УДК 330.105+519.866
Гальчинський Л.Ю., Конопльова А.Є.
Нейромережеве моделювання розвитку ринку програмних продуктів і засобів в Україні
С.5 – 11. , укр., Іл. 5. Табл. 5. Бібліогр.: 8 назв.
Проведено аналіз стану та особливостей ринку програмних продуктів і засобів в Україні в 2004 – 2006 рр. Сформульовано концептуальну модель розвитку ринку як моделі факторів впливу. Проведено формалізацію факторів впливу із застосуванням теорії шкалювання. Розроблено модель розвитку ринку програмних продуктів і засобів в Україні з використанням технологій нейромережевого моделювання. На побудованій нейромережі MLP 5:16-8-8-5:1 проведено серію експериментів для аналізу залежності зміни попиту на ринку від державної стратегії. Показано важливість впливу різних факторів, зокрема рівня розвитку інфраструктури, на стан ринку.
УДК 519.862
Дзюбан І.Ю., Капустян В.О.
Ефективні стратегії керування капіталом страхової компа-нії
С.12 – 16. , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 6 назв.
Розглядається діяльність страхової компанії з управління капіталом. Запропонована модель побудована на основі макроекономічної моделі Рамсея і допускає, що для вивчення діяльності компанії можна застосовувати принцип максимуму Л.С. Понтрягіна. Отримано остаточні розв'язки задачі оптимального керування капіталовкладеннями як у формі програмного, так і у формі оберненого зв'язку. На основі одержаних результатів проаналізовано різні моделі поведінки страхової компанії залежно від вихідних даних.
УДК 661.666.2
Коржик М.В., Кутузов С.В.
Модель температурного поля печі графітації
С.17 – 23. , укр., Іл. 4. Бібліогр.: 11 назв.
Запропоновано адаптивну модель температурного поля печі графітації, яка при використанні поточних електричних параметрів забезпечує отримання кінцевого результату із задовільною точністю в реальному часі.
УДК 536.248.2
Рассамакін Б.М., Лук'яненко С.О., Хайрнасов С.М., Смаковський Д.С.
Двовимірна математична модель температурного поля контурної теплової труби
С.24 – 28. , укр., Іл. 4. Бібліогр.: 8 назв.
Наведено двовимірну математичну модель температурного поля контурної теплової труби. Розроблена математична модель дозволяє проводити розрахунок температурного поля вздовж корпусу контурної теплової труби із врахуванням аксіальної теплопровідності по конструктивних елементах з рухливою плоскою границею розділу пара – рідина в зоні конденсації. Модель може використовуватись при проектуванні і експлуатації складних систем на базі контурних теплових труб.
УДК 519.6
Бідюк П.І., Литвиненко В.І., Фефелов А.О.
Формалізація методів побудови штучних імунних систем
С.29 – 41. , укр., Іл. 11. Табл. 1. Бібліогр.: 16 назв.
Запропоновано предметно-незалежний формальний опис імунних алгоритмів. Наведено узагальнене описання особливостей імунних алгоритмів розв'язання задач апроксимації, класифікації і оптимізації. Визначено принципи побудови і основні компоненти штучних імунних систем, які реалізують алгоритми клонального добору і штучної імунної мережі. Наведено приклади практичного застосування штучних ІС.
УДК 62-50
Боримський Ю.С., Любашенко Н.Д.
Адаптивний, мультимодельний метод для робастного та уточнюючого прогнозування випадкових процесів
С.42 – 48. , укр., Бібліогр.: 15 назв.
Описано метод прогнозування, орієнтований на одночасне обчислення як робастного, так і уточнюючого прогнозу. При цьому якість прогнозу, отриманого на фактичних даних, вважається такою, що не повинна поступатися якості прогнозу, оціненого на історичних даних. Метод пристосований до задач великої розмірності, а також до задач, вихідні дані яких сильно зашумлені, оскільки саме цей випадок є найскладнішим у прогнозуванні і потребує розробки досконаліших методів.
УДК 678.023.2
Будзинська О.С., Лукашова В.В., Мікульонок І.О., Радченко Л.Б.
Моделювання процесу неізотермічного живлення одночерв'ячного екструдера
С.49 – 57. , укр., Іл. 7. Бібліогр.: 10 назв.
Розроблено методику розрахунку зони живлення одночерв'ячного екструдера з врахуванням неізотермічності процесу і виконано аналіз впливу геометрії циліндра і черв'яка, а також відношення коефіцієнтів тертя перероблюваного матеріалу об циліндр і черв'як у зоні живлення на параметри процесу, зокрема на зміну тиску та температури перероблюваного матеріалу по довжині зони. Показано, що збільшення діаметра черв'яка в зоні живлення і застосування пазів, які збільшують еквівалентний коефіцієнт тертя на поверхні циліндра, стабілізує процес живлення.
УДК 621.73.016
Гожій С.П.
Особливості руйнування деталей при виконанні технологічних операцій штампування обкочуванням
С.58 – 65. , укр., Іл. 7. Бібліогр.: 10 назв.
