зниження вуглецевого сліду за допомогою розвитку велосипедної інфраструктури на території кампусу, а також популяризація використання громадського транспорту.

Запровадження політики сортування та вторинної переробки відходів.

Впровадження принципів енергоефективності та ресурсозбереження.

Зниження використання паперу шляхом повного переходу до системи електронного документообігу та використання вебсервісів.

Використання матеріалів, які відповідають прийнятим екологічним стандартам для реновації та реконструкції будівель.

Запровадження системи «зелених» закупівель, тобто придбання товарів безпечних для довкілля та життєдіяльності людини.

Організація безпечного та здорового харчування на території Університету.

Прикінцеві положення.

Ефективність політики щодо захисту довкілля КПІ ім. Ігоря Сікорського залежить від активної співпраці всіх залучених сторін, регулярного моніторингу ситуації та швидкого реагування на виникаючий вплив на довкілля.

Безперечними умовами впровадження політики є звітність університету та оцінка ефективності заходів, що проводитиметься на основі відгуків студентів та працівників, статистичних даних та інших релевантних показників.

За виконання цієї політики відповідають керівництво, відповідні департаменти та структурні підрозділи університету.

З метою удосконалення та оптимізації політика підлягає регулярному перегляду та оновленню відповідно до змін соціально-економічного середовища та виникаючого впливу на довкілля.

Функціонування політики забезпечується її доступністю на офіційному вебсайті університету, та поінформованістю всіх студентів і працівників.