УДК 338.45:504.064
Караєва Н.В., Омельченко О.С.

Аналіз проблеми і практика застосування санкцій до екологічно небезпечних підприємств у сучасних умовах економіки України

С. 5 – 15 . , укр., Табл. 7. Бібліогр.: 12 назв.

Встановлено залежність наслідків накладення економічних санкцій від економічних умов. Досліджено причини й наслідки застосування економічних санкцій до господарюючих суб'єктів, екологічно небезпечних підприємств.

УДК 621.311.22

Письменна У.Є.

Довгострокові інвестиційні можливості ринку електроенергії

С. 1 6 –2 3 . , укр., Іл. 10 . Табл. 2. Бібліогр.: 10 назв.

Досліджено питання концептуальної зміни інвестиційної по літики для модернізації енергетичного обладнання на після стабілізаційному етапі розвитку паливно-енергетичного комплексу, запропоновано прогноз спроможності довгострокового ринку електроенергії із забезпечення інвестиційних потреб енергетичних підприємств у рамках реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 р

УДК 338.534

Серебренніков Б.С.

Моделювання диференційованих у часі цін на електроенер гію

С. 24–31. , укр., Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 15 назв.

Розглянуто проблеми економічного стимулювання спожи вачів до регулювання добового попиту на електричну потуж ність, запропоновано нелінійні функціональні залеж ності ціни на електроенергію від конфігурації графіка електричного навантаження, оцінено ступінь динамічності наведе них моделей, проаналізовано економічні ефекти споживачів від керування режимами енергоспоживання, знайдено шляхи ком пенсації потенційних фінансових втрат енергопостачальних підприємств від використання диференційованих у часі цін.

УДК 621.383

Шмирєва О.М., Родак Д.О.

Високочутливий мікроелектронний сенсор для визначення рН

С. 32–38 , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 15 назв.

Метою статті є створення іон-селективного польового транзистора для визначення рН з підвищеною чутливістю, стабільністю і надійністю. Предмет дослідження – основні принципи функціонування ІСПТ, найбільш поширені варіанти конструкції ІСПТ, модель межі розділу діелектрик – електроліт, новий діелектричний іон-чутливий шар ІСПТ з діоксиду церію, аналіз ІСПТ з діелектричними структурами SiO 2 – Si 3 N 4 та SiO 2 – CeO 2 за допомогою методів оптичної та електронної мікроскопії, експери ментальне отримання характеристик ІСПТ, визначення рН-чутливості ІСПТ.


УДК 536.2

Карвацький А.Я., Дудніков П.Й., Лелека С.В.

Застосування методу граничних елементів для розв'язання задач радіаційного та складного теплообміну

С. 39–46. , укр., Іл. 4. Табл. 5. Бібліогр.: 9 назв.

На базі методу граничних елементів запропоновано мето дику чисельного розв'язання тривимірних стаціонарних за дач радіаційного і кондуктивного теплообміну при наяв ності внутрішніх джерел теплоти. Розроблено універсальне програмне забезпечення для розв'язання тривимірних задач складного теплообміну в неоднорідних тілах при різ них комбінаціях граничних умов. Проведено тестування програмного забезпечення і виконано розрахунки темпе ратурних полів для умов складного теплообміну в тунельній печі і ростовому вузлі кристалізатора.

УДК 62-50

Згуровський М.З., Бідюк П.І., Терентьєв О.М.

Системна методика побудови байєсових мереж

С. 47–61. , укр., Іл. 8. Табл. 6. Бібліогр.: 24 назви.

Розглянуто особливості визначення структури та навчання ймовірнісних мереж Байєса, призначених для розв'язання задач розпізнавання образів та діагностики. Запропоновано метод побудови мережі, який ґрунтується на використанні оцінки взаємної інформації між вершинами і описанні мі німальної довжини. Також розглянуто практичні приклади використання мереж Байєса в економиці і медицині. Обчислювальні екс перименти підтвердили високу ефективність запропонованого методу побудови і навчання мережі.

УДК 681.3.015

Кондратенко Н.Р., Чеборака О.В., Куземко С.М..

Прогнозування часових послідовностей з використанням різ новходових нечітких моделей на основі інтервальних функцій належності

С. 62–68. , укр., Іл. 6. Табл. 3. Бібліогр. 6 назв.

