З нагоди 50-річчя Секції вихованців КПІ в Польщі вони зібралися у варшавському Будинку техніка Головної технічної організації 22 вересня. Учасники оплесками зустріли декана ФММ проф. О.А. Гавриша, який привітав ювілярів від імені керівництва НТУУ “КПІ” та вручив подарунки. Рівно півстоліття тому, 22 вересня 1957 р., у цьому ж будинку (якому вже понад 100 років) група з 60 довоєнних випускників КПІ вирішила відновити діяльність гуртка польських вихованців КПІ, що існував у Варшаві з 1922 р.
Почесним головою було обрано відомого вченого Войцеха Свентославського, який і був одним із засновників гуртка у двадцятих. З 18 травня 1958 р. організація отримала назву “Секція вихованців КПІ”, а її головою став Станіслав Гжималовський, який навчався в КПІ до 1918 р. і закінчив Варшавську політехніку в 1922 р.
Основна мета діяльності Секції – розвиток дружніх зв’язків між польськими й українськими науково-технічними товариствами, зміцнення контактів між вихованцями та їх рідною вищою школою, а також зміцнення зв’язків між випускниками КПІ.
Перші повоєнні польські стипендіати повернулися з КПІ в 1955 р., у 1957 р. їх було вже тридцять. Вони почали співпрацювати з Секцією після поїздки в Київ на запрошення КПІ в червні 1961 р. З 1968 р. і донині такі поїздки відбуваються щороку в серпні, вони приурочені до початку навчального року. Та в 70-80-х наші делегації були багатолюднішими. У 1981 р. до Києва прибула найчисленніша група випускників (з родинами), нас було аж 67 осіб. Щороку польські випускники беруть участь у торжествах з нагоди Дня першокурсника, зустрічаються з керівниками КПІ, беруть участь у заходах польського Генерального консульства. У 90-ті наші делегації помітно зменшилися. Лише в серпні 2007 р. удалося організувати велику автобусну поїздку в КПІ, в якій взяли участь 33 випускники з родинами.
Поїздки в Київ і зустрічі в Польщі дозволяють членам Секції активно сприяти польсько-українській співпраці. Випускники піклуються про розширення зв’язків з рідним вузом, українськими підприємствами, українськими містами, а це сприяє зміцненню співробітництва між двома країнами.
Нас усе більше турбує відсутність припливу нових польських випускників КПІ. Число 327 випускників, студентів і стажистів у нашому списку вже не росте. Польське міністерство освіти не направляє абітурієнтів у найбільшу українську вищу школу. Усю надію ми пов’язуємо з договорами НТУУ “КПІ” про співробітництво з польськими політехніками (Варшава, Вроцлав).
Nov 19, 2007 || Автор: Януш Фукса, голова Секції вихованців КПІ в Польщі