Нині, коли Україна бере участь у багатонаціональних миротворчих операціях і спільних військових навчаннях, особливої уваги потребує вивчення іноземних мов військовослужбовцями. Мовна освіта покликана формувати особистість, здатну до життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між народами, етнічними, національними та релігійними групами, проведення миротворчих місій тощо. У 1998 р. було затверджено Концепцію навчання іноземних мов у вищих військових навчальних закладах (ВВНЗ).

Його метою визначили практичне володіння іноземною мовою в обсязі, необхідному для ведення бесіди в ситуативному та професійному спілкуванні з метою одержання інформації.

Навчання іноземним мовам є складовою частиною загального завдання підготовки офіцерів Збройних сил України. Вивчення дисципліни “Іноземна мова” у ВВНЗ покликане забезпечити формування комунікативної компетенції, практичне оволодіння іноземною мовою в обсязі програми “Мінімально-необхідний рівень СМР-2” згідно з мовним стандартом НАТО – “СТАНАГ 6001”.

Викладачами кафедри теорії, практики та перекладу англійської мови (ТППАМ), які працюють у ВІТІ, була розроблена навчальна програма, яка базується на державних освітніх стандартах і враховує мовні стандарти НАТО. Вона розрахована на 486 навчальних годин (324 – практичні заняття, 162 – самостійна робота). Стандартизовані мовленнєві рівні співвідносяться зі світовими загальновідомими рівнями або програмами мовних курсів. У результаті вивчення іноземної мови курсанти (студенти) повинні засвоїти “Мінімально-необхідний рівень СМР-2” за вимогами СТАНАГ-6001.

Іспит з дисципліни “Іноземна мова” на ІІІ курсі складається з комплексу кваліфікаційних контрольних робіт (тестових завдань) з говоріння, аудіювання, читання та письма для перевірки рівня практичного володіння студентами іноземною мовою в усній та письмовій формах в ситуаціях соціально-побутової, соціально-культурної та професійної сфер спілкування.

У складі предметно-методичної комісії кафедри ТППАМ працюють десять науково-педагогічних працівників. Вони володіють сучасними методиками викладання та контролю якості засвоєння навчального матеріалу. Усі викладачі беруть участь у методичних семінарах “Миротворча англійська”, організованих Британською Радою. Викладачі К.М.Гавриленко, Н.І.Химай, О.С.Бецько, О.Т.Зарівна успішно використовують на заняттях отримані на семінарах методичні матеріали, які дають змогу курсантам опановувати мову на достатньому рівні та роблять заняття більш цікавими. Викладачі ПМК були співвиконавцями науково-дослідницької роботи “Науково-методичні основи мовного тестування у Збройних силах України”, замовником якої виступав Департамент військової освіти та науки Міноборони України. Результати науково-дослідницької роботи використовуються викладачами ПМК при розробці тестових завдань для проведення тестування з іноземної мови на ІІІ курсі та під час державного екзамену.

Наприкінці 2006 року у ВІТІ проводилась комплексна перевірка, під час якої було проведено тестування з англійської мови курсантів однієї навчальної групи. Результати тестування: “відмінно” – 3 особи, “добре” – 3, “незадовільно” – 1. Також було проведено тестування офіцерів. Групою було отримано 3 відмінних оцінки, 9 оцінок “добре”, 9 – “задовільно”. Загальна оцінка групи офіцерів з іноземної мови – “задовільно”.

Тож підсумовуючи, наголосимо: вивчення іноземних мов має велике значення у формуванні сучасного висококваліфікованого військового фахівця, якому доводиться не лише спілкуватися зі своїми зарубіжними колегами, вивчати їх методи і прийоми роботи, обмінюватися досвідом і брати участь у спільних чи споріднених видах діяльності, а й зустрічатися з громадянами інших країн. І для цього в НТУУ “КПІ” створено відповідні умови.

Jun 8, 2007 || Автор: С.А. Жицька, ст. викладач кафедри теорії, практики та перекладу англійської мови