Описано типові види руйнування деталей при виконанні технологічних операцій штампування обкочуванням. Численні результати експериментальних досліджень штампування обкочуванням та відпрацювання технологічних процесів покладено в основу статті. Більшість видів руйнування пояснюються специфічним напруженим станом у деталі при обкочуванні. Особливо це стосується зон, де діють напруження розтягання. Висновки містять рекомендації щодо запобігання передчасного руйнування.
УДК 621.375.826:621
Котляров В.П., Лелека С.В., Кіані А.К.
Особливості проектування режимів газолазерного різання металевих листів
С.66 – 76. , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 18 назв.
Розв'язанням рівняння теплопровідності в оберненій постановці чисельними методами та відповідних рівнянь газової динаміки розроблено та досліджено обчислювальними експериментами методику проектування комплексного інструменту – пучка випромінювання і газового струменя, який використовується в технологічних операціях газолазерного вирізання листів.
УДК 539.216.2:661.685
Сидоренко С.І., Макогон Ю.М., Павлова О.П., Котенко І.Є., Вербицька Т.І.
Вплив орієнтації монокристалічної підкладки кремнію на процеси фазоутворення в біметалічній тонкоплівковій композиції Co/Ni/Si
С.77 – 84. , укр., Іл. 4. Бібліогр.: 20 назв.
У роботі методами рентгенівської дифракції, мас-спектроскопії іонів та резистометрії досліджено вплив орієнтації (100), (111) монокристалічної підкладки Si та товщини проміжного шару Ni на процеси фазоутворення в біметалічних тонкоплівкових Co/Ni/Si при відпалах у вакуумі 1,3 ? 10 - 3 Па в інтервалі температур 470 – 1170 К, 1 год. Процеси утворення силіцидних фаз у бінарних системах на підкладках Si з різною орієнтацією при низьких температурах відпалу (670 К) розвиваються аналогічно процесам, що спостерігаються в системі Ni/Si. Встановлено, що змішаний силіцид (Ni – Со)Si 2 формується при температурі 870 К, що на 150 К нижче за температуру утворення Ni/Si 2 в системі Ni/Si.
УДК 621.384.326
Демченко Л.І., Колобродов В.Г., Стефанович В.Т., Трандаш М.М.
Мінімальна роздільна різниця температур тепловізора
С.85 – 88. , укр., Іл. 2. Бібліогр.: 6 назв.
Розроблено математичну модель формування сигналу в системі тепловізор – оператор, яка враховує сучасні досягнення в дослідженні зорового сприйняття зображення. Отримано аналітичну формулу для розрахунку мінімальної роздільної різниці температур тепловізора, яка враховує реальну модуляційну передавальну функцію ока. Отримані результати можуть бути використані при проектуванні тепловізійних систем спостереження різного призначення.
УДК 531:383
Збруцький О.В., Кулик В.О.
Ідентифікація похибок мікромеханічних датчиків кутової швидкості
С.89 – 93. , укр., Іл. 6. Табл. 3. Бібліогр.: 5 назв.
Отримано математичну модель похибок мікромеханічних датчиків кутової швидкості на базі коріолісового вібраційного гіроскопа та наведено методику їх ідентифікації. Досліджено похибки нульового сигналу коріолісового вібраційного гіроскопа від зміни температурних полів та по-ступального переносного прискорення для їх подальшої алгоритмічної компенсації. Розглянуто нелінійність коефіцієнта передачі гіроскопа.
УДК 681.3:681.2:389.1
Шантир Д.С.
Оптимальна селекція інформативних складових у спектрі вібровимірювального сигналу
С.94 – 98. , укр., Бібліогр.: 7 назв.
Побудовано алгоритм селекції інформативних складових нижніх і верхніх частот в спектрі вібровимірювального сигналу. Оптимізовано параметри алгоритму селекції інформативних складових: нижніх частот – розв'язанням задачі оптимальної фільтрації за допомогою фільтра Калмана; верхніх частот – введенням зсуву між вхідним вібровимірювальним сигналом та його високочастотною складовою. Оптимальне значення величини зсуву визначено за критерієм мінімуму середньоквадратичної похибки. Проведено дослідження частотних властивостей оптимального алгоритму селекції. Отримано вирази, які дають можливість визначити вид його частотної характеристики та зв'язок її параметрів із параметрами фільтра Калмана.
УДК 577.27+57.083.33+543.54:615.373
Галкін О.Ю.
Основні принципи одержання і відбору моноклональних антитіл до імуноглобулінів людини
С.99 – 106. , укр., Табл. 1. Бібліогр.: 78 назв.
В огляді літератури узагальнено літературні дані щодо біотехнологічних основ одержання моноклональних антитіл до імуноглобулінів людини різних класів і підкласів та принципів їх відбору для подальшого застосування в імуноаналізі. Проаналізовано всі етапи та особливості технології отримання антивидових моноклональних антитіл. Зроблено висновок про широту спектра фундаментальних та прикладних задач, які можна розв'язувати за допомогою панелі моноклональних антитіл до імуноглобулінів людини.
