Термін “токсикоманія” з'явився в літературі порівняно недавно. Раніше використовувалось узагальнене поняття “наркоманія”, тобто звичка і хвороблива залежність від наркотичних речовин. До них відносяться деякі речовини рослинного походження і лікарські препарати – вони внесені до спеціального переліку наркотичних речовин, який видається Міністерством охорони здоров'я України. Водночас одурманю­вальною дією, здатною викликати звичку і хворобливу залежність, во­лодіють й інші лікарські препарати, якщо їх вживати не з лікувальною метою, а без призначення лікаря в отруйних дозах, а також багато токсичних речовин побутової хімії. Вживання токсичних речовин з метою сп'яніння називається токсикоманією. З медичної точки зору принципової різниці між наркоманією та токсикоманію немає: наслідки для здоров'я в обох випадках вкрай небезпечні. Різниця лише в тому, що наркотичні речовини заборонені законом і перебувають під суворим контролем, а токсичні – доступні кожному.

На чому засновано застосування лікарських засобів (снодійних і заспокійливих) з метою отримання токсикоманічного сп'яніння? Якщо в лікувальній терапевтичній дозі вони викликають заспокійливість, розслабленість, сон, то у великій – токсичній (3-5 пігулок і більше) загальмованість, оглушення, тобто токсикоманічне сп'яніння. Ще більша доза – 6-7 пігулок і більше – призводить до тяжкого отруєння, коли можливе порушення серцевої діяльності, зупинка дихання і навіть смертельні наслідки. На жаль, наші домашні ап­течки часто нагадують склад медикаментів, нерідко з токсичною дією. Ліки, залишені прозапас, лежать роками, з простроченими термінами дії, але токсичність їх не послаблюється, а може і підвищуватися.

Не менш небезпечна форма токсикоманії – вдихання парів летких органічних речовин, які застосовуються в побуті та техніці (бензин, ацетон, лаки, фарби, клей тощо).

Якщо токсикоманічні лікарські засоби вживають дорослі та старші підлітки, то “нюхання” доступне молодшим підліткам і навіть дітям, учням молодших класів.

Пари бензину вже після 2-3 вдихів викли­кають сп'яніння – головокружіння, нудоту, відчуття “невагомо­сті”, відчуття, що голова міняє форму і розміри, з'являються рухливі зорові галюцинації. Після 15-20-хвилинного сп'яніння наступає головний біль, розбитість. Аналогічний стан буває і при вдиханні парів ацетону й інших розчинів.

Токсикоманічне сп'яніння речовинами побутової хімії не менш шкідливе для здоров'я, ніж вживання великих доз медикаментів чи наркотиків.

Навіть одноразове вдихання парів токсичних речовин може призвести до ураження печінки, нирок, особливо нервової системи. При повторному вдиханні швидко наступає залежність від токсичних речовин з потребою вдихати їх щоденно, навіть декілька разів на день.

Як же боротися з токсикоманією?

Насамперед, дома необхідний суворий контроль за вживанням сильнодіючих речовин. Зберігати їх належить у місцях, недоступних для дітей і підлітків, і, безперечно, не допускати скупчення ліків в домашніх аптечках.

Необхідно також звертати увагу на умови зберігання речовин побутової хімії. Будь-яка підозра, що підліток вживає токсикоманічні речовини, не повинна залишатися неперевіреною.

М.В.Шамардак, зав. студентської поліклініки