УДК 621.38

Ільченко М.Ю., Асмолова О.В.

Фотодетектор з мікрохвильовою модуляцією в лазерних системах обробки сигналів

С. 5–9. , укр., Іл. 5. Бібліогр.: 6 назв.

Розглянуто проблему підвищення чутливості фотодетектора на високих частотах за допомогою методу частотної модуляції. Порівняно з традиційним методом і методом подвійного змішування метод частотної модуляції має певні переваги: у схемах з частотною модуляцією чутливість фотодетектора збільшується із збільшенням частоти. Вимірювальні і телекомунікаційні системи з фазовою або частотною модуляцією більш завадостійкі, ніж аналогічні системи з амплітудною модуляцією.

УДК 621.382:621.121

Шмирєва О.М., Скуртул К.Д.

Магнітні плівки перовськітоподібного типу в перетворювачах функціональної електроніки

С. 10–22. , укр., Іл. 12. Табл. 1. Бібліогр.: 25 назв.

Встановлено, що електрофізичні, теплофізичні, магнітні і фотоелектричні властивості одержаних плівок залежать від співвідношення іонів марганцю різної валентності та вмісту вісмуту. Вперше розроблені гетероструктури на основі перовськітоподібних магнітних напівпровідників (манганіт лантану), які леговані вісмутом, і монокристалічного кремнію р- та n- типу провідності.

УДК 536.2:536.42:532.66

Глоба Л.С., Лапа М.В., Попова І.М.

Підтримка прийняття рішень при гнучкому проектуванні технологічних процесів виготовлення деталей приладів

С. 23–30. , укр., Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 7 назв.

Розглянуто використання нечітких експертних правил для створення бази конструкторсько-технологічних знань підприємства. Це дало можливість розширити область пошуку припустимих технічних рішень під час вибору методів обробки поверхні, врахувати динаміку змін техніко-економічних умов виробничого середовища за допомогою введення вектора виробничих обмежень, використовувати знання досвідчених експертів-технологів. Перевага рішення в правилі визначається під час створення бази технологічних знань та відповідає умовам реального виробництва, може бути відкоректоване в процесі експлуатації бази технологічних знань.

УДК 681.307

Мартиш В.Є.

Мікрокластерна архітектура побудови багатофункціональних мережевих пристроїв

С. 31–36. , укр., Бібліогр.: 9 назв.

Розглянуто багатофункціональні пристрої, які суміщають функції обробки та передачі даних,  в світлі глобальної тенденції до конвергенції мереж зв'язку. Дано основні  способи суміщення різнорідних функцій у пристроях з центральним процесором. Особливу увагу приділено питанням забезпечення якості обслуговування при одночасному наданні різнорідних послуг. Пропонується новий оригінальний підхід до вирішення проблеми побудови багатофункціональних мережевих пристроїв.

УДК 519.86

Матрос Є.О.

Впровадження системного підходу до прогнозування обсягів втрат внаслідок реалізації банківських ризиків

С. 37–44. , укр., Іл. 2. Табл. 6. Бібліогр.: 18 назв.

Запропоновано системний підхід до прогнозування обсягів втрат внаслідок реалізації банківських ризиків. Згідно з таким підходом встановлюються вимоги до результатів моделей прогнозування ризиків. Дані моделі повинні розраховувати три види втрат – очікувані, неочікувані та екстраординарні. Наведено приклади моделей розрахунку рівня ринкового та кредитного ризиків на основі запропонованих принципів.

УДК 661.74:669.14.046.554

Гаврилюк В.П., Рябініна О.О., Кулініч А.А., Доній О.М.

Вплив берилію на фазово-структурний склад і механічні властивості сплаву Al–6%Mg–2%Zn з підвищеним вмістом заліза

С. 45–48. , укр., Іл. 3. Табл. 3. Бібліогр.: 6 назв.

Досліджено вплив берилію на фазово-структурний склад і механічні властивості сплаву Al–6%Mg–2%Zn з вмістом заліза до 1%. У сплаві, що досліджувався, встановлено оптимальне співвідношення заліза і берилію, при якому істотно зростає рівень його механічних властивостей.

УДК 621.73.016

Кривда Л.Т., Гожій С.П.

Геометрія контакту при пластичному деформуванні обкочуванням

С. 49–56. , укр., Іл. 1. Бібліогр.: 6 назв.

Аналітично досліджується геометрія миттєвої контактної плями. Розглядається загальний випадок деформування конічним інструментом. З врахуванням основних кінематичних залежностей та рівняння робочої поверхні активного конічного інструмента сформульовано умови утворення деформованої поверхні торця заготовки. Показано, що, виходячи з умов утворення контуру контактної плями, слід розглядати дві його ділянки – передній та задній фронти. Рівняння контуру одержане сумісним розв'язанням рівнянь поверхні інструмента та гвинтової поверхні деформованого торця заготовки. Обґрунтовано можливість використання узагальненого параметра деформування конічним інструментом, який однозначно визначає геометрію контакту. Намічено шляхи використання одержаних результатів.

УДК 669.187.56.001.3

Литвинюк Ю.А.

