УДК 573.6.83:582.284
Граничні температури для культивування базидіальних грибів роду Coriolus Quel у поверхневій культурі/ Антоненко Л.О., Бісько Н.А., Митропольська Н.Ю., Клечак І.Р. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 7–11., укр., Іл. 2. Табл. 3. Бібліогр.: 21 назва.
Встановлено значення верхньої та нижньої граничних температур для 33 штамів базидіальних грибів Coriolus. Підтверджено існування для видів C. versicolor, C. zonatus, C. hirsutus штамової варіабельності залежно від високої температури. Результати, що стосуються життєздатності штамів C. zonatus, C. hirsutus і C. villosus при високих температурах, отримано вперше.
УДК 573.6 + 17 + 351.77 + 378
Біоетика в Україні: від теорії до практики. Нормативно-правові та навчально-наукові аспекти/Галкін О.Ю., Григоренко А.А. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 12–19., укр., Бібліогр.: 24 назви.
Розкрито передумови виникнення біоетики та її диференціацію на сучасному етапі. Розглянуто підходи до правового регулювання в галузі біоетики на міжнаціональному рівні та зроблено огляд відповідних вітчизняних нормативно-правових актів. Обґрунтовано необхідність впровадження біоетики як навчальної дисципліни при підготовці спеціалістів у галузі біології, біотехнології та фармації.
УДК 579.088; 158.54
Умови формування і структура мікробних плівок/ Голуб Н.Б., Андруховець В.М. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 20–26., укр., Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 28 назв.
Проаналізовано умови (температура, рН, фізико-хімічні особливості структури основи, рідкого поживного середовища, поверхні мікроорганізмів, масообмінні процеси), які впливають на оптимальний розвиток мікробної плівки, в тому числі анодної біоплівки, яка формується безпосередньо на аноді мікробного паливного елемента. Встановлено, що на якість і властивості плівки впливають позаклітинна полімерна матриця та наявність кворум-сенсингу між членами мікробного угруповання.
УДК 57.012.3
Самоорганізація наночастинок магнетиту при наданні магнітних властивостей дріжджам Sacсharomyces cerevisiae /Горобець С.В., Горобець О.Ю., Дем’яненко І.В. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 27–33., укр., Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 10 назв.
Розроблено та виконано порівняльну характеристику чотирьох методів оцінювання розмірів кластерів магнітних частинок. Для аналізу адекватності роботи цих методів як модельний об’єкт використовувався магнітокерований біосорбент на основі клітин S. cerevisiae. Отримано оціночні дані щодо глибини проникнення кластерів магнітних наночастинок в біомембрану та характерних розмірів кластерів і розкиду за розмірами магнітних наночастинок. Показано, що всі чотири методи можна застосовувати для одиночних кластерів, а для кластерів, які розміщені у ланцюгах на близькій відстані один від одного, модель, яка враховує табличне значення намагніченості насичення магнетиту, застосовувати не можливо, оскільки вона не враховує вклад дипольних магнітних полів близьких сусідів в силу взаємодії з магнітним зондом.
УДК 579.864 + 616–095 + 579.61:615.27
Особливості приготування і ферментація соєвого молока представниками роду Lactobacillus/ Дехтяренко Н.В., Дуган О.М.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 34–39., укр., Табл. 4. Бібліогр.: 16 назв.
Представлено перші етапи розроблення нової лабораторної технології оздоровчих кисломолочних продуктів на основі особливим чином обробленого насіння сої. Для приготування соєвого молока використано соєве борошно, виготовлене згідно з новою національною технологією ЕСОÒ (виробник ТОВ “ЕСО”). Розроблено оптимальну технологію попередньої обробки соєвого борошна з метою подальшого використання як основи для поживних ферментаційних середовищ. Встановлено, що молоко з сої ЕСО “Подарунок сонця” (“Супер”) максимально індукує біосинтетичні процеси у штамів L. delbrueckii subsp. lactis LE і L. rhamnosus LB3.
УДК 582.284.3
Лікарський ксилотрофний базидіоміцет Laetiporus Sulphureus (bull.: fr.) Murrill – перспективний об’єкт біотехнології /Дзигун Л.П. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 40–49., укр., Табл. 5. Бібліогр.: 40 назв.
Проведено критичний огляд публікацій, присвячених хімічному складу, дії та застосуванню сполук з плодових тіл, глибинного міцелію та культуральної рідини їстівного базидіоміцета Laetiporus sulphureus. Виявлено біологічно активні сполуки, які визначають можливість застосування L. sulphureus як продуцента речовин, що можуть застосовуватись у різних галузях промисловості.