УДК 621.1/014:621.928.8
Горобець С.В., Волкова Н.М., Луцик П.І.
Магнітна сепарація в медико-біологічних застосуваннях
С.107 – 114. , укр., Бібліогр.: 20 назв.
Дано огляд сучасного стану питань застосування магнітної сепарації в галузі біологічних та медичних застосувань. Наведено порівняння магнітної сепарації з традиційними методами розділення багатокомпонентних систем, що застосовуються в згаданій галузі, та обґрунтування основних переваг даної технології. Значна увага приділяється розгляду головних типів матеріалів, що лежать в основі технології магнітної сепарації. Важливим питанням з числа тих, що розкриваються в огляді, є вимоги до дисперсних магнітокерованих сорбентів (МКС), дотримання яких робить можливим використання останніх у роботі з біологічними об'єктами. Вказано специфічні риси кожного різновиду МКС, що визначають особливості їх використання для розв'язання конкретних задач. Подається опис загальної процедури магнітного розділення, а також на існуючих прикладах розглядаються найважливіші застосування даного методу.
УДК 621.313.16
Печеник М.В., Зайченко О.А.
Розробка моделі електромеханічної системи стрічкового конвеєра з врахуванням енергозберігаючих режимів роботи електроприводу
С.115 – 120. , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 6 назв.
Розроблено загальну модель електромеханічної пружно-в'язкої системи стрічкового конвеєра з врахуванням енергозберігаючих режимів роботи електроприводу, яка є основою для проведення досліджень енергетичних режимів роботи електромеханічної системи для різних діапазонів коливання статичного моменту на валу електродвигуна електромеханічної системи. Створено оптимальний за енергетичною ефективністю регулятор.
УДК 541.13+543.272.1
Колбасова І.Г., Лінючева О.В., Воробець В.С., Колбасов Г.Я.
Електроди на основі нанодисперсних оксидів Ti і Zr для визначення концентрації розчиненого кисню
С.121 – 125. , укр., Іл. 3. Бібліогр.: 16 назв.
Як чутливий елемент сенсора розчиненого кисню запропоновано використовувати нанокристалічні TiО 2 – ZrО 2 -електроди, отримані золь-гель-методом. Показано, що електроди мають стабільні характеристики при електровідновленні О 2 у фізіологічному розчині NaCl. Максимальна чутливість до розчиненого кисню досягалася при катодних потенціалах - 0,6 – - 1,0 В (відносно ХСЕ) і становила (2 – 4) ? 10 - 6 г/л.
УДК 519.21; 517.9
Булдигін В.В., Тимошенко О.А.
Про асимптотичну стійкість стохастичних диференціальних рівнянь
С.126 – 129. , укр., Бібліогр.: 6 назв.
Досліджено асимптотичну поведінку розв'язків стохастичних диференціальних рівнянь. Знайдено додаткові умови, за яких з випливає, що , а також майже напевно.
УДК 517.5
Великін В.Л., Когут О.П.
Точні значення апроксимації дискретними ермітовими сплайнами деяких множин послідовностей
С.130 – 140. , укр., Бібліогр.: 4 назви.
Досліджується проблема апроксимації множин послідовностей з обмеженою старшою різницею дискретними ермітовими сплайнами. Отримані точні значення похибок у точці та похибок за нормою в нормованих просторах .
УДК 541.451
Генкін О.М., Генкіна В.К., Гермаш Л.П.
Вплив температури на випромінювальні процеси, що супроводжують електричний пробій p – n -структур на карбіді кремнію
С.141 – 149. , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 9 назв.
Наведено результати дослідження випромінювальних процесів у сплавних p – n - структурах на основі SiC-6H, -4H, -15R, що працюють у режимі електричного пробою. Структури отримували на гранях кристалів, що паралельні і перпендикулярні до кристалографічної осі С. Дослідження здійснювали шляхом сумісного аналізу спектральних залежностей температурного коефіцієнта інтенсивності випромінювання та відносної крутості спектрального розподілу інтенсивності випромінювання в діапазоні 1,8 – 4 еВ. Характерною спільною рисою для багатьох зразків є схожа форма цих спектральних залежностей, яка пояснюється впливом температурної зміни енергетичних проміжків, що відповідають випромінювальним переходам. Виявлені характерні особливості спектральних кривих залежно від політипу SiC, робочої грані та ступеня легування вихідних кристалів, режиму живлення, які дозволяють відокремити деякі компоненти випромінювання і зробити висновки про їх природу.
УДК 519.237.5
Лапач С.М., Радченко С.Г.
Проблеми визначення структури рівняння регресії в множинному регресійному аналізі
С.150 – 155. , укр., Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 14 назв.
Сформульовано невирішені проблеми регресійного аналізу. Наведено формалізовану структуру багатофакторної поліноміальної математичної моделі. На прикладі розв'язання відомої задачі – регресії Дж. Лонглі – з використанням програмного засобу ПРІАМ показано технологію формування стійкої структури регресійної моделі, яка дозволяє проводити змістовний аналіз та прогнозування на відміну від використовуваних раніше.