УДК 582.284:004.65+57.082.5

Використання інформаційних баз даних для дослідження штамів біотехнологічно цінних вищих базидіальних грибів / Аніщенко І.М., Гурінович Н.В., Митропольська Н.Ю., Клечак І.Р. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 5—9. Іл. 5. Бібліогр.: 12 назв.

Розроблено реляційну базу даних Колекції культур шапинкових грибів. Запропоновано інформаційну систему, яка дозволяє на сучасному рівні працювати з атрибутивною інформацією відносно штамів вищих базидіальних грибів у режимі простого візуального інтерфейсу, що дає можливість більш ефективного використання даних про штами Колекції, їх біотехнологічні властивості.

УДК 582.284.3+681.3

Вплив джерел живлення на ріст грибів роду Coriolus Quel (Trametes Fr.) і їх антиокиснювальну активність / Антоненко Л.О., Кучма В.М., Крисюк Ю.С. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 10—15. Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 22 назви.

Досліджено ріст і антиокиснювальну активність чотирьох штамів базидіальних грибів на поживному середовищі з додаванням дванадцяти джерел вуглецю (моно, ди, полісахариди, спирти) та вісім джерел азоту (органічної і неорганічної природи). Встановлено вплив вуглецевого і азотного живлення на накопичення біомаси грибів роду Coriolus та антиокиснювальну активність культуральної рідини. Визначено сполуки вуглецю і азоту, які забезпечують максимальне накопичення грибної біомаси та найбільшу антиокиснювальну активність.

УДК 574.55:574.64

Вплив полігексаметиленгуанідину на біопродукційні параметри молоді риб / Гаврикова В.С., Ігнатюк О.А., Чумак В.Л. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 16—20. Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 12 назв.

Проведено серію дослідів з вивчення дії різних концентрацій полігексаметиленгуанідину на біопродукційні параметри молоді риб. Результати досліджень продемонстрували значну токсичність полігексаметиленгуанідину.

УДК 57.088.55

Очищення стічних вод від іонів купруму (ІІ) магнітокерованим біосорбентом за допомогою високоградієнтних феромагнітних насадок / Горобець С.В., Горобець О.Ю., Двойненко О.К., Михайленко Н.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 21—25. Іл. 2. Бібліогр.: 14 назв.

Запропоновано спосіб очищення розчинів від іонів купруму за допомогою високоградієнтних магнітних насадок. Розроблено спосіб виготовлення високоградієнтних феромагнітних насадок з дендритною структурою та досліджено їх ефективність. Показано різницю ефективності очищення розчинів за допомогою дендритної і бездендритної насадок. Доведено вищу ефективність дендритної насадки порівняно з бездендритною. Показано, що використання магнітокерованих біосорбентів і високоградієнтних магнітних сепараторів дає можливість з високою ефективністю до 98 % очищати робочі середовища від іонів купруму.

УДК 575.224.46 + 575.827.5

Використання ультрафіолетового випромінювання в селекції продуцента ферментного комплексу р. Streptomyces / Пагер О.М., Майданюк Т.В., Тодосійчук Т.С. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 26—32. Іл. 3. Табл. 3. Бібліогр.: 15 назв.

Досліджено вплив ультрафіолетового випромінювання на біосинтетичну здатність культури продуцента бактеріолітичного ферментного комплексу Streptomyces recifensis var. lyticus та показанj доцільність застосування мутагену даного типу в селекції штамів з підвищеним рівнем синтезу продукту. За результатами проведеної мутагенної обробки культури для подальшої роботи відібрані два варіанти — Str. recifensis var. lyticus Е96 та S101, що відрізняються підвищеним у півтора і два рази рівнем синтезу цільового продукту, відповідно.

УДК 576:858

Адаптація до умов культивування in vitro ротавірусів людини G1та G2-генотипів, виділених на території України / Соловйов С.О., Трохименко О.П., Обертинська О.В., Жолнер Л.Г. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 33—37. Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 10 назв.

У культурі клітин людини HEP-2 було виділено та адаптовано до умов культивування п’ять штамів ротавірусів від дітей, хворих на ГКІ. Штами були охарактеризовані за генотипами та здатністю до збільшення інфекційних титрів при культивуванні впродовж п’яти послідовних пасажів. Виділено штам, який має особливу здатність адаптуватись до умов культивування в культурі клітин людини і може бути перспективним для створення вітчизняної протиротавірусної вакцини, ефективної серед населення України, а також для розробки діагностичних тест-систем. Показано нездатність виділених штамів культивуватись в культурі клітин поросят ПТП.

