Щасливими є люди, яким у професійній діяльності вдається повністю реалізувати свій творчий потенціал. Вони успішно втілюють у життя свої задуми, які, буває, випереджають сьогоденне бачення проблем і можливостей, та нерідко своєю діяльністю визначають напрями і шляхи подальшого розвитку економіки і суспільства в цілому. Про таких кажуть: доля перейшла дорогу з повними відрами.

Так, це саме про Михайла Юхимовича Ільченка – академіка НАН України, доктора технічних наук, професора, проректора з наукової роботи, наукового керівника Інституту телекомунікаційних систем та кафедри телекомунікацій. Вихованець Київської політехніки М.Ю.Ільченко понад 50 років вірно служить своїй альма-матер. Сфери його наукової діяльності: менеджмент науки та інновацій; інформаційно-телекомунікаційні технології та мікрохвильова техніка; біографістика в історії науки та техніки. Він фундатор наукової школи, має понад 600 наукових праць, серед яких 22 монографії та навчальні посібники, понад 100 авторських свідоцтв і патентів на винаходи та корисні моделі.

Наукова і педагогічна діяльність М.Ю.Ільченка позначена високими відзнаками: заслужений діяч науки і техніки (1992), лауреат Державних премій в галузі науки і техніки УРСР (1983), СРСР (1989), України (2004), лауреат Премії ім. С.О.Лебедєва НАН України (2000), почесний зв'язківець України (2002), заслужений професор НТУУ "КПІ" (2009).

Святкове

Нещодавно М.Ю.Ільченко відзначив свій  черговий ювілей, з чим ми його щиро вітаємо та зичимо натхнення і подальших творчих успіхів. Упродовж цього дня ювіляра вітали численні колеги, друзі, послідовники. Пролунало багато теплих слів та щирих побажань.

Ректор нашого університету академік М.З.Згуровський сердечно привітав Михайла Юхимовича з ювілеєм, відзначив його масштабні наукові справи, розпочаті в далекі часи і пов'язані з реалізацією систем космічного зв'язку, що було удостоєно державної премії Радянського Союзу і високо оцінено видатними вченими, зокрема академіком Ю.В.Гуляєвим. За нових умов у незалежній Україні Михайло Юхимович бере активну участь у розбудові КПІ, благородній справі його наукової школи з підготовки докторів і кандидатів наук, фахівців у сфері телекомунікацій. Ректор подякував ювіляру за відданість університету та побажав міцного здоров'я, успіхів і залишатися щасливою людиною.

У вітальному адресі від президента НАН України академіка Б.Є.Патона і головного ученого секретаря академіка В.Л.Богданова, зокрема, зазначено, що обрання М.Ю.Ільченка академіком НАН України стало гідною оцінкою його заслуг перед наукою, а притаманні ювіляру "чудові людські якості – вимогливість і тактовність, працьовитість і скромність, доброзичливість і чуйність – викликають щиру повагу колег і  друзів". Цей адрес за дорученням Бориса Євгеновича Патона передав ювіляру академік-секретар Відділення інформатики НАН України академік П.І.Андон, який у своєму виступі зазначив, що М.Ю.Ільченка обрано академіком саме по Відділенню інформатики, він є лідером у державі з розвитку телекомунікацій, успішно виконує обов'язки заступника академіка-секретаря Відділення інформатики, йому притаманний державницький підхід до оцінювання всіх сфер життя.

У вітальному адресі від Державного космічного агентства України, який вручив радник керівника цього відомства Е.І.Кузнєцов, Михайла Юхимовича відзначено як людину, яку турбують проблеми  державного масштабу: "Ми знаємо Михайла Юхимовича як видатного вченого в галузі радіотехніки та телекомунікацій, людину великого організаторського хисту, професіоналізму, державної відповідальності і постійного творчого горіння в діяльності на благо Батьківщини. Ви брали участь у розробленні Концепції розвитку наукової сфери України, у підготовці проектів законодавчих актів з інформаційних технологій та інноваційної діяльності, багатьох нормативних документів стосовно організації науки й освіти у вищих навчальних закладах". У зв'язку з ювілеєм наказом президента Аерокосмічного товариства України, першого космонавта України, Героя України Л.К.Каденюка за вагомий внесок у сферу супутникових телекомунікацій, за видатні досягнення в галузі підготовки фахівців для ракетно-космічної галузі М.Ю.Ільченка нагороджено нагрудним знаком Аерокосмічного товариства України "За заслуги".