УДК 582.284
Вплив температури інкубації на життєздатність вегетативного міцелію штамів Ganoderma applanatum (Pers.) Pat. і G. lucidum (Curtis) P. Karst. / Круподьорова Т.А.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 50–55., укр., Табл. 2. Бібліогр.: 14 назв.
Досліджено вплив високих температур інкубації на життєздатність вегетативного міцелію 40 штамів грибів роду Ganoderma. Виявлено штамову специфічність життєздатності вегетативного міцелію досліджених культур при їх інкубації за температур 33–45 °С. Встановлено критичні температури росту вегетативного міцелію штамів G. applanatum і G. lucidum.
УДК 582.284.3
Підбір умов глибинного культивування Grifola frondosa як основи для створення біотехнологій отримання лікувально-профілактичних препаратів/ Ліновицька В.М., Бухало А.С., Дуган О.М.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 56–60., укр., Іл. 8. Бібліогр.: 20 назв.
Вивчено вплив джерел вуглецю і азоту, рН та компонентів поживних середовищ (пивне сусло, бурякова меляса, кукурудзяний екстракт, пептон, екстракт кормових дріжджів) на накопичення біомаси та екзополісахаридів при культивуванні вищого базидіального гриба Grifola frondosa (Dicks: Fr.) S.F. Gray. Запропоновано сприятливі для біосинтезу екзополісахаридів і біомаси комплексні поживні середовища з глюкозою, нітратом амонію, кукурудзяним екстрактом і мелясою.
УДК 536.4/7; 546.26
Вуглецеві наноструктури для біотехнології: технології синтезу вуглецевих нанотрубок з певними просторовими параметрами / Маніло М.В., Ар’єв І.А., Литвинов Г.С.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 61–67., укр., Іл. 5. Табл. 4. Бібліогр.: 22 назви.
Проаналізовано опубліковані результати щодо отримання вуглецевих одно- та багатошарових нанотрубок. Наведено фактори, які впливають на кінцеві характеристики вуглецевих нанотрубок. Виявлено, що при каталітичному вирощуванні вдається контролювати геометричні розміри вуглецевих наноструктур, а це відкриває можливості для їх цілеспрямованого використання у медичній біотехнології як субстрату для вирощування нейронів і ендотеліальних клітин при створенні нових ефективних систем транспортування лікарських і терапевтичних речовин, а також для мініатюризації біосенсорів. Підкреслено необхідність подальших досліджень та модифікацій методів отримання для детермінування бажаних властивостей вуглецевих нанотрубок.
УДК 577.3.04
Симуляція накопичення біомаси та бродильної активності культури дріжджів Saccharomyces cerevisiae за допомогою надвисокочастотного електромагнітного випромінювання /Маринченко Л.В., Ніжельська О.І., Маринченко В.О. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 68–73., укр., Іл. 1. Табл. 4. Бібліогр.: 24 назви.
Експериментально встановлено оптимальні параметри опромінення ЕМВ НВЧ культури дріжджів Saccharomyces cerevisiae М-09. У спиртовій бражці, збродженій опроміненими засівними дріжджами, порівняно з контролем підвищились накопичення біомаси, спирту, кількість виділеного діоксиду вуглецю. Водночас зменшилась кількість незброджених цукрів. Покращилась підйомна сила відфільтрованих із бражки дріжджів, їхня a-глюкозидазна та зимазна активність. Ефект від дії ЕМВ НВЧ на засівні дріжджі зберігався впродовж ще трьох генерацій, але поступово зникав, що може бути пов’язане з адаптацією Saccharomyces cerevisiae до дії зовнішніх впливів.
УДК 579.222.3+:577.164.12
Морфолого-культуральні і біосинтетичні властивості Eremothecium Ashbyi Guill. / Поліщук В.Ю., Маланюк М.І., Дуган О.М.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 74–78., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 18 назв.
Досліджено морфолого-культуральні властивості аскоміцета Eremothecium ashbyi F340, продуцента рибофлавіну, на різних поживних середовищах і показано приріст біомаси гриба, рівень накопичення ним рибофлавіну та рівень споживання вуглеводів поживних середовищ. Встановлено, що найбільш доцільним є використання середовища, що містить у своєму складі сусло: рівень накопичення рибофлавіну на такому середовищі у 2,8 разу більший, ніж на інших середовищах.
УДК 663.033
Класифікація та аналіз роботи ферментів з пневматичним перемішуванням / Резенчук О.Є., Поводзинський В.М., Шибецький В.Ю.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 79–84., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 7 назв.
Здійснено аналіз принципів роботи ферментерів з підведенням енергії стисненим газом з урахуванням особливостей гідродинаміки та масопередачі в них, а також простежено еволюційний розвиток сучасних конструкцій. На основі цієї інформації розроблено схему класифікації ферментерів з пневматичним перемішуванням, яка має на меті виявити можливі шляхи проектування та конструювання апаратів такого типу.