УДК 637.136.3/5

Відбір молочнокислих бактерій для сироробства за антагоністичною активністю щодо технічно шкідливої мікрофлори / Шаптала В.В., Шульга Н.М., Кігель Н.Ф. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 38—41. Табл. 2. Бібліогр.: 12 назв.

Досліджено антагоністичну активність молочнокислих бактерій щодо основних представників сторонньої мікрофлори і показано, що максимальний рівень пригнічення розвитку тест-культур мають лактобацили. Відібрано два штами Lactobacillus casei ssp. rhamnosus 3306 і Lactobacillus acidophilus 3123, перспективні для застосування в сироробстві, та визначено їх технологічні властивості.

УДК 676.18

Одержання солом’яних волокнистих напівфабрикатів пероцтовим способом делігніфікації / Барбаш В.А., Трембус І.В., Гапон О.С., Шевченко В.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 42—49. Іл. 1. Табл. 7. Бібліогр.: 10 назв.

Досліджено вплив основних технологічних параметрів процесу отримання солом’яних волокнистих напівфабрикатів пероцтовим способом делігніфікації. Отримано рівняння регресії процесу одержання солом’яних волокнистих напівфабрикатів з використанням методу повного факторного 144 Наукові вісті НТУУ "КПІ" 2010 / 3 експерименту. Визначено основні характеристики процесу пероцтової делігніфікації пшеничної соломи.

УДК 004.896

Розрахунок теплоємності алмазу за його спектроскопічними і пружно-динамічними характеристиками / Васільєв О.О., Муратов В.Б., Дуда Т.І. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 50—55. Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 17 назв.

Розраховано теплоємність алмазу на основі даних непружного нейтронного розсіювання та надійних пружно-динамічних характеристик кристала на всьому інтервалі температур існування алмазної фази. Проведено аналіз фононного спектру алмазу і причин аномально низьких значень його теплоємності при низьких (до 100 К) температурах. Встановлено, що внесок у теплоємність алмазу за рахунок термічного розширення при температурах до 300 К становить величину, яка не перевищує похибку вимірювання в сучасних адіабатичних методах.

УДК 66.011

Селективне вилуговування карбонатів з українських фосфоритів лактатною кислотою / Донцова Т.А., Алексеєв О.Ф., Небога Т.І., Нагірняк С.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 56—59. Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 8 назв.

Проведено вибір органічної кислоти для попередньої декарбонізації низькоякісної української фосфатної сировини. Визначено, що найбільш ефективною в дослідженому процесі є лактатна кислота. Наведено ІЧ-спектри вихідного фосфориту (Ратнівського родовища) та обробленого лактатною та хлоридною кислотами, які свідчать, що після оброблення фосфориту лактатною кислотою інтенсивність смуги коливання, яка відноситься до карбонатного іона кальциту, зменшується.

УДК 621.357.7

Електроосадження нікелю і композиційних нікель-алмазних покриттів реверсним струмом / Донченко М.І., Бистріцький С.В., Редько Р.М., Щур Н.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 60—66. Іл. 7. Табл. 3. Бібліогр.: 7 назв.

Досліджено нанесення на сталь нікель-алмазних композиційних покриттів для виготовлення абразивного та ріжучого інструменту. На основі літературних даних та попередніх досліджень вибрано метод електроосадження покриттів реверсним струмом. Виведено рівняння для розрахунків густин струму в катодних та анодних імпульсах. Досліджено вплив цих параметрів на амплітудні потенціали і поляризаційні характеристики процесу, фізико-механічні властивості нікелевої зв’язки та нікель-алмазних покриттів. Показано, що монополярний імпульсний струм недоцільно використовувати через значне підвищення внутрішніх напруг нікелю порівняно з постійним струмом.

УДК 546.06; 544.032.76:723.54

Взаємозв’язок хімії поверхні і властивостей активного вугілля марки СКН / Іваненко І.М., Климчук І.В., Лисенко А.О., Гоба В.Є., Стрелко В.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 67—72. Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 6 назв.

Синтезовано зразки активного вугілля з різним вмістом гетероатомів азоту і кисню, а також поверхневих функціональних груп. Визначено питому площу поверхні і загальний об’єм пор отриманого вугілля. Досліджено поведінку синтезованого вугілля в модельних окисно-відновних процесах — електрохімічного відновлення кисню і каталітичного розкладання пероксиду водню. На основі отриманих даних охарактеризовано вплив хімії поверхні і пористості на електронодонорну здатність азоті кисневмісного активного вугілля та зроблено висновок про перспективу його застосування як електрокаталізатора паливних елементів.

УДК 544.636

Оптимізація поляризаційної складової електродів для суперконденсаторів / Ізотов В.Ю., Громадський Д.Г. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 73—77. Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 7 назв.

