УДК 536.2
Карвацький А.Я., Дудніков П.Й., Лелека С.В., Жученко А.І.
Застосування методу граничних елементів для розв'язання тривимірних задач теплопро відності
С.5–13., укр., Іл. 4. Табл. 4. Бібліогр.: 12 назв.
На базі методу граничних елементів запропоновано методику чисельного розв'язання тривимірних стаціонарних лінійних та нелінійних задач теплопровідності при наявності внутрішніх джерел теплоти. Розроблено універсальне програмне забезпечення для розв'язання тривимірних задач теплопровідності в неоднорідних тілах складної форми при різних комбінаціях граничних умов. Проведено тестування програмного забезпечення і виконано розрахунки температурних полій торцевої частини алюмінієвого електролізера з обпаленими анодами в режимі експлуатації.
УДК 62-50
Бідюк П.І., Клименко О.М., Шехтер Д.В.
Принципи побудови і застосування мережі Байєса
С.14–25., укр., Іл. 8. Табл. 4. Бібліогр.: 11 назв.
Запропоновано процедуру побудови експертної системи на основі мережі Байєса, яка надає можливість оцінювати і прогнозувати стан підприємства в умовах впливу збурень довільного типу та різної природи. Наведено приклад побудови мережі і її застосування до задачі визначення стратегії розвитку підприємства.
УДК 518.9
Остапенко В.В., Терещенко І.М., Якуніна І.Л., Аміргалієва С.Н.
Диференціальна гра з фіксованим часом закінчення і з функціоналом плати
С.26–31., укр., Бібліогр.: 7 назв.
Розглянуто диференціальні ігри з термінальною функцією плати з фіксованим часом закінчення. У випадку розділених керувань гравців за певних умов вимітання отримані формули, що оцінюють ціну гри. Ігри розглядаються окремо з позицій наздоганяючого та утікаючого гравців. Вивчені різні класи ігор, в яких перевагу має той чи інший гравець.
УДК 669.184.244.66.012.1
Богушевський В.С., Шарбатіан М.Д.
Контроль шлакоутворення у ванні конвертера
С.32–38., укр., Іл. 3. Бібліогр.: 22 назви.
Досліджено вихідні параметри конвертерного процесу, які характеризують процес шлакоутворення. Доведено, що для контролю режиму шлакоутворення доцільно використовувати параметри теплової роботи водоохолоджуваного устаткування (фурми і газоходу). Теоретично обгрунтовано і опробовано метод контролю рівня газо-шлако-металевої емульсії за реакцією опор фурми. Показано, що впровадження прогнозу окисненості шлаку і контролю рівня ванни дозволило знизити собівартість сталі за рахунок збільшення кількості плавок заданої марки, що виплавляються з першої повалки, і зменшення витрати плавикового шпату.
УДК [678.027.3+678.057.3]:678.023
Зубрій О.Г., Мікульонок І.О., Радченко Л.Б., Радчук О.О.
Моделювання процесу двочерв'ячної екструзії. 2. Екструзія в умовах односпрямованого обертання черв'яків
С.39–43., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 10 назв.
Розглянуто і проаналізовано різні фізичні й математичні моделі процесу переробки полімерів у двочерв'ячному екструдері з односпрямованим обертанням черв'яків, наведено основні аналітичні залежності для визначення параметрів процесу переробки термопластичних матеріалів у зазначеному екструдері. Розроблені алгоритм і програма розрахунку дозволяють для заданої продуктивності екструдера визначати конструктивні розміри і частоту обертання черв'яків, а також тепловий режим робочих органів екструдера та можуть бути рекомендовані для інженерних розрахунків екструзійного устаткування для переробки полімерів і матеріалів на їх основі.
УДК 534.1
Легеза В.П.
Визначення диференціального рівняння напрямної лінії найшвидшого спуску важкого циліндра
С.44–48., укр., Іл. 1. Бібліогр.: 11 назв.