Математичне моделювання хімічного складу штампових сталей після електрошлакового переплаву на основі термодинамічних параметрів

С. 57–60. , укр., Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 7 назв.

Розроблено математичну модель визначення хімічного складу жароміцних сталей після електрошлаковогопереплаву. Досліджувались фізико-хімічні властивості металевих та шлакових розплавів при розробці технології утилізації відходів штампового інструменту машинобудівних заводів. Розглянуто ряд теорій розчинів та обґрунтовано вибір методик розрахунків термодинамічних властивостей.

УДК 621.762:621.743:621.763:621.762.5

Лобода П.І., Сисоєв М.О., Черниш І.Г.

Дослідження температури самозаймання пірофорного порошку цирконію, пасивованого речовинами різної природи

С. 61–65. , укр., Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 7 назв.

Експериментально досліджено вплив природи і кількості пасиватора на температуру займання пірофорного порошку цирконію. Встановлено, що при використанні як пасиватора водного розчину рідкого скла температура зростає до 165 ° C, що майже вдвічі більше, ніж при використанні полівінілового спирту (83 ° C). При використанні пасиватором порошку заліза з середнім розміром частинок 100 мкм значного екзотермічного ефекту не відбувається – все тепло поглинається крупнішими частинками.

УДК 621.785:621.793

Лоскутова Т.В., Лоскутов В.Ф., Хижняк В.Г.

Властивості титанохромового покриття на сталі У8А

С. 66–70. , укр., Табл. 2. Бібліогр.: 11 назв.

Наведено результати досліджень та аналіз складу і властивостей дифузійного шару, який отримується при комплексному насиченні сталі У8А титаном та хромом. Встановлено, що розчинення хрому в карбіді титану супроводжується підвищенням комплексу властивостей дифузійного шару.

УДК 621.793

Пащенко В.М., Солодкий С.П.

Підвищення ефективності процесу повітряно-плазмового нанесення покриттів магнітним керуванням газопорошковим потоком

С. 71–75. , укр., Іл. 7. Бібліогр.: 5 назв.

Наведено результати дослідження впливу зовнішнього поперечного магнітного поля на газопорошковий потік і форму плями напилення, коефіцієнт використання матеріалу. Запропоновано шляхи підвищення ефективності процесу.

УДК 621.791.753

Рижов Р.М., Сидоренко П.Ю.

Принципи вибору структури багатополюсних електромагнітних систем для керування процесами дугового зварювання

С. 76–82. , укр., Іл. 5. Бібліогр.: 8 назв.

Розроблено математичну модель для розрахунку розподілу індукції керуючого магнітного поля спеціалізованих пальників із багатополюсними електромагнітними системами. Наведено результати досліджень впливу структури багатополюсних електромагнітних систем на розподіл індукції керуючого магнітного поля в зоні зварювання. Визначено найбільш ефективні комбінації амплітуд і полярностей струмів у котушках намагнічування.

УДК 669–175.2:539.401

Юркова О.І.

Структурні зміни в залізі під впливом інтенсивної пластичної деформації тертям з одночасною дифузією азоту

С. 83–90. , укр., Іл. 5. Табл. 1. Бібліогр.: 16 назв.

Методами мікроструктурного, рентгеноструктурного аналізу і просвічувальної електронної мікроскопії досліджено зміни структури армко-заліза після інтенсивної пластичної деформації (ІПД) тертям в аргоні і аміаку. Встановлено істотний вплив дифузії азоту на процес подрібнення зеренної структури заліза. Цей вплив проявляється як у збільшенні в 3,5 рази товщини деформованого і диспергованого шару, так і в зменшенні розмірів зерен порівняно з ІПД в нейтральному аргоні. Зроблено висновок про взаємний інтенсифікуючий вплив диспергування і дифузії азоту в процесі ІПД тертям в аміаку.

УДК 519.2

Володарський Є.Т., Шантир Д.С.

Дослідження похибки значень коефіцієнтів вейвлет-перетворення

С. 91–98. , укр., Іл. 9. Бібліогр.: 9 назв.

Визначено похибки значень коефіцієнтів вейвлет-перетворення довільного заданого процесу на скінченному інтервалі аналізу в умовах адитивних випадкових впливів на вході вейвлет-перетворювача. Знайдено та проаналізовано залежність складових похибки (систематичної і випадкової) та сумарної похибки результату вейвлет-перетворення від довжини інтервалу аналізу, виду вейвлету, масштабу і зсуву в часі вейвлету. Розглянуто похибки значень коефіцієнтів вейвлет-перетворення на основі WAVE-вейвлету процесу типу меандр за умов впливу стаціонарного випадкового процесу.

УДК 53.082.13

Губар В.І.

Перетворення динамічних похибок у статичні в комутаційних засобах вимірювання та підвищення їх швидкодії

С. 99–105. , укр., Іл. 8. Бібліогр.: 7 назв.

Досліджуються динамічні похибки в комутаційних засобах вимірювань та пропонуються способи підвищення їх швидкодії.

УДК 519.63:533.273

Кривцов В.С., Планковський С.І., Цегельник Є.В., Островський Є.К., Таран А.О., Лоян А.В.

Оптимізація газодинамічних характеристик дугових плазмотронів з порожнистим катодом

С. 106–113. , укр., Іл. 6. Бібліогр.: 4 назви.

Наведено результати математичного моделювання потоку плазмоутворюючого інертного газу в трьох моделях плазмотронів, які використовують неохолоджувані термоемісійні порожнисті катоди. На підставі отриманих даних про поле швидкостей і парціальних тисків у суміші газів (повітря + аргон) встановлено критерії вибору оптимальної геометрії газового каналу в плазмотроні. Це – рівність парціальних тисків атмосферного повітря всередині та зовні порожнистого катода, а також збереження ламінарної течії потоку в каналі плазмотрона на ділянці горіння дуги.

УДК 006.91+(531.781.2:53.088)

Мофа І.О.

Методи зменшення впливу статичних похибок тензометричного вимірювального каналу

С. 114–117. , укр., Іл. 3. Бібліогр.: 11 назв.

Робота присвячена синтезу алгоритму корекції характеристики перетворення тензометричного вимірювального каналу на основі апріорної інформації про характер похибки нелінійності.

УДК 582.28:635.8+581.5

Заколесник Н.В., Кузнецова О.В.

Оптимізація живильних середовищ при глибинному культивуванні вищих базидіоміцетів

С. 118–122. , укр., Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 15 назв.

Досліджено вплив біостимулятора фумару і біогенної добавки – молочної сироватки – на динаміку росту, морфологію і здатність до біосинтезу білків міцелію гливи звичайної. Культивування проводилося на рідких живильних середовищах при стандартних умовах. Встановлено, що застосування молочної сироватки позитивно впливає на динаміку росту і метаболічні процеси грибної клітини.

УДК 541.132.2:620.193

Зозуля В.В., Козін Л.Х., Прокопенко В.А.

Кінетика і механізм електрохімічного розчинення сплавів системи золото–срібло

С. 123–128. , укр., Іл. 5. Бібліогр.: 22 назви.

Методами поляризаційних кривих та обертового дискового електрода досліджено кінетику анодного розчинення сплавів Ag–Au, в яких масова частка Au становить від 10 до 40 % при температурах 303–333 К. Розраховано відповідні струми обміну та встановлено їх залежність від масової частки Au в сплаві, швидкості обертання дискового електрода та температури. За температурною залежністю струмів обміну розраховано енергії активації, які дорівнюють 11,49–28,72 кДж/моль, що свідчить про залежність контролюючої стадії процесу селективного розчинення сплаву від його складу.

УДК 546.185

Паховчишин С.В., Пахомова В.М., Нікіпелова О.М., Панько А.В.

Вплив кислотної активації на реологічні властивості водних дисперсій глауконіту та гідрослюди

С. 129–134. , укр., Іл. 2. Бібліогр.: 10 назв.

Досліджено реологічні і структурно-механічні властивості водних дисперсій природних та активованих форм глауконіту та гідрослюди. Встановлено, що кислотна активація глауконіту та гідрослюди призводить до зменшення величин структурно-механічних показників їх водних дисперсій. Показано, що відсоток виходу калію з кристалічної структури мінералів при обробці азотною кислотою більший для глауконіту, ніж для гідрослюди. Залежність напруги зсуву від швидкості зсуву досліджуваних дисперсій описується рівнянням Гершеля–Балклі.

УДК 666.596(047)

Сальник В.Г., Свідерський В.А., Черняк Л.П.

Сировинна база виробництва санітарно-будівельної кераміки

С. 135–138. , укр., Табл. 3. Бібліогр.: 8 назв.

Проведено аналіз стану сировинної бази вітчизняного виробництва будівельного фарфору, обґрунтовано актуальність застосування незбагачених лужних каолінів і кварц-польовошпатових матеріалів родовищ України, наведено результати розробок нових складів мас з комплексним використанням вітчизняної сировини для виготовлення санітарної кераміки.

УДК 517.927.8
Самусенко П.Ф.

Асимптотичне інтегрування сингулярно збурених систем диференціальних рівнянь з виродженням

С. 139–146. , укр., Бібліогр.: 8 назв.

Методом примежових функцій у статті побудовано розв'язок задачі Коші сингулярно збуреної системи диференціальних рівнянь з виродженням.

УДК 517.938:534.23
Швець О.Ю., Краснопольська Т.С.

Динамічний хаос у п'єзокерамічних системах обмеженої потужності. Частина 2. Дослідження динамічних режимів взаємодії

С. 147–154. , укр., Іл. 10. Бібліогр.: 5 назв.

Досліджено усталені режими взаємодії динамічної системи “п'єзокерамічний випромінювач–генератор”. Встановлено існування кількох типів хаотичних атракторів у системі, в тому числі двох типів гіперхаотичних атракторів. Побудовано і досліджено фазові портрети, перерізи і відображення Пуанкаре, розподіли спектральних густин та інваріантних мір для різних типів атракторів. Вивчено сценарії переходу від регулярних режимів до хаотичних.