У листопаді минулого року в рамках проекту Tempus «Наведення мостів між освітою, наукою та бізнесом» делегація нашого університету на чолі з українським координатором проекту проф. Є.І. Нікіфоровичем відвідала Технічний університет Дельфта (TU Delft) (Нідерланди) та Королівський технологічний інститут (КТН) (Швеція).

В ТУ Дельфта представники КПІ ознайомилися з механізмами створення та діяльності технополісу і бізнес-інкубатора.

Інкубатор Yes! Delft – це окрема від університету та муніципалітету неприбуткова юридична особа. Вищим органом управління є Рада директорів, до якої входять представники університету, муніципалітету та Міністерства економіки Голландії.

Усі отримані інкубатором прибутки віддаються університету, окрім коштів, які йдуть на сплату комунальних послуг та зарплат працівників інкубатора.

До інкубатора Yes! Delft може звернутися будь-яка фізична особа, яка бажає реалізувати свою інноваційну ідею, однак з різних причин не може зробити це самостійно. Така особа має подати до інкубатора бізнес-план роботи своєї майбутньої фірми (план реалізації інноваційного проекту). Після цього бізнес-план проходить конкурс, за результатами якого приймається рішення про надання чи не надання допомоги такій особі.

Якщо рішення позитивне, інкубатор надає такій особі офіс за невелику орендну плату (при цьому можливою є сплата орендної плати в розстрочку). Таким чином створюється маленька компанія (фірма), як правило – 5-6 осіб. Після цього TU Delft домовляється з банком (укладається договір) про надання створеній фірмі безвідсоткового кредиту в розмірі 12 тис. євро на одну особу. Гарантом погашення кредиту виступає університет. У разі, якщо справи у створеної фірми йдуть добре, вона згодом повертає вкладені в неї кошти (погашає кредит). Коли ж фірма стає банкрутом, то вона нічого не повертає. Таким чином, усі ризики по виплаті кредиту бере на себе університет.

Якщо конкретні інвестори чи промислові фірми виявили зацікавленість, розмір кредиту може становити 2 млн євро. Тоді про такий кредит домовляється муніципалітет, він же виступає гарантом угоди. У разі банкрутства компанії 20% кредиту сплачує фірма, а 80% гаситься за рахунок коштів місцевого бюджету.

На реалізацію дуже вигідних проектів чи великої цінності майбутньої розробки розмір кредиту становить 20–30 млн євро. Крім того, фірми інкубатора Yes! Delft мають право користуватися всіма потужностями університету.

Максимальний термін перебування фірми в бізнес-інкубаторі – 4 роки. Після цього, як правило, фірма стає самостійною і більше не потребує допомоги. За бажанням така фірма може вступити до інноваційного парку – технополісу. Можливий випадок примусового виходу з інкубатора, якщо фірма без поважних причин не виконує свій бізнес-план і після терміну, наданого бізнес-інкубатором для виправлення такої ситуації, не відбувається змін на краще.

За час перебування у Швеції в Королівському технологічному інституті особливу нашу увагу привернула дводенна щорічна виставка “ARMADA” з працевлаштування студентів, яка проходила на території інституту. Студентська рада з керівником проекту “ARMADA 2006” студенткою KTH Еллен Рова протягом року готували програму виставки. Щороку кількість компаній-учасників збільшується. Цього року було представлено 147 компаній, які презентували свою діяльність та пропонували студентам робочі місця. Якщо компанія знаходила студента, який відповідав необхідним вимогам щодо роботи, представник компанії мав можливість провести більш детальну співбесіду в спеціально облаштованих для цього кімнатах. За час роботи виставки близько 250 студентів знайшли роботу.

Отриманий політехніками досвід дозволяє окреслити напрями необхідних змін в українському законодавстві у сфері інноваційної діяльності та в роботі існуючих інноваційних організацій.

Ю.В. Осипова, юрист відділу з питань власності,
К.В. Жуйкова, менеджер Центру трансферу технологій та менеджменту знань