Космічну тему продовжив у своєму теплому вітальному слові член Президії НАН України академік Я.С.Яцків, який, зокрема, подякував ювіляру за толерантність і доброту в спілкуванні, а також за активність Київської політехніки у сфері космічних досліджень у рамках окремої програми університету. "Саме до організації виконання завдань Космічної програми університету долучений наш ювіляр", – додав М.З.Згуровський.

Один із напрямів Космічної програми стосується створення системи орбітального космічного сервісу, яка реалізується у взаємодії з підприємством "ЕЛМІЗ". Тож змістовною і теплою була зустріч ювіляра з керівниками цього підприємства В.В.Васильєвим та М.М.Шумилом, у ході якої пригадалася співпраця Михайла Юхимовича з Київським радіозаводом у далекі 70-ті роки та сучасні спільні розробки засобів зв'язку спеціального призначення.

Ділове

Голова Державної служби спецзв'язку та захисту інформації генерал-майор Л.О.Євдоченко у своєму вітальному адресі подякував ювіляру за відкрите і безкорисливе служіння вітчизняній науці, за рідкісний дар творити добро на благо та в ім'я української держави: "Відповідальність і вболівання за доручену справу були і залишаються Вашими особливими рисами. Ваш життєвий шлях є прикладом відданого служіння державі та простим людям".

Директор Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова академік НАН України  І.В.Сергієнко високо оцінив наукову та організаційну діяльність ученого: "В Україні і світі відомі Ваші роботи в галузі інформаційно-телекомунікаційних технологій, цифрового телебачення, сучасних мікрохвильових інформаційних систем, зокрема безпроводового доступу з використанням електромагнітних хвиль терагерцового діапазону, твердотільних нанотехнологічних приладів. Володіючи глибокими знаннями, Ви щедро ділитеся ними зі своїми учнями, серед яких понад 20 докторів і кандидатів наук. Як проректор з наукової роботи Ви спрямовуєте діяльність нових форм організації університетської науки, зокрема створених у складі університету науково-дослідних інститутів, КБ, політехнічного музею, наукового і технологічного парку".

Щирі ювілейні привітання і побажання отримано від керівників інших академічних інститутів, академіків НАН України Б.В.Гриньова, О.М.Івасишина, В.В.Петрова, членів-кореспондентів НАН України А.А.Крючина, В.З.Туркевича. Академік В.Ф.Чехун, зокрема, зазначив: "Ваша невичерпна енергія, великі організаторські здібності, високий професіоналізм і працездатність є підґрунтям впевненої перспективи та успішного розвитку Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".

Президент Малої академії наук України чл.-кор. НАН України С.О.Довгий подякував за співпрацю у сфері науки, освіти та ініціативи з організації й координації науково-дослідної діяльності учнів, створення в КПІ умов для їх інтелектуального, духовного, творчого розвитку й  професійного самовизначення та вручив нагороду від Малої академії наук за особистий вагомий внесок у розвиток науки та освіти – медаль "Франко Іван Якович".

Про президента Університету розвитку людини "Україна" професора П.М.Таланчука Михайло Юхимович завжди згадує як про свого "хрещеного батька". Адже далекого 1988-го саме Петро Михайлович, натоді ректор КПІ, невтомний реформатор освіти, переконав його обійняти посаду проректора з науки та напророчив довгих літ на ній. От і цього разу "батько" побажав "хрещенику" невичерпної сили та енергії для нових звершень.

Багаторічний досвід менеджменту науки в Київській політехніці Михайло Юхимович фахово використовує при вдосконаленні організації наукової діяльності в університетах України, очолюючи створену в 2005 році Раду проректорів з наукової роботи і директорів наукових установ МОН України. Добре відомі його виступи у Верховній Раді України, інтерв'ю і публікації в пресі з питань розвитку науки та інновацій, ролі наукових знань як базису для створення нових технологій і нової техніки, про необхідність державної підтримки наукових працівників і підготовки нових поколінь молодих учених України. Тож як знак поваги  та визнання авторитету став приїзд до нього з вітаннями професора А.П.Марченка – заступника голови Ради проректорів, проректора  з наукової роботи НТУ "Харківський політехнічний інститут".

