УДК 339.564.4
Розглядаються проблеми оцінки експортного потенціалу електроенергетики. Запропоновано оцінні показники, коефіцієнти покриття і реалізації, критерії оптимальності. Здійснено систематизацію факторів та загальну характеристику їх впливу на експортний потенціал. Визначено економічну модель експортного потенціалу та проаналізовано її чутливість до змін елементів.
УДК 621.372.061
Проводиться аналіз застосування немінімальних формул обчислення похідної при використанні методу ортогональних перетворень, що приводить до підвищення точності вибраного методу порівняно з випадком застосування формули розділеної різниці.
УДК 536.24
Наведено результати числових розрахунків структури потоку в напіввідкритих каналах, утворених розрізними ребрами. Числові дані з достатньою достовірністю підтверджуються експериментально. Показано, що розрізка ребра приводить до виникнення аеродинамічних ефектів різноманітної природи, що сприяють інтенсифікації теплообміну.
УДК 536.423.4
Розглянуто вплив масовіддачі на локальну тепловіддачу по довжині гладкої горизонтальної труби при конденсації в ній суміші R407C. З певними припущеннями проведено розрахунок масовіддачі компонента R134А при конденсації пари R407С. Зниження інтенсивності тепловіддачі при конденсації хладону R407C на початковій ділянці порівняно з аналогічними умовами для R22 пояснюється наявністю дифузійного пограничного шару біля поверхні плівки конденсату. Наведено методику розрахунку коефіцієнта тепловіддачі при конденсації R407C.
УДК 621.311
Розроблено математичну модель і алгоритм визначення умов самозапуску при несиметрії напруги в енергосистемі. Виконано дослідно-промислові розрахунки самозапуску двигуна, складено програму в середовищі MatLab для розрахунку самозапуску асинхронного двигуна.
УДК 519.85
Введено поняття характеристичної функції нечіткого числа, операції додавання нечітких чисел, а також відношення впорядкованості нечітких чисел. Досліджено властивості запропонованих операцій і відношень. Ці поняття, операції і відношення можуть бути використані при моделюванні задач оптимізації з нечіткими даними.
УДК 004.75
Досліджено існуючі методи і засоби обробки і аналізу даних. Проведено формалізацію процесів обробки та аналізу даних. Розроблено компонентну модель інформаційно-комунікаційної системи обробки і аналізу даних на основі об'єктно-орієнтованого підходу.
УДК 004.896
Подано комплекс моделей, які є підґрунтям для програмної реалізації автоматизованої системи безперервного навчання. За допомогою розглянутих моделей розв'язуються такі задачі, як створення єдиного багатопредметного сховища навчальних матеріалів, багаторівнева формалізація навчального контенту, автоматизація тестування і діагностики знань, генерація індивідуального навчального курсу і адаптація навчального процесу до потреб студента.
УДК 621.762.5:548.5
Наведено результати дослідження впливу ультразвукової та термічної обробки на структурну досконалість монокристалів гексабориду лантану, отриманого методом безтигельної зонної плавки. Показано, що в монокристалах в результаті випаровування домішок утворюються пори, кількість яких зменшується під впливом УЗК. Ступінь дефектності структури кристалів зменшується в процесі нагріву при передплавильних температурах.
УДК 539.216.2:661.685
Вивчено вплив основних параметрів отримання тонкоплівкових композицій Та(100 – 540 нм)/Si(001) – температури підкладки під час осадження плівки Та, товщини осадженої плівки Та, а також параметрів їх подальшої термообробки в інтервалі температур 570 – 1070 К на величину і знак механічних напружень. Дано опис можливих механізмів виникнення напружень у досліджених плівкових композиціях.
УДК 621.762.3
Вивчався вплив ультразвукової обробки (УЗО) на характер і ступінь подрібнення традиційного оксиду алюмінію і агломератних утворень у порошку оксиду алюмінію, отриманого за кріохімічною технологією. Вивчено деякі властивості таких порошків.
УДК 621.791.753
Розроблено математичну модель для визначення оптимальних параметрів керуючих магнітних полів для умов зварювання плавким електродом із врахуванням теплофізичних властивостей матеріалу краплі в розплавленому стані і електричних параметрів режиму зварювання. Визначено оптимальні градієнти і амплітуди індукції для ефективного керування процесом переносу електродного металу. Досліджено зміни параметрів масопереносу при зварюванні з імпульсними електромагнітними діями.
УДК 676.18
У результаті математичної обробки одержаних експериментальних даних за допомогою повного факторного експерименту типу 22 були розраховані адекватні статистичні моделі процесу делігніфікації пшеничної соломи лужно-сульфітно-спиртовим, аміачно-сульфітно-спиртовим та двостадійним лужно-спиртовим способами варіння з додаванням антрахінону. Проведено пошук оптимальних значень технологічних параметрів процесів із використанням критерію оптимізації Харрінгтона. Встановлено, що найбільш придатним для отримання солом'яної целюлози є лужно-сульфітно-спиртовий спосіб делігніфікації соломи пшениці.
УДК 621.357.7
Досліджено вплив параметрів імпульсного струму на морфологію покриттів і електрохімічні характеристики процесу електроосадження нікелю із сульфаматних електролітів. Визначено режими електролізу, які сприяють блискоутворенню, зменшенню пористості покриттів і підвищенню виходу за струмом металу. Показано, що вихід за струмом зростає при зниженні шпаруватості і збільшенні частоти імпульсного струму. Використання імпульсів з великою шпаруватістю призводить до утворення дрібнодисперсних блискучих гладких осадів з величиною зерна 20 – 30 нм.
УДК 677:658:567
Методом ротаційної віскозиметрії вивчено вплив відходів хімічного фрезерування алюмінію (ВХФА) на реологічну поведінку керамічних шлікерів у динамічних умовах, що моделюють процеси шлікерного лиття в технології кераміки декоративного призначення.
Встановлено, що хімічна обробка ВХФА керамічних шлікерів виявляє антикоагуляційну дію, яка знаходить відображення у зменшенні реологічних параметрів керамічних шлікерів та супроводжується розріджувальним ефектом. На основі проведених експериментальних досліджень дано фізико-хімічне обґрунтування діапазону рекомендованих концентрацій ВХФА (0,5 – 0,75 %), що забезпечує поліпшення технологічних параметрів керамічних шлікерів. Вивчено кінетику зміцнення (загустіння) керамічних шлікерів при наявності ВХФА (0,5 %) в статичних умовах. Встановлено, що хімічна обробка ВХФА, підвищуючи агрегативну і кінетичну стійкість керамічних шлікерів, попереджає їх розшарування в об'ємі, сприяє стабільності реологічних параметрів у процесі шлікерного лиття.
УДК 666.9 (075.8)
Встановлено основні фактори, які впливають на сумісну розмелюваність вологого вапняку і вапна, досліджено гідратаційну активність і склад вапняно-вапнякових сумішей.
УДК 544.2:519.8
Наведено результати експериментальних досліджень процесу адсорбції/десорбції оксидів азоту з газового потоку на синтетичних цеолітах Х-типу. Отримано, що поглинальна здатність досліджуваних цеолітів становить 100 %, що свідчить про повне видалення оксидів азоту з газового потоку. Наведено математичну модель досліджуваного процесу, визначено оптимальні умови та параметри процесу та доведено її адекватність. Отримані результати показують про доцільність застосування методу та його математичного опису на практиці.
УДК 541.8
Проаналізовано зв'язок між коефіцієнтами A і B рівняння , яке описує компенсаційний ефект у термодинаміці активації в'язкої течії рідин Ейрінга, та деякими структурозалежними властивостями розчинів, що містять іони, а саме граничною молярною електропровідністю, граничним коефіцієнтом дифузії, коефіцієнтом B рівняння в'язкості розчинів електролітів Джонса – Дола. Показано, що в ряді водних розчинів галогенідів лужних металів в міру ослаблення їх структури параметр A закономірно зменшується, а стала B, навпаки, зростає, на основі чого можна стверджувати, що коефіцієнти A і B рівняння компенсаційного ефекту можуть слугувати критеріями при оцінюванні ступеня структурованості водних розчинів електролітів.
УДК 667:64, 667:6
Встановлено густину енергії когезії плівкоутворюючого полімеру, визначено її складові за допомогою віскозиметричного методу та методу осадження. Знайдено межі розчинності полімеру, побудовано діаграму розчинності. Одержано лакові плівки з використанням розчинників різного ступеня термодинамічної сумісності з полімером. Виконано аналіз бар'єрних властивостей цих матеріалів за допомогою ємнісно-омічного методу. На основі цих даних зроблено висновок про критерій вибору розчинника для оптимізації бар'єрних властивостей лакових матеріалів.
УДК 519.1
Розглядаються застосування параперманентів трикутних матриць до дослідження властивостей числових послідовностей, породжених лінійними рекурентними рівняннями k -гo порядку із сталими коефіцієнтами. Зокрема, доведено деякі загальні твердження про властивості теоретико-числових послідовностей, породжених лінійними рекурентними рівняннями другого порядку.
УДК 517.9
Досліджуються властивості розв'язків параметризованих операторних включень з многозначними відображеннями типу . Доведено теорему про розв'язність таких включень, слабку компактність та залежність від параметрів множин їх розв'язків. Наведено приклад, який ілюструє одержані результати.
УДК 571.986
Досліджено лінійне еліптичне рівняння другого порядку у всьому евклідовому просторі Rl, l≥3. Одержано результати щодо існування і єдиності розв'язків таких рівнянь.
УДК 517.938: 534.23
Розглянуто сценарії переходів до хаосу в детермінованій динамічній системі генератор – п'єзокерамічний випромінювач. Показано, що системі притаманні всі основні сценарії переходів до хаосу. Побудовано і детально проаналізовано карту динамічних режимів системи. Ретельно вивчено основні типи регулярних і хаотичних атракторів. Виявлено існування переходів до хаосу, пов'язане з руйнуванням квазіперіодичних атракторів.
Долучення | Розмір |
---|---|
NV-text-08-5.pdf (8.47 МБ) | 8.47 МБ |