Дмитро Федорович Чернега (с.Миколаївка Чернігівської області). У 1944 р. працював на Конотопському паровозоремонтному заводі, в 1944-1948 рр. навчався в Конотопському технікумі залізничного транспорту, після успішного закінчення якого був зарахований на перший курс КПІ. У 1953 р. після закінчення металургійного факультету КПІ його залишили асистентом на кафедрі металургії сталі. В КПІ, одночасно з науково-педагогічною роботою, він працював заступником декана (1959-1964 рр.), деканом загальнотехнічного факультету (1965-1972 рр.), деканом механіко-технологічного (з 1972 р.) та, перейменованого з його ініціативи, інженерно-фізичного факультетів (1975-1988 рр.).

У 1959 р. Д.Ф.Чернега захистив кандидатську, а в 1974 р. – докторську дисертації. У 2000 р. обраний членом-кореспондентом НАН України.

Отримав нагороди: почесне звання “Заслужений працівник вищої школи України” (1983 р.); “Почесна грамота Президії Верховної Ради Української РСР” (1989 р.); заслужений професор НТУУ “КПІ” (1998р.),“Відмінник освіти України” (1998 р.); “Почесна грамота Міністерства освіти і науки України” (2001 р.); “Почесна грамота Кабінету Міністрів України” (2002 р.); орден “За заслуги в науке о металлах” Московського державного інституту металів і сплавів (2006 р.).

Д.Ф.Чернега – видатний учений у галузі високотемпературних фізико-хімічних процесів металургії сталі, спеціальної електрометалургії, ливарного виробництва, кольорових металів і сплавів. Його фундаментальні роботи з дослідження масопередавання газів у металевих розплавах не мають аналогів і отримали широке світове визнання. Результати цих робіт були покладені в розробку ресурсозберігаючих технологій виплавки сплавів на основі алюмінію і створення устаткування для контролю вмісту водню в металевих розчинах під час плавлення. Останнім часом професор Д.Ф.Чернега приділяє багато уваги використанню водню для підвищення якості сплавів. Під його керівництвом, за його консультацій та допомоги успішно захищено 9 докторських і 20 кандидатських дисертацій. Ним започаткована наукова школа, представники якої працюють не тільки в НТУУ “КПІ”, але й в інших навчальних закладах нашої держави і за кордоном.

Д.Ф.Чернега – організатор і засновник у 1977 р., а також беззмінний завідувач кафедри фізико-хімічних основ технології металів НТУУ “КПІ”, де вперше на території СНД і України з його ініціативи відкрита і проводиться підготовка бакалаврів, інженерів і магістрів зі спеціальної металургії. На кафедрі успішно працює науково-педагогічний колектив, переважна більшість членів якого є його учнями. 21 вересня в Центрі культури і мистецтв НТУУ “КПІ” відбулися урочисті збори, присвячені 30-річчю кафедри. Із високою оцінкою діяльності її керівника та кафедри виступили член-кореспондент НАН України С.І.Сидоренко, декан ІФФ П.І.Лобода, один із перших випускників факультету професор К.А.Шумілов, інші випускники, студенти.

Д.Ф.Чернега неодноразово організовував міжнародні й національні наукові конференції, підтримує тісні зв’язки з ученими Китаю, Польщі, Росії, Румунії, Франції, з металургійними вузами України.

Д.Ф.Чернегою опубліковано як автором, так і у співавторстві зі своїми учнями більше 570 друкованих праць, із них 6 монографій, 3 підручники, 7 брошур, 34 авторських свідоцтва і патенти, 55 методичних вказівок.

У 1985 р. Мінвузом УРСР йому присуджено першу премію за кращу наукову працю “Гази в кольорових металах і сплавах”, він – шестиразовий лауреат конкурсів НТУУ “КПІ”.

Як декан, завідувач кафедри і висококваліфікований викладач Дмитро Федорович велику увагу приділяв і приділяє педагогічній, методичній, науковій та організаційній роботі.

За його безпосередньою участю в НТУУ “КПІ” підготовлено понад 6000 висококваліфікованих інженерів-металургів, значна частина яких отримала направлення в інститути Академії наук України, більше двадцяти з них – члени-кореспонденти та академіки НАН України.

Д.Ф. Чернега чотири роки був головою комісії “Кольорові метали” при Науковій раді АН СРСР з проблеми “Нові процеси одержання і обробки металевих матеріалів”; багато років і на даний час є головою спеціалізованої Ради із захисту кандидатських дисертацій в НТУУ “КПІ”, член президії навчальних напрямків металургійної освіти СНД, РФ і України, член редколегій журналів “Теория и практика металлургии”, “Процессы литья”, “Наукові вісті НТУУ “КПІ”.

Значним є внесок Д.Ф.Чернеги у зміцнення матеріальної бази НТУУ “КПІ”, зокрема, він відповідав за проектування й будівництво корпусу інженерно-фізичного факультету (1980–1988 рр.).

Професор Д.Ф.Чернега користується заслуженим авторитетом у колективі, повагою серед науковців, викладачів, співробітників та студентів університету, плідно працює, має запас творчих сил для пошуку й вирішення навчальних і наукових питань.