Взагалі у свій ювілейний день народження Михайло Юхимович отримав вітання від великої групи вчених з різних регіонів України – учасників Міжнародної науково-технічної конференції з інформаційно-телекомунікаційних технологій і радіоелектроніки "УкрМіКо-2016". Серед них професори Львівської політехніки І.Н.Прудиус і М.М.Климаш, професори із одеських вишів Я.І.Лепіх (ОНУ імені І.Мечникова) і О.В.Гофайзен (ОНАЗ імені О.С.Попова), професори із харківських університетів Г.І.Чурюмов (ХНУРЕ) і В.В.Павліков (НАУ "ХАІ"), проф. В.М.Кичак із Вінницького НТУ та ін.

Упродовж дня ювіляру передали вітання також заступник міністра освіти і науки М.В.Стріха, керівники департаментів міністерства В.С.Шовкалюк і Д.В.Чеберкус, керівник секретаріату Комітету з державних премій В.С.Стогній, радник голови Солом'янської районної державної адміністрації В.С.Половинко, ректори вишів П.П.Воробієнко, В.В.Грабко, І.М.Коваль, щотижневик “2000”, керівники підрозділів і співробітники багатьох підрозділів Київської політехніки.

Справа життя

За своє "найулюбленіше дитя" – Інститут телекомунікаційних систем – Михайло Юхимович вболіває чи не найбільше. Створення нової кафедри телекомунікацій у 1993 році та на її базі Інституту він називає "ключовими проектами" свого життя. Михайло Юхимович щиро пишається успіхами вихованців і радо підтримує ініціативи науковців, які завдячують своїми досягненнями невтомному науковому пошуку, педагогічній діяльності, професіоналізму, багаторічній послідовній та наполегливій праці свого наставника, і разом з ним досягають професійних висот. На сьогодні ІТС – один із найпотужніших науково-освітніх підрозділів КПІ ім. Ігоря Сікорського. Лише лауреатів державних премій з науки і техніки тут тринадцять. Тож численні представники колективу ІТС також привітали свого організатора і керівника з ювілеєм.

 Профком співробітників університету і його голова В.І.Молчанов високо оцінили науково-організаційну й громадську роботу М.Ю.Ільченка та вручили йому медаль профкому співробітників "За заслуги" за особистий вагомий внесок у розвиток профспілки та університету.

Колеги з департаменту науки та інноватики характеризують свого керівника як людину, яка постійно займає активну позицію у справі впровадження нових форм організації університетської науки, вдосконалення діяльності наукових підрозділів та інноваційних структур, створених на базі університету: "Діяльність Михайла Юхимовича є прикладом вірності обраній професії, Київській політехніці, з якою пов'язана велика частина його життя. Тут він зустрів талановитих учителів, відбувся як учений, став наставником для багатьох поколінь КПІшників, віддаючи свій багатий інтелектуальний потенціал справі виховання молодого покоління фахівців, розвитку наукової та інноваційної діяльності в університеті та в Україні. Приємно працювати пліч-о-пліч з таким керівником, постійно відчувати задоволення від ділового і просто людського спілкування, вміння чітко визначати завдання, пропонуючи найоптимальніші шляхи їх вирішення, і, водночас, здатності розуміти колег, їхні потреби і проблеми".

Спогади, ч. 1

Слова колег навіяли спогади. Найголовнішим своїм учителем у КПІ Михайло Юхимович вважає завідувача кафедри теоретичних основ радіотехніки, на якій навчався, – професора В.В.Огієвського. За підтримки Володимира Васильовича Михайло Ільченко у 1964 році достроково склав випускні іспити та, отримавши диплом інженера з відзнакою, вступив до аспірантури (тоді навчання закінчували в грудні, а в аспірантуру набирали у вересні); через 2,5 року достроково захистив кандидатську, успішно дотримавши дуже суворих вимог до впровадження розробки. Не так давно М.Ю.Ільченко написав книгу про свого Вчителя.

