УДК 621.396.946

Ільченко М.Ю., Кравчук С.О.

Супутникові телекомунікації в Україні

С. 15 – 22 ., укр., Бібліогр.: 10 назв.

Розглянуто стан сучасного розвитку супутникових телекомунікацій в Україні. Відзначено, що су путникові системи мають ряд унікальних особливостей, які вигідно виділяють їх серед інших систем те лекомунікацій. При цьому вони активно конкурують із наземними системами й гармонійно до пов ню ють їх, визначаючи науково-технічний рівень розвитку національних телекомунікацій.

УДК 536.248.2

Рассамакін Б.М., Хайрнасов С.М., Заріпов В.К.

Профільні теплові труби з алюмінію і стільникові панелі у космічній техніці

С. 24–29., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 8 назв.

У статті наведені результати наукових досліджень в області створення алюмінієвих профільних теплових труб та стільникових панелей з тепловими трубами для космічних апаратів. Наведені конструкції та результати наземних і льотних випробувань теплових труб і стільникових панелей. Розглянуто програмне забезпечення та варіанти розрахунку температурних характеристик теплових труб і стільникових панелей за розробленими інженерними методиками НТУУ “КПІ”.

УДК 621.391:621.372

Гнатів Л.О., Задірака В.К., Шевчук Б.М., Фраєр С.В.

Ефективнe стиснення зображень засобами бортових систем космічних апаратів на основі нових ортогональних перетворень

С. 30–36., укр., Іл. 5 Табл. 2. Бібліогр.: 21 назва

У статті наведені результати комп'ютерного моделювання стиснення зображень з використанням відомих ортогональних перетворень, вейвлет-перетворень та нового ортогонального перетворення, а саме перетворення Хаара–Уолша високої кореляції. Дане нове перетворення забезпечує якість відновленного зображення, яка максимально наближається до якості, що забезпечується застосуванням дискретного косінусного перетворення, та має швидкий алгоритм, який може бути реалізований без застосування операцій множення.

УДК 62-50

Згуровський М.З., Бідюк П.І.

Проблеми керування великими космічними конструкціями

С. 37–49, укр., Бібліогр.: 38 назв.

Виконано аналіз проблем, пов'язаних з математичним моделюванням та керуванням великими космічними конструкціями (ВКК). Розглянуто поширені типи моделей ВКК і висвітлено сучасні методи синтезу систем керування ВКК та практичні проблеми, що виникають при реалізації таких систем. Розглянуто можливі подальші шляхи розвитку теорії проектування систем керування коливаннями та маневром ВКК.

УДК 629.74:532.53

Ковальов В.А.

Прецесія осесиметричної течії нестисненої рідини у сферичному баці космічного апарата

С. 50–54., укр., Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 8 назв.

Наведено результати експериментальних досліджень гідродинамічних процесів у обмежених об'ємах стосовно динаміки рідкого палива на борту космічного апарата. За характером нестаціонарного розподілу швидкостей основного потоку та вторинних циркуляційних течій у сферичному модельному баці після різкої зупинки його обертання визначено властивості прецесії осі симетрії течії та характер перерозподілу силових впливів на стінки бакa.

УДК 621.762:669'715'29

Притуляк А.А., Олікер В.Ю., Сироватка В.Л., Гридасова Т.Я.

Розробка термобар'єрних покриттів для аерокосмічної техніки

С. 55–60., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 15 назв.

Виконані термоциклічні випробування плазмових покриттів з діоксиду цирконію. Вихідні порошки для напилення були отрмані двома методами: кріохімічним та спільним осадженням гідроксидів з подальшою повітряною сушкою осаду. Встановлено, що у випадку покриття з кріохімічного порошку, яке має тоншу структуру та дрібнішу пористість, формується тонший шар термозростаючого оксиду, ніж для покриття з комерційного порошку ЦИ-7. Це сприяє підвищенню ресурсу роботи термобар'єрного покриття.

УДК 629.7.05

Бублик Г.Ф., Мелащенко О.М.

Проблеми стабілізації космічних апаратів з гнучкою динамікою. Частина 2. Робастне та нейроадаптивне керування

С. 61–70., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 60 назв.

Розглянуто питання отримання робастних оцінок фазового вектора космічних апаратів з гнучкою динамікою. Показується, що для підвищення якості керування КАГД за наявності параметричної невизначеності його моделі потрібно застосовувати підходи синтезу параметрично-робастних регуляторів. У роботі також розглядаються алгоритми нейроадаптивного керування, і зазначається, що на основі цих алгоритмів вдається розв'язувати задачі керування КАГД у випадку ускладненості параметризації невизначеності його моделі.

УДК 523.4

Відьмаченко А.П., Мороженко О.В.

Космічні дослідження і фізика тіл Сонячної системи

С. 71–81., укр., Бібліогр.: 13 назв.

Наведено історичний огляд дослідження тіл Сонячної системи з допомогою космічних експериментів.

УДК 528.6:629.79

Воронов С.О., Котовський В.Й.

Пасивні методи дистанційного зондування Землі

С. 82–89., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 15 назв.

Дано короткий огляд сучасного стану проблеми дистанційного зондування земної поверхні з метою своєчасного попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій різного походження. Різновидом пасивного зондування Землі є методи з використанням тепловізійних засобів. Розглянута тепловізійна зйомка і завдання, які можна вирішити з її допомогою. Приділена увага питанню первинної обробки і підсумковим результатам зйомки у інфрачервоному діапазоні.