УДК 579.088;158.54
Дослідження процесу безмедіаторного біоелектрогенезу асоціацією анаеробних мікроорганізмів. Біотехнологічні показники /Самаруха І.А. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 85–89., укр., Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 14 назв.
Розроблено підходи до класифікації технологічних показників оцінювання ефективності процесу безмедіаторного екзоелектрогенезу з урахуванням особливостей розроблюваної системи та запропоновано способи розрахунку біотехнологічних показників ефективності процесу, а саме приріст біомаси (загальний і питомий), швидкість споживання субстрату (ефективність очищення, якщо використовуються стічні води або модель стічних вод), кулонівська продуктивність і баланс ХСК. Експериментально підтверджено можливість біотехнологічної продукції електричної енергії за використання асоціації мікроорганізмів на лабораторній установці безмедіаторного мікробного паливного елемента.
УДК 615.281.9 + 615.015.8
Підвищення стійкості мікробних патогенів як фактор розробки нових антисептиків / Тодосійчук Т.С., Стрелець Т.І., Конопацька С.В.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 90–97., укр., Бібліогр.: 35 назв.
Показано роль основних механізмів резистентності та додаткових факторів у процесі підвищення стійкості мікробних патогенів. Наведено дані про можливі механізми підвищеної стійкості мікроорганізмів у складі біоплівок до антимікробних речовин. Розглянуто підходи до попередження формування резистентності мікроорганізмів, а також шляхи та перспективи розроблення нових антисептиків. До перспективних напрямів розробки нових антисептиків можна віднести препарати, що пригнічують специфічні механізми розвитку клітин (QS-системи тощо), препарати бактеріофагів та їх похідних, модифіковані бактеріолітичні ферменти.
УДК 576:858 + 616.988:578.823.91-084-037.615.371
Моделювання технологічного процесу отримання живої культуральної протиротавірусної вакцини / Трохименко О.П., Жолнер Л.Г., Куцаєв П.В., Куцик В.М.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 98–104., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 18 назв.
Проведено моделювання технологічного процесу одержання вітчизняної атенуйованої протиротавірусної вакцини на основі штаму ротавірусу з генотипом G1P[8], що циркулює серед людей на території України, і розроблено технологічну схему її виготовлення. Під час розроблення вакцини з клінічного матеріалу виділено штам ротавірусу. Після послідовних пасажувань він адаптувався до умов культивування в перещеплювальних культурах клітин людини та тварин і його було запропоновано як виробничий штам-кандидат. Протиротавірусну вакцину на основі виробничого штаму ротавірусу одержано в перещеплювальній культурі клітин Vero. З метою збільшення площі поверхні для культивування клітин застосовано метод псевдосуспензійного культивування на мікроносіях з використанням DEAE Sephadex A-50. Проведене комп’ютерне моделювання процесу виробництва протиротавірусної вакцини включає розрахунок матеріального балансу одного циклу виробництва. Побудовано діаграму Ганта, яка характеризує тривалість виробничих процесів та їх взаємозв’язок.
УДК 066.098:546.11
Способи продукування біоводню /Щурська К.О., Кузьмінський Є.В. //Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 105–114., укр., Іл. 1. Табл. 3. Бібліогр.: 38 назв.
Описано способи продукування біоводню за класифікацією відповідно до джерел енергії, які використовуються мікроорганізмами, а також проведено порівняльний аналіз цих процесів. Наведено мікроорганізми-продуценти, реакції утворення водню та оптимальні параметри навколишнього середовища для кожного способу продукування біоводню. Усі розглянуті способи мають свої переваги та недоліки. Визначено найоптимальніший варіант продукування біоводню: на першій стадії – світлозалежне виділення водню та виробництво біомаси, яка буде ферментована на другій темновій стадії, а її продукти будуть використані на третій стадії для продукування водню за біоелектрохімічним способом.
УДК 546.41+547.495.2
Дослідження процесу осадження карбонату кальцію з одночасним гідролізом карбаміду у водних розчинах хлориду кальцію / Архипова В.В., Смотраєв Р.В.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 115–118., укр., Іл. 4. Табл. 2. Бібліогр.: 9 назв.
Визначено, що при контрольованому повільному осадженні з розчинів кальцію хлориду за допомогою карбаміду утворюється кальцит з частинками гексагональної форми. З’ясовано кінетичні характеристики реакції: константи швидкості при різних температурах, порядок реакції та енергію активації.
УДК 544.636
Залежність інтегральної ємності конденсаторів подвійного електричного шару від потенціалу/ Ізотов В.Ю.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 119–122., укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 6 назв.