Розроблено підхід до побудови узагальнюючої нечіткої моделі прогнозування часових послідовностей на основі інтервальних функцій належності. Узагальнююча нечітка мо дель включає множину часткових різновходових нечітких мо делей з інтервальними функціями належності, кожна з яких проходить етап настроювання за допомогою генетичного алгоритму. Введено операцію перетину/об'єднання інтерваль них прогнозів часткових нечітких моделей, яка дозволяє отри мати більш вузький інтервальний прогноз на виході моделі. Запропонований підхід апробовано на задачі прогнозування площі лазерних плям лазерної траси.

УДК 612.7.079:620.22

Бобін А.Б., Хижняк В.Г., Бобіна М.М., Аршук М.В.

Рівноважний склад реакційного середовища при комплекс ному насиченні твердих сплавів титаном, вуглецем, азотом і киснем

С. 69–73. , укр., Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 9 назв.

Проведено аналіз фізико-хімічних умов насичення поверхні твердих сплавів типу ТК і ВК титаном, вуглецем, азотом і киснем при різному складі насичувальної суміші в широкому температурному інтервалі. Це дозволило визначити раціональний склад вихідних компонентів для нанесення багатошарового покриття на основі карбіду, нітриду, окси ду титану і визначити оптимальний температурний режим для його отримання.


УДК 378.001:891.1

Чернега Д.Ф.

Науково-дослідна робота на кафедрі фізико-хімічних осно в технології металів

С. 7 4 –7 9 . , укр., Іл. 2. Бібліогр.: 5 назв.

Наведено назви наукових напрямків кафедри і деякі до сягнення за останні 15 років з електрошлакових, ливарних і матеріалознавчих технологій.

УДК 629.13.014

Збруцький О.В., Цірук В.Г., Хазанович Л.Б., Янкелевич Г.Є.

Використання методу зворотного розповсюдження в процесі корекції параметрів навігаційних систем

С. 80 –8 9 . , укр., Табл. 1. Бібліогр.: 5 назв.

Розглядається використання методу зворотного розповсюд ження для мінімізації цільової функції, яка характеризує по хибки навігаційної системи, відносно таких параметрів цієї системи, як масштабні коефіцієнти, зміщення, які мають сталу та пропорційну часу складові. Як приклад використову ється система зчислення шляху, яка через визначені інтер вали часу коригується від супутникової радіонавігаційної системи. Наведено алгоритм та математичне забезпечення вико ристання цього методу з метою мінімізації похибок зазначеної системи.

УДК 681.787:621.373.826

Кучеренко О.К., Чуча А.М.

Моделювання роботи лазерного інтерферометра для вимі рювання лінійних переміщень об'єктів

С. 90–94. , укр., Іл. 9. Бібліогр.: 4 назви.

Розроблено модель основних блоків лазерних інтерферометрів: блока імітації роботи приймача випромінювання, блока електронної обробки сигналу, імітатора джерела випромінювання. За допомогою роз робленої моделі проведено дослідження факторів, які впливають на точність лазерних інтерферометрів.

УДК 681.7

Тягур В.М., Лихоліт М.І., Колобродов В.Г.

Лінійна роздільна здатність на місцевості космічних оптико-електронних систем дистанційного зондування

С. 95–100. , укр., Іл. 5. Бібліогр.: 12 назв.

Розроблено модель розрахунку лінійної роздільної здатності на місцевості космічних ОЕС дистанційного зондування з врахуванням геометричних і енергетичних факторів та ймовірності виявлення об'єкта.

УДК 621.317

Ціделко В.Д., Яремчук Н.А., Василенко М.В.

Систематизація понять метрології, сучасні тенденції

С. 101–105. , укр., Іл. 3. Бібліогр.: 6 назв.

Наведено систематизацію ряду основних понять метрології, пов'язаних і з впровадженням концепції невизначеності ви мірювання. Систематизація основана на міжнародних до кументах ISO з метрології і власних розробках. Розглянуто особливості розширення поняття “величина”. Проведено систематизацію і аналіз складових невизначеності. Розглянуто способи подання невизначеності і їх взаємодію.

УДК 579.864.1:615.331

Старовойтова С.О., Горчаков В.Ю.

Регуляція росту лактобактерій фізичними методами in vitro

С. 106–114. , укр., Іл. 7. Бібліогр.: 13 назв.

Показана можливість регуляції (стимуляції/пригнічення) рос ту клітин молочнокислих бактерій роду Lactobacillus фізич ними методами за допомогою КМЕ (обробка клітин і поживного середовища спектрально динамічними характе ристиками) та під дією апарата “СЕМ Тесh” (вплив елект ромагнітних перевипромінювань кристалів арсеніду галію на поживне середовище та клітини бактерій). Не виявле но суттєвих змін у морфологічних ознаках клітин лактобак терій під впливом вивчених фізичних методів.

УДК 666.94.015

Гивлюд М.М., Ємченко І.В.

Дослідження впливу фазового складу на термо- і жаростійкість наповнених силіційелементорганічних захисних покриттів

С. 115–120. , укр., Іл. 3. Табл. 2. Бібліогр.: 9 назв.

Наведено результати досліджень термічних властивостей наповнених мінеральними наповнювачами силіційелементорганічних покриттів на конструкційних матеріалах у широкому інтервалі температур (273–1473К). Показано вплив виду зв'язки і наповнювача на ТКЛР, термо- і жаростійкість та способи їх регулювання введенням до складу вихідних композицій для покриттів додатково оксидів-мінералізаторів.

УДК 546.185

Панько А.В., Пивоварова Н.С., Нікіпєлова О.М., Пахомова В.М.

Структурно-механічні властивості i морфологія поверхні дисперсій природних мінеральних осадів

С. 121 –128 . , укр., Іл. 5. Табл. 2. Бібліогр.: 12 назв.

На основі ізотерм адсорбції азоту розраховано поверхневу фрактальну розмірність природних мінеральних дисперсій (донних осадів) з ізотерм адсорбції за допомогою рівняння Френкеля – Хеслі – Хілла (FHH). Зразки виявляють поверх неву фрактальну поведінку в різних інтервалах відносних тисків. Показано зв'язок фрактальної розмірності з пито мою поверхнею та структурно-механічними і реологічними характеристиками.

УДК 517.9, 519.21

Александрова О.В., Стогній В.І.

Симетрія стохастичного диференціального рівняння Іто і розширеного рівняння Фоккера – Планка, що йому відпові дає

С. 129–135. , укр., Бібліогр.: 14 назв.

Досліджено симетрію стохастичного диференціального рів няння Іто і розширеного рівняння Фоккера – Планка, що йому відповідає. Знайдено умову на координату дотичного вектора оператора симетрії рівняння Фоккера – Планка – функцію h , при якій інші координати цього вектора збігаються з координатами інфінітезимального оператора симетрії рівняння Іто.

УДК 519.21

Клесов О.І., Круглова Н.В.

Розподіл функціоналів типу максимуму для двопараметричного поля Ченцова

С. 136–141. , укр., Іл. 4. Бібліогр.: 4 назви.

Знайдено розподіл максимуму для поля Ченцова X ( s , t ), ( s , t ) Î D на класі ламаних, що мають дві точки злому. Розглянуто окремі випадки, які відповідають різним розташу ванням точок злому; відповідні формули для розподілів отри мано граничним переходом в загальному результаті.

УДК 517.9

Наголкіна З.І., Зражевська В.Ф.

Мультиплікативне зображення Далецького – Троттера розв'язку диференціально-функціонального рівняння

С. 142–145. , укр., Бібліогр.: 6 назв.

Отримано мультиплікативне зображення Далецького – Троттера розв'язку диференціально-функціонального рівняння з необмеженим операторним коефіцієнтом у банаховому просторі.

УДК 681.3.06

Новіков О.М., Родіонов А.М., Тимошенко А.О.

Оптимальний синтез параметрів системи захисту інформації

С. 146–151. , укр., Іл. 1. Табл. 3. Бібліогр.: 7 назв.

Розглядається метод і алгоритм синтезу параметрів міцності механізмів захисту інформації і обчислюються оптимальні значення параметрів міцності, які для існуючої структу ри механізмів захисту забезпечують захищеність системи на рівні, не нижче заданого.

УДК 517.9

Сівак О.А.

Дослідження структури множини неперервних розв'язкі в систем різницевих рівнянь із раціональними відхиленнями неперервного аргументу

С. 152–157. , укр., Бібліогр.: 6 назв.

Досліджено структуру множини неперервних розв'язків систем лінійних різницевих рівнянь із раціональними від хиленнями неперервного аргументу і розроблено метод побудови неперервних розв'язків таких систем.