УДК 629.7.058

Збруцький О.В., Гавриленко В.В., Стеценко Т.В.

Динамічні характеристики механічних вібраційних гіроскопів як сенсорів навігаційних систем

С. 90–95., укр., Іл. 7. Бібліогр.: 7 назв.

Узагальнено математичні моделі вібраційних гіроскопів різних типів при постійній і гармонічно змінюваній кутовій швидкості основи. Досліджено умови, за яких вібраційний гіроскоп стає вимірювачем кута повороту основи в інерціальному просторі. Досліджуються властивості гіроскопа як давача кутових швидкостей. Отримані амплітудні та фазові частотні характеристики давача кутових швидкостей при гармонічній переносній кутовій швидкості. Одержані вирази для динамічної помилки системи. Запропонована еквівалентна математична модель вібраційного гіроскопа як структурної ланки системи керування або навігації.

УДК 681.3+615.89

Зінченко В.П., Рижков Л.М.

Концепція віртуальної лабораторії космічних досліджень на основі надмалих космічних апаратів

С. 96–102., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 17 назв.

Розглянуто концепцію побудови віртуальної космічної лабораторії на основі використання надмалих космічних апаратів. Проаналізовано принципи побудови самого космічного апарата, у тому числі його складових частин і систем, а також наземної станції спостереження.

УДК 629.76

Камелін А.Б.

Космічна діяльність України: результати і перспективи

С. 103–112., укр., Табл. 1. Бібліогр.: 1 назва.

В оглядовій статті проаналізовані основні напрямки космічної діяльності організацій та підприємств України на період 2007–2011рр. як важливого пріоритетного напрямку розвитку держави. Розкриті досягнення минулих років, які засвідчують високий статус України як космічної держави. У статті розглянуті основні завдання нової космічної програми України та шляхи їх розв'язання, висвітлене місце та значення наукових, молодіжних та освітніх програм, роль навчальних закладів у розробці малих космічних апаратів та виконанні космічних проектів.

УДК 629.19

Лазарєв Ю.Ф., Бобровицька Я.Г.

Зіставлення алгоритмів чисельного інтегрування кінематичних рівнянь орієнтації твердого тіла у кватерніонах за методом Пікара

С. 113–118., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 2 назви.

Уточнено алгоритм методу четвертого порядку чисельного інтегрування кінематичних диференціальних рівнянь руху твердого тіла у кватерніонах, що грунтується на застосуванні методу Пікара. За допомогою моделювання на ЕОМ показано, що одержаний алгоритм має саме четвертий порядок, на відміну від тих, що подані у відомій літературі. Розроблена методика побудови алгоритмів є надійною і дозволяє будувати також алгоритми значно вищих порядків. Одержані результати можуть бути використані для розв'язання задач інерціальної орієнтації.

УДК 510.22:523.98:519.21

Личак М.М., Царук Н.П.

Тенденції змін рівня сонячної активності

С. 119–124., укр., Іл. 8. Табл. 1. Бібліогр.: 16 назв.

Проведено аналіз багатофакторних синхронних даних про сонячну активність. Показано, що рівень сонячної активності на третьому столітньому циклі суттєво вищий, ніж у попередніх двох. Це вказує на те, що енергетичний потік від Сонця до Землі на цьому циклі був теж суттєво потужнішим. Встановлено тісний взаємозв'язок з числами Вольфа такого фізично вимірюваного показника, як рівень радіовипромінювання на довжині хвилі 10,7см.


УДК 681.7

Тягур В.М., Лихоліт М.І., Колобродов В.Г.

Оптичні системи космічних багатоспектральных сканерів

С. 125–132., укр., Іл. 7 Бібліогр.: 24 назви.

Зроблено аналіз різних оптичних схем об'єктивів для багатоспектральних сканерів дистанційного зондування Землі. Дано рекомендації щодо застосування оптичних схем об'єктивів залежно від завдань і технічних параметрів існуючих і перспективних сканерів.

УДК 629.7

Хорошилов С.В.

Визначення і компенсація систематичної похибки виміру координат зірок з використанням астродатчиків

С. 133–138., укр., Іл. 8. Бібліогр.: 7 назв.

Розглянуто можливість визначення і компенсації систематичної похибки виміру координат зірок з використанням астродатчиків у процесі функціонування космічного апарата безпосередньо на орбіті. Запропоновано представлення складової систематичної похибки виміру координат зірок у вигляді функцій растрових координат астродатчика. Показано можливість компенсації систематичної похибки шляхом апроксимації цих функцій поліномами другого порядку.

УДК 531.3:519.878:629.76:001.891

Цибенко О.С., Крищук М.Г., Конюхов О.С., Коваль В.П., Аксьоненко А.В., Трубін А.В.

Розробка адекватної математичної моделі дослідження динаміки стулок головного обтічника ракети-носія у процесі польоту і відділення

С. 139–148., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 15 назв.

Дана робота містить вивід рівнянь динамічної рівноваги літальних апаратів з урахуванням деформування їхніх конструктивних елементів. Дані рівняння складають основу математичної моделі пружної динаміки корпусу головного обтічника (ГО) у процесі польоту ракетоносія і відділення стулок ГО.

УДК 531.383

Щербина Є.С.

До одного класу біологічних систем життєзабезпечення космічної діяльності

С. 149–153., укр., Табл. 1. Бібліогр.: 29 назв.

Аналізується клас замкнених по масі біологічних систем життєзабезпечення позаземної діяльності людини. Наводяться порівняльні характеристики існуючих біологічних систем життєзабезпечення.