Досліджено залежність інтегральної ємності суперконденсатора від потенціалу. Встановлено, що функціональна залежність ємності від потенціалу має лінійний характер. Показано, що нехтування впливом потенціалу на ємність суперконденсатора призводить до істотних похибок при розрахунках енергоємності.
УДК 546.882
Фізико-хімічні властивості композитних систем з непровідними оксидними наповнювачами / Коваленко І.В., Лисін В.І., Андрійко О.О.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 123–128., укр., Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 24 назви.
Проведено аналіз літературних даних з дослідження ефекту дисперсного наповнення сольових систем оксидними матеріалами, серед яких особливе місце посідає нанорозмірний ТіО2 як дрібнодисперсний наповнювач. Показано, що “електрохімічне вікно” 5,9 В чистої та наповненої іонної рідини PYR14TFSI (при підвищенні електропровідності на 30 %) залишається постійним: таке широке “електрохімічне вікно” дає змогу використовувати PYR14TFSI, наповнену нанорозмірним ТіО2, з дуже сильними відновниками і окисниками як анод і катод, що забезпечує високу напругу елемента. Розглянуто різні моделі ефекту дисперсного наповнення. Вивчено вплив дисперсного наповнення на переохолодження та склування.
УДК 541.135
Електрохімічний сенсор діоксиду вуглецю з діоксидномангановим робочим електродом / Косогін О.В., Лінючева О.В.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 129–134., укр., Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 13 назв.
На основі електрохімічної комірки з діоксидномангановими газодифузійними електродами на титановій основі розроблено сенсор діоксиду вуглецю гальванічного типу. Встановлено вплив на метрологічні характеристики сенсора (нормування струмового сигналу та час перехідних процесів t0,9) таких факторів, як закладка діоксиду мангану на робочому електроді, величина рН розчину в сенсорі, величина дифузійного опору (розмір газового дифузійного вікна), внутрішній опір електрохімічної комірки та опір навантажувального резистора.
УДК 541.8
Вплив температурної зміни властивостей розчинника на термодинамічні характеристики хімічних рівноваг у розчинах / Фіалков Ю.Я., Кірсенко Т.В., Каменська Т.А.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 135–140., укр., Табл. 6. Бібліогр.: 12 назв.
Обґрунтовано принцип поділу термодинамічних характеристик хімічної рівноваги в розчинах, які знаходяться з політерм констант рівноваги, на складові частини, одна з яких характеризує сам процес, а друга – зумовлена температурною зміною властивостей розчинника. Такий підхід дає змогу стверджувати, що появу екстремумів на політермах константи рівноваги спричиняє не зміна природи рівноважного процесу в розчині, а лише зміна діелектричної проникності розчинника з температурою.
УДК 544.7 + 544.18
Квантово-хімічне моделювання функціоналізованої поверхні кремнезему / Мірошниченко Ю.А., Безносик Ю.О., Смірнова О.В., Зуб Ю.Л., Лещинський Є.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 141–145., укр., Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 13 назв.
На основі квантово-хімічного моделювання (DFT (B3LYP/6-31G(d, p)) поверхні полісилоксанових ксерогелів, що містять фосфіноксидні та тіосечовинні комплексотвірні групи [≡Si(CH2)2P(O)(OC2H5)2, ≡Si(CH2)2P(O)(OH)2 і ≡Si(CH2)3 NHC(S)NHC2H5], показано можливість утворення водневого зв’язку між силанольною і донорними групами як за наявності, так і за відсутності молекули води на прикладі структурної одиниці Т2. Поверхня функціоналізованих ксерогелів моделювалась фрагментами (НО)2Si(OH)R¢, де R¢ = –(CH2)2P(O) (OC2H5)2, –(CH2)2P(O)(OH)2 або –(CH2)3NHC(S)NHC2H5, для яких було оптимізовано геометрію та розраховано коливальні спектри. Знайдено, що зсув смуги валентних коливань n(РО) у низькочастотну область для фрагментів із “внутрішньомолекулярним” водневим зв’язком у розрахованих ІЧ-спектрах є неістотним, однак помітно зростає при появі молекули води.
УДК 66.091:648.18
Екологічно безпечні технічні мийні засоби / Прокоф’єва Г.М., Сударушкіна Т.В., Савічева К.Ю., Оліфер О.М.//Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2011. — № 3. — С. 146–149., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 6 назв.
Показано можливість введення до складу технічних мийних засобів поверхнево-активної речовини BG-10. Проведено дослідження в системах Fe (III)–BG-10, Fe (III)–BG-10–МЕА, Fe (III)–BG-10–МЕА–Leik, де Fe (III) є інгредієнтом забруднень, який може викликати повторні відкладення на поверхні. Визначено корозійну активність і піноутворювальну здатність BG-10.