У загальній формі визначено диференціальне рівняння лінії найшвидшого спуску важкого циліндра. Рух циліндра розглядався як кочення вздовж шуканої кривої без ковзання. Отримано функціонал у вигляді сумарного часу руху циліндра і розв'язано відповідну варіаційну задачу по мінімізації цього функціонала.
УДК 621.9.025:621.762
Ляшенко Б.А., Мірненко В.І., Головко Л.Ф., Болейко М.Б.
Керування параметрами нанесення вакуум-плазмових покриттів з метою підвищення їх характеристик міцності і пластичності
С.49–54., укр., Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 5 назв.
Стаття присвячена дослідженню фізико-механічних властивостей вакуум-плазмових покриттів видів TiN, Ti(CN), (TiAl)N. Отримано рівняння, які описують залежність характеристик міцності та пластичності покриттів від параметрів їх нанесення.
УДК 532.5
Макасєєв М.В., Лисак А.В.
Глісування системи незалежних пластин тандем із заданими навантаженнями та вільними кутами
С.55–60., укр., Іл. 4. Бібліогр.: 9 назв.
Задачу глісування системи незалежних пластин тандем із заданими навантаженнями і вільними кутами ходу розв'язано за методом сингулярних інтегральних рівнянь. Невідомі змочені довжини пластин знаходяться з розв'язку нелінійної задачі послідовною мінімізацією за допомогою алгоритму багатовимірного пошуку Нелдера і Міда. Встановлено характер впливу пластин одна на одну від співвідношення їх навантажень, числа Фруда та відстані між ними.
УДК 539.216.2:661.685
Макогон Ю.М., Павлова О.П., Беддіс Г., Могилатенко А.В., Чухрай О.В.
Процеси фазоутворення в тонкоплівковій композиції Ni (10 нм)/Ti(5 нм) на монокристалічному кремнію (001) при термообробці у вакуумі
С.61–65., укр., Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 13 назв.
Досліджено твердотільні реакції в плівковій композиціїі Ni(10нм)/ Ti(5нм) на монокристалічному кремнію орієнтації (001) за допомогою методів рентгенографічного, електронографічного та резистометричного аналізів і резерфордівського зворотного розсіювання. Отримано тонкоплівкову композицію послідовним магнетронним напиленням шарів титану і нікелю без розвакуумування на кремнієву підкладинку. Встановлено, що введення додаткового шару титану при відпалі у вакуумі приводить до збільшення термічної стійкості силіциду NіSі.
УДК 620.192.3: 66-936.7
Сидоренко С.І., Холявко В.В., Роїк Т.А.
Формування внутрішніх напружень у сплаві системи (Al–Cu–Fe) + Ga під дією термомеханічної обробки
С.66–69., укр., Табл. 3. Бібліогр.: 14 назв.
Досліджено квазікристалічний сплав Al65Cu20Fe15 при реактивній дифузії галію. Дослідження пористості зразків у вихідному стані та після обробки тиском від 0,5 до 2,5 ГПа виявило майже повне заліковування пор (до 0,65 % поверхні шліфа) вже при тиску 1,5 ГПа. Виявлено істотну залежність рівня внутрішніх напружень від параметрів термо-механічної обробки. Характер встановленої залежності пояснюється конкуруючою дією бародифузійного ефекту, зернограничного фазового переходу змочування та дифузійних напружень. Зафіксовано значну перевагу процесів термічної релаксації над процесами деформаційного зміцнення внаслідок обробки тиском.
УДК 66.02.011
Щербина В.Ю., Гондлях О.В., Сівецький В.І., Сокольський О.Л., Чжан Юлін
Автоматизована генерація сіткової області просторових конструкцій для розв'язування задач механіки суцільних середовищ
С.70–75., укр., Іл. 6. Бібліогр.: 7 назв.
Розглядаються питання нанесення сіткової області на деякі характерні конструкції, отримані або використовувані при виробництві обладнання хімічних та інших виробництв. Запропоновано алгоритм розв'язування задачі з автоматизованого нанесення шестигранної сіткової області. Розглянуто деякі тестові і прикладні задачі. Алгоритм відрізняється істотним скороченням обчислювальних витрат і можливістю вказувати різні прирости по напрямах X, Y, Z для створюваних скінченних елементів, з можливістю згущування/розрідження сітки в локальних областях.
УДК 620.178; 621.785
Юркова О.І., Білоцький О.В., Бякова О.В.
Визначення механічних характеристик азотованих шарів на сплавах заліза методом локального навантаження жорстким пірамідальним індентором
С.76–80., укр., Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 7 назв.
Визначено характеристики міцності (пружну деформацію під індентором) і пластичності азотованих шарів сплавів заліза методом локального навантаження. Згідно з результатами мікромеханічних випробувань встановлено, що азотовані шари за своїми механічними властивостями наближаються до керамічних матеріалів.
УДК 623.4.023.4
Ганжа А.П.
Використання знімків дистанційного зондування Землі для розв'язання задачі навігації космічних апаратів
С.81–85., укр., Іл. 4. Бібліогр.: 5 назв.
Досліджується можливість визначення параметрів орбіти на основі результатів тематичної обробки цифрового знімка ДЗЗ.
УДК 621.317
Губар В.І., Шумков Ю.С., Хіміченко Б.П.
Мінімізація похибки відтворення форми випробувальних сигналів
С.86–92., укр., Іл. 2. Бібліогр.: 13 назв.
Наводяться оцінки спотворень форми ступінчатих випробувальних сигналів, які мають місце в наносекундному діапазоні та зумовлюються відбиттям від неоднорідностей на кінцях кабелю. Наведено схему джерела випробувальних сигналів з автоматичним узгодженням опору навантаження з хвильовим опором кабелю по відбитому сигналу.
УДК 621.384.326
Колобродов В.Г.
Обмеження на максимальну дальність розпізнавання тепловізійної системи спостереження
С.93–100., укр., Іл. 6. Табл. 1. Бібліогр.: 5 назв.
Досліджено обмеження на величину максимальної дальності розпізнавання (МДР) тепловізійної системи спостереження, які ґрунтуються на дифракції випромінення, пороговій чутливості приймача випромінювання та зорового аналізатора спостерігача. Досліджено системи, які обмежені контрастом зображення і шумами. Отримано рівняння і розглянуто приклад розрахунку МДР таких систем.
УДК 681.121
Коробко І.В.
Тепловий метод вимірювання витрат рідин
С.101–106., укр., Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 11 назв.
Проведено дослідження теплового методу вимірювання витрат рідин. Показано можливості запропонованого методу вимірювання при створенні і цілеспрямованих впливів на механізм теплообміну нагрітого тіла із рідиною, що рухається, де нагрітим тілом служить металевий або напівпровідниковий термометр.
УДК 658.562
Олійник П.Б.
Застосування методів визначення резонансних частот при автоматизації процесу знаходження власних частот машини
С.107–111., укр., Іл. 8. Табл. 1. Бібліогр.: 5 назв.
На основі реально виміряних даних проведено аналіз ефективності існуючих методів визначення власної частоти машини при автоматизації процесу її знаходження. Запропоновано алгоритм, оснований на поєднанні двох методів, що дозволяє значно підвищити ефективність визначення власних частот, наведено результати випробувань алгоритму, а також вказано можливі напрямки подальшого вдосконалення методики.
УДК 681.586.773 (035)
Петренко С.Ф., Литвиненко Я.В.
Динаміка п'єзоелектричного двигуна обертального руху в режимі позиціювання
С.112–117., укр., Іл. 10. Бібліогр.: 5 назв.
Проведено дослідження динаміки серійного п'єзоелектричного двигуна PM-20 RS-M у режимі позиціювання. Побудовані гістограми розподілу точності позиціювання.
УДК 616.8
Попов А.О., Канайкін О.М., Борисов О.В., Фесечко В.О.
Ідентифікація комплексів коливань в електроенцефалограмі
С.118–126., укр., Іл. 12. Бібліогр.: 12 назв.
Розроблено методику побудови адаптивного еталона для класу епілептиформних коливань із використанням головного власного вектора матриці усереднених кореляцій для класу коливань та множин параметрів його можливих припустимих спотворень. Запропоновано методику часової локалізації комплексів епілептиформних коливань на основі порівняння з еталоном, що була покладена в основу алгоритму роботи експериментального зразка системи автоматичної ідентифікації комплексів в електроенцефалограмі.
УДК 667.638.6
Круглицька В.Я., Пахомова В.М., Свідерський В.А.
Особливості процесів структуроутворення в поліметилсилоксанових рідинах, наповнених аеросилом
С.127–131., укр., Іл. 5. Бібліогр.: 14 назв.
Вивчено здатність модифікованих аеросилів проявляти тиксотропний і посилюючий ефект у полімерних композиціях. Обґрунтовано вибір об'єктів і реологічних методів дослідження наповнених аэросилом поліметилсилоксанових рідин. Наведено результати деформаційного поводження композицій при різних навантаженнях. Зроблено висновки про оптимальну кількість наповнювача й характер полімерних структур, що утворяться.
УДК 541.8
Рудницька Г.А., Ренський І.О., Каменська Т.А.
Про компенсаційний ефект у термодинаміці активації в'язкої течії рідин
С.132–135., укр., Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 10 назв.
Показано, що компенсаційний ефект у термодинаміці активації в'язкої течії рідин Ейрінга спостерігається тоді, коли температурні залежності добутку динамічної в'язкості i молярного об'єму для однотипних об'єктів або політерми емпіричної енергії Гіббса активації перетинаються в одній точці. Виявлено, що координати точки перетину температурних залежностей є коефіцієнтами рівняння, яке описує компенсаційний ефект. Запропоновано методику розрахунку істинного значення трансмісійного коефіцієнта в рівнянні Ейрінга.
УДК 534
Гомілко О.М., Денисенко В.І.
Мішана гранична задача для рівняння Гельмгольца в прямолінійно-круговій області
С.136–139., укр., Бібліогр.: 8 назв.
Наведено алгоритм побудови розв'язку плоскої мішаної граничної задачі для рівняння Гельмгольца в прямолінійно-круговій області. Запропоновано підхід, що ґрунтується на сумісному використанні методу часткових областей та принципу відбиття через відрізок для розв'язків рівняння Гельмгольца.
УДК 517.9
Дудкін М.Є.
Про поняття ємності області визначення симетричного оператора
С.140–142., укр., Бібліогр.: 13 назв.
Відповідно до аналога ємності для абстрактного гільбертового простору в статті запропоновано природний зв'язок ємності із симетричними (ермітовими ) звуженнями самоспряжених операторів.
УДК 517.928
Завізіон Г.В.
Періодичні розв'язки системи інтегро-диференціальних рівнянь
С.143–146., укр., Бібліогр.: 6 назв.
Одержано умову існування і єдиності періодичного розв'язку системи інтегро-диференціальних рівнянь. Побудовано збіжні періодичні ітерації. Подані оцінки швидкості збіжності розв'язку і точного розв'язку системи.
УДК 535.361
Точилін С.Д.
Особливості динамічної опалесценції в кристалах кварцу
С.147–150., укр., Табл. 1. Бібліогр.: 18 назв.
Проведено дослідження температурних залежностей спектральної інтенсивності непружного розсіювання світла в кристалах кварцу. Поблизу точки фазового переходу, поряд з відомою статичною опалесценцією виявлено динамічну опалесценцію, яка зумовлена динамічними флуктуаціями параметра порядку. Її особливості пояснюються взаємодією м'якої моди з акустичними модами. Для детального моделювання динамічної опалесценції враховується спектральний інтервал її спостереження.
УДК 512.552.1
Цюпiй С.I.
Напiвмаксимальнi порядки, сагайдаки яких мають три вершини
С.151–156., укр., Бібліогр.: 5 назв.
Дослiджуються зв'язки мiж радикальними кiльцевими нерiвностями напiвмаксимального порядку i кiлькiстю та розташуванням стрiлок i петель у сагайдаку цього порядку. Одержано опис напiвмаксимальних порядкiв, сагайдаки яких мають три вершини, та опис вiдповiдних сагайдакiв.