У вересні-жовтні відбувся університетський конкурс магістерських дипломних робіт. На конкурс були подані роботи від 12 факультетів та 5 інститутів з 54 спеціальностей. Експертизу провели 47 експертів-викладачів університету за єдиними критеріями оцінювання якості магістерських дипломних робіт. Методична рада затвердила лауреатів конкурсу, враховуючи пропозиції експертної комісії. По університету виданий наказ № 1-165 від 10.11.06 р., в якому передбачено вручення дипломів лауреатів переможцям конкурсу – магістрам та їх науковим керівникам, які також отримають премії.

І місце одержала магістерська дипломна робота “Теплообмін при конденсації водяної пари на гідрофобних поверхнях”, виконана магістрантом Олександром Рейдою на кафедрі теоретичної і промислової теплотехніки теплоенергетичного факультету під керівництвом доцента кафедри Гавриша Андрія Сергійовича.

Робота присвячена актуальній науковій та практичній задачі – інтенсифікації теплообміну при конденсації водяної пари, що спрямовано на вирішення проблем енерго- та ресурсозбереження, яке має велике значення в сучасних умовах.

Ця робота є розвитком і продовженням науково-дослідних робіт з теплообміну при конденсації, які виконуються на кафедрі теоретичної і промислової теплотехніки.

Для дослідження автор створив експериментальну установку, особисто виготовив дослідні дільниці.

У роботі були застосовані теплотехнічні виміри, а для візуалізації процесу використовувалася мікровідео- та цифрова фотозйомка.

Автор за допомогою нових гідрофобізаторів отримав оригінальні результати для краплинної конденсації водяної пари.

Для оперативної обробки великого масиву експериментальних даних під час проведення досліду автором була розроблена спеціальна прикладна програма Dropwise CAD 2006, яка використовується в навчальному процесі.

Результати досліджень викладені у 2 статтях в наукових журналах і в доповідях на XV школі-семінарі (м. Калуга, Російська Федерація, 2005 р.), студентських науково-технічних конференціях (НТУУ “КПІ”, 2005, 2006 рр.), IV Російській національній конференції з теплообміну (м. Москва, Російська Федерація, 2006 р.), на якій отримано диплом за кращу стендову доповідь.

За матеріалами роботи були розроблені методичні вказівки до лабораторної роботи з курсу “Теплообмін”.

ІІ місце поділили дві магістерські дипломні роботи:

1. Магістерську дипломну роботу “Теоретичне та експериментальне дослідження та оптимізація обертача площини (еліпса) поляризації електромагнітної хвилі” виконав магістрант Максим Русов на радіотехнічному факультеті під керівництвом завідувача кафедри теоретичних основ радіотехніки Дубровки Федора Федоровича.

Тема роботи є актуальною, оскільки пов’язана із розробленням пристроїв новітніх супутникових телекомунікаційних систем. Досліджуваний у роботі пристрій не має аналогів у світі.

У роботі подано результати числового дослідження та оптимізації характеристик нового пристрою – бездисперсійного обертача площини (еліпса) поляризації електромагнітної хвилі за допомогою програмного забезпечення, що базується на методі скінченних різниць у часовій області (FDTD), що відрізняє його від відомих аналогів.

Розроблений принципово новий пристрій може бути використаний як елемент фазованої антенної решітки з поляризаційною обробкою сигналів, зокрема, у радарах, супутникових системах, високоточних вимірювальних приладах.

Результати роботи викладені в матеріалах Міжнародних науково-технічних конференцій (Варшава (Польща) – 2006 р., Севастополь – 2006 р.).

2. Магістерську дипломну роботу “Використання методу денатуруючого градієнтного гель-електрофорезу для молекулярно-генетичної діагностики” виконав магістрант Олександр Соловйов на кафедрі промислової біотехнології факультету біотехнології і біотехніки під керівництвом доцента кафедри Шинкаренко Любові Миколаївни.

Робота присвячена актуальній темі – розробці генних біотехнологій з використанням сучасних методів молекулярної генетики та інформаційних

технологій, спрямованих на аналіз нуклеотидної послідовності ДНК.

Робота виконувалася у відділі геноміки людини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України в рамках Державної наукової програми “Генні та аналітичні біотехнології”.

У роботі вперше розроблені робочі діагностичні методики для створення тест-систем з ДНК діагностики мутацій генів людини з використанням методу денатуруючого градієнтного гель-електрофорезу.

Об’єкт дослідження – ДНК людини, отримана з лейкоцитів периферійної крові.

Отримані результати свідчать про високу ефективність цього методу для масового та селективного скринінгу мутантних алелей з метою профілактики та лікування спадкових патологій на Україні.

Для аналізу об’єктів дослідження та оптимізації умов та параметрів проведення процесів застосовувалося сучасне програмне забезпечення Vector NTI Suite 6, Melt 87, WinMelt.

За результатами проведеної роботи опубліковано статтю в науковому журналі та зроблено доповідь на Міжнародній конференції “Генетика в России и мире” (2006 р.).

ІІІ місце поділили три магістерські дипломні роботи:

1. Магістерську дипломну роботу на тему “Розробка стенду з доступом до DSP через Internet/Intranet для дослідження методів спектрального аналізу” виконав магістрант Андрій Штанькевич на факультеті авіаційних і космічних систем під керівництвом завідувача кафедри інформаційно-вимірювальної техніки Ціделка Владислава Дмитровича.

Робота присвячена вирішенню актуальної задачі розробки засобів і методів віддаленого доступу до лабораторного обладнання з метою виконання дистанційних експериментальних досліджень з використанням глобальної мережі Internet.

Результатами дослідження є розробка стенду із програмним і методичним забезпеченням, який дозволяє у віддаленому режимі досліджувати методи спектрального аналізу та можливості цифрового сигнального процесора при використанні його у спектральній обробці сигналів.

Розроблений стенд застосовується в системі дистанційного навчання на кафедрі інформаційно-вимірювальної техніки НТУУ “КПІ”.

За результатами досліджень опубліковано статтю в Міжнародному науково-технічному журналі, зроблено доповідь на ІХ Всеукраїнській науковій конференції (Київ, 2006 р.).

2. Магістерську дипломну роботу “Розробка нових кінематичних схем формоутворення та компоновок верстатів для обробки деталей з періодичним профілем дисковими інструментами” виконав магістрант Сергