Сонячні годинники - найдавніші механізми для визначення часу. Механічні годинники прийнято вважати досить складним пристроєм. Інша справа сонячні годинники: проста палиця, тінь на плоский диск. І все ж, як і багато механізмів давнини, сонячний годинник набагато складніший за механічні. Адже крім циферблата і гномона їх невід'ємними частинами є астрономічні об'єкти, Земля і Сонце, рух яких відносно один одного підпорядковується куди більш складним закономірностям, ніж коливання маятника, і не піддається регулюванню. Сонячний годинник відносно просто виготовити, однак, щоб точно розрахувати їх конструкцію, необхідні глибокі пізнання в астрономії та тригонометрії.
Оригінальним нагадуванням про архаїчний спосіб вимірювання часу залишається сонячний годинник на ротонді фонтана «Самсон» на Контрактовій площі. Його тодішній викладач Києво-Могилянської академії П'єр Брульон. Він приїхав у Київ як приватний учитель французької мови, але виявився сильним математиком і топографом (годинник можна побачити і нині на відтвореній споруді ротонди).
В даний час сонячні годинники використовуються як ландшафтне прикраса. На прикладі сонячних годинників батьки вчать своїх дітей будові сонячної системи, а конструювання сонячних годинників своїми руками - захоплююче заняття для дітей і дорослих.