У розквіті сил

Академік Ж. Алфьоров в КПІ, 2009 рікСвій поважний ювілей М.Ю.Ільченко зустрів у розквіті творчих сил, потужного життєвого досвіду і планів. І сьогодні він гармонійно поєднує інтенсивний творчий пошук з плідною науково-організаційною та педагогічною діяльністю. Як проректор з наукової роботи НТУУ "КПІ", організатор і науковий керівник кафедри, НДІ та Інституту телекомунікаційних систем, заступник академіка-секретаря Відділення інформатики НАН України, член Ради з космічних досліджень НАН України, член секції Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки, голова Ради проректорів із наукової роботи МОН України,  член Наукової ради МОН України, член Ради Державного фонду з фундаментальних досліджень, головний редактор двох фахових журналів, голова спеціалізованої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій з радіотехнічних і телекомунікаційних спеціальностей, упродовж понад двох десятиліть співголова від України Програмного комітету щорічних Міжнародних конференцій з мікрохвильових і телекомунікаційних технологій "Криміко", праці яких понад 10 років представлені у світовій наукометричній базі "Scopus", а з 2016 року – науковий керівник нової Міжнародної конференції з інформаційно-телекомунікаційних технологій і радіоелектроніки "УкрМіКо", яка заповнила нішу "Криміко" на материковій частині України після відомих подій та ін., Михайло Юхимович докладає багато зусиль для розвитку фундаментальних і прикладних досліджень, поширення наукових знань, зміцнення міжнародних зв'язків. Тож, як справедливо зауважив лауреат Нобелівської премії академік Жорес Алфьоров, "...професор М.Ю.Ільченко своїм видатним науковим доробком і організаційною діяльністю сприяє укріпленню авторитету української наукової школи".

Спогади, ч. 2

За вікном, у променях вечірнього сонця, грали бурштиновим кольором дерева. Добігав кінця довгий "ювілейний" день, сповнений радісних зустрічей та щемливих спогадів. Погляд затримався чи не найнесподіванішому вітанні від Державного політехнічного музею. Це копії документів, з якими Михайло – срібний медаліст, випускник сільської школи із села Літки Броварського району – приїхав у 1959 році вступати до КПІ. Тут і його характеристика як шкільного лаборанта, який сумлінно виконує покладені на нього обов'язки: "обслуговує наочне приладдя фізичного кабінету, готує апаратуру до проведення лабораторних робіт, у позаурочний час допомагає учням, які слабо справляються з практичними вправами; ...виправляв недоліки  в роботі шкільного телевізора, брав участь у роботі радіотехнічного гуртка; маючи кваліфікацію кіномеханіка, демонстрував наукові фільми на уроках; виконував обов'язки позаштатного електромонтера, ...багато читає літератури з радіотехніки; бере активну участь у співочому гуртку школи, самостійно освоїв гру на баяні, акомпанував хору на районному огляді художньої самодіяльності".

Як не дивно, він пам'ятає майже всіх шкільних учителів повоєнного покоління з великим багажем життєвого й інтелектуального досвіду. Павло Дем'янович Денисюк – навчав фізики, а Прокіп Андрійович Терещенко – біології, ці знання залишилися на все життя; Костянтин Олександрович Сотник – літератури, навчив писати твори, формулювати думку, доносити її до слухачів; Володимир Васильович Філь – математики, коли була створена перша електронна обчислювальна машина, він з власної ініціативи у 1957 році включив до навчальної програми додатковий розділ з  двійкової системи числення, що в майбутньому розширило світогляд і допомогло у виборі професії; Іван Лазарович Крошко – хімії, директор школи, як керівник мав державницький підхід до справ, навіть у невеличкому колективі, його дії, управлінський досвід виховали підхід, який потім реалізувався в дорослому житті. "Я їм усім дуже вдячний, – схвильовано говорить Михайло Юхимович. – Усе, чого встиг досягти, як і що відбулося, починалося зі школи. Причинно-наслідкові зв'язки працюють, випадкових досягнень не буває".

Підготувала  Н. Вдовенко

Вдячність ювіляра

Висловлюю свою щиру подяку всім установам і моїм колегам, друзям і працівникам, які привітали мне з нагоди мого ювілею та створили таку святкову атмосферу. Усвідомлюю, що висловлені побажання і добрі слова сприятимуть визнанню авторитету науки України та нашого університету.

І повезло мені в житті,
що поєднались з КПІ
мої надії, справи,
доля...

Для підтримки наших науковців, аспірантів і студентської молоді, як символічну ознаку своєї глибокої вдячності КПІ, з яким пов'язано моє навчання та всі аспекти наукової, освітянської, організаційної понад 58-річної діяльності, та у зв'язку з ювілеєм я передаю до науково-технічної бібліотеки університету базовий фонд моєї бібліотеки книг і комплекти чотирьох англомовних наукових журналів останніх років, що їх видає ІЕЕЕ (США).

М.Ю.Ільченко, випускник КПІ 1964 року, заслужений професор НТУУ “КПІ імені Ігоря Сікорського”