З метою оптимізації мікропористої структури активованого вугільного матеріалу, з якого виготовляються електроди, із структурою транспортних каналів в електродах досліджувалася залежність внутрішнього опору суперконденсатора від товщини поляризаційної складової його електродів. Електрохімічні процеси, що відбуваються в пористих електродах, описувались з використанням ярусної моделі. Показано, що нелінійний характер залежності внутрішнього опору від товщини електродів пов’язаний з тим, що при товщинах електродів до 10 мкм внутрішній опір визначається структурою мікропор активованого вугільного матеріалу, а при товщинах, більших за 100 мкм, — структурою транспортних каналів в електродах. Запропоновано методику для визначення оптимальної товщини електродів, при якій мікропориста структура матеріалу буде оптимально збігатися із структурою транспортних каналів.

УДК 546.681

Стійкість монотіоціанатного комплексу галію (ІІІ) у водному і водно-ацетонових розчинах / Кірсенко Т.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 78—82. Іл. 1. Табл. 3. Бібліогр.: 13 назв.

Методом конкурентної спектрофотометрії з використанням іонів міді (ІІ) і заліза (ІІІ) як індикаторних іонів за Бенеші—Гільдебрандтом визначено стійкість монотіоціанатного комплексу галію (ІІІ) у водному і водно-ацетонових розчинах. Установлено взаємозв’язок між стійкістю комплексу та деякими характеристиками розчинника (діелектричною проникністю, концентрацією компонентів змішаного розчинника тощо).

УДК 628.31: 546.791

Сорбційно-відновлювальне очищення підземних вод від сполук урану / Корнілович Б.Ю., Яценко А.П., Ковальчук І.А., Павленко В.М., Маковецький О.Л. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 83—87. Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 15 назв.

Вивчено процеси сорбційно-відновлювального очищення забруднених сполуками урану вод різними активними агентами. Об’єктом дослідження було взято підземні води, відібрані із свердловин біля хвостосховища відходів переробки уранових руд Східного гірничо-збагачувального комбінату, розташованого поблизу м. Жовті Води. Як активні агенти використовувалися активний мул Бортницької станції аерації і порошок заліза Fe0. Показано, що використання мікробіологічного відновлювача — активного мулу — хоч і РЕФЕРАТИ 145 знижує концентрацію урану в очищуваній воді, однак не відповідає сучасним світовим нормативним вимогам.

УДК 544.623

Вивчення впливу карбонанотрубок на процеси іонної асоціації в рідкому полімерному електроліті поліетиленгліколь—LiClO4 / Лисенков Е.А., Клепко В.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 88—93. Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 22 назви.

З використанням теорії Фуосса—Крауса та за даними досліджень провідності було вивчено іонну асоціацію в полімерних електролітах на основі поліетиленгліколю, перхлорату літію та карбонанотрубок. Встановлено, що введення наповнювача зменшує агрегацію в поліелектроліті, що приводить до збільшення кількості вільних іонів та зростання провідності.

УДК 541.138.2

Вплив поляризації допоміжного електрода на час перехідних процесів в амперометричних газових сенсорах / Лінючева О.В., Букет О.І., Ващенко О.М., Татарченко Г.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 94—99. Іл. 8. Бібліогр.: 5 назв.

Доведено, що вигляд перехідної характеристики амперометричного сенсора може однозначно вказати на надмірну поляризованість допоміжного електрода як першопричину нестабільного сигналу або тривалого перехідного часу. Це дає змогу без проведення додаткових складних досліджень достовірно виявити критичне зниження площі контакту витратного матеріалу допоміжного електрода (потенціалвизначальної речовини) із струмопровідним його скелетом, що викликає різке зростання поляризованості.

УДК 66.011(075.8)

Застосування первапорації у виробництві сумішевого палива / Рябцев Г.Л., Мікульонок І.О., Олійник О.С., Максимук Д.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 100—105. Іл. 5. Бібліогр.: 5 назв.

Запропоновано технологічні схеми, конструкції мембранних апаратів і рекомендації щодо промислового впровадження первапорації у виробництво сумішевого палива, зокрема для одержання легких нафтових фракцій та зневодненого етанолу.

УДК 622.765:542.61:546.571

Флотоекстракція іонів заліза з низькоконцентрованих розчинів / Обушенко Т.І., Астрелін І.М., Толстопалова Н.М., Копотун В.П. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 106—111. Іл. 5. Бібліогр.: 20 назв.

Досліджено закономірності флотоекстракційного вилучення іонів заліза (III) з низькоконцентрованого водного розчину ( CFe3+= 10 мг/дм3), визначено оптимальні умови проведення процесу флотоекстракції (pH, молярне співвідношення Fe3+:ПАР, тривалість процесу, температура, швидкість подачі газу), запропоновано механізм флотоекстракції на основі теорії іонних асоціатів.

УДК 66.097.3

Вплив сполук цезію на властивості каталізатора низькотемпературної конверсії оксиду вуглецю. Промотування нітратом цезію / Овсієнко О.Л., Алексєєва Т.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 112—118. Іл. 3. Табл. 2. Бібліогр.: 10 назв.

Досліджено вплив промотуючих добавок Cs на каталітичну активність, селективність, стабільність, а також кристалічну структуру і морфологію Cu-Zn-Al-каталізатора низькотемпературної конверсії CO. Випробувано два варіанти внесення промотору: у прожарену і карбонатну каталізаторні маси. Встановлено, що внесення Cs в кількостях 1 і 3 % дає можливість зменшити вихід побічного метанолу в три і шість разів, відповідно. Добавки нітрату цезію знижують активність каталізатора в цільовому процесі конверсії СО пропорційно кількості промотору. Цезій виявляє негативну спікаючу дію на кристалічну структуру і термостабільність каталізатора. Промотуючий ефект Cs пов’язаний з його впливом на фазовий склад каталізатора.

УДК 541.183, 675.026

Рентгенографічні дослідження іонообмінного модифікування монтморилоніту сполуками Cr (ІІІ) / Мокроусова О.Р., Морару В.Н. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 119—123. Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 18 назв.

Досліджено структурні зміни черкаського монтморилоніту в результаті його модифікування сполуками Cr (III). Методом рентгенівської дифрактометрії встановлено розширення кристалічної решітки мінералу вздовж с-осі та утворення міжшарових аквата гідроксохромових комплексів октаедричної будови, що дає можливість отримати мінеральний гідроксохромовий наповнювач турбостратної структури з підвищеними питомою поверхнею та адсорбційною здатністю.

УДК 66.091:648.18

Технічні мийні засоби для очищення елементів геліосистем / Прокоф’єва Г.М., Сударушкіна Т.В., Савічева К.Ю., Сребродольський В.Ю. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 124—127. Іл. 5. Табл. 1. Бібліогр.: 11 назв.

Показано можливість введення в склад технічних мийних засобів поверхнево-активної речовини CF-10. Проведено дослідження взаємодії в системі CF-10 з Fe (ІІІ) як інгредієнтом забруднень, що може викликати повторне відкладення на поверхні. Визначено корозійну активність та піноутворювальну здатність CF-10.

УДК 544.353.2:544.623.032

Дослідження сольватації однозарядних іонів у неводних розчинниках на основі закону Стокса / Рудницька Г.А., Каменська Т.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 128—132. Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 8 назв.

За даними про граничні рухливості іонів розраховано їх стоксівські і кристалографічні радіуси. Показано, що різниця цих радіусів залежить від власного радіуса іона тільки до його значення, яке становить приблизно 4,0•10−10 м. На підставі цього зроблено висновок, що іони більших розмірів у досліджених рідинах не сольватуються. Встановлено 146 Наукові вісті НТУУ "КПІ" 2010 / 3 також, що в протонних розчинниках аніони мають більші розміри сольватних оболонок, ніж катіони такого самого кристалографічного радіуса. В апротонних розчинниках, навпаки, ефект сольватації є суттєвішим для катіонів.

УДК 544.778.3 : 546.287

Застосування модифікованого каоліну для регулювання властивостей водних дисперсних систем / Сальник В.Г., Свідерський В.А., Черняк Л.П. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 133—137. Іл. 2. Табл. 7. Бібліогр.: 10 назв.

Показано можливість застосування каоліну, поверхня якого модифікована методом гідрофобізації, для регулювання реологічних і фільтраційних властивостей глинистих суспензій.

УДК 546.34+546.711

Твердофазний синтез стабільних сполук системи Li—Mn—O / Шпак А.Є., Андрійко Ю.О., Власенко Н.Є., Андрійко О.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 3. — С. 138—142. Іл. 5. Бібліогр.: 18 назв.

Методами термічного, рентгенофазового та хімічного аналізу вивчено хімічну взаємодію, що відбувається при спіканні оксиду мангану (MnO2) з карбонатом літію ( Li2CO3) в атмосфері повітря. Встановлено, що в температурному інтервалі 700—900 °C утворюються залежно від складу всього три термодинамічно стабільні сполуки — оксид мангану (ІІІ) (Mn 2O3 ), манганат (IV) літію (Li2MnO3) та змішаний оксид LiMn 2O4 із структурою шпінелі. Багато інших відомих сполук системи Li—Mn—O за цих умов нестабільні і не можуть бути синтезовані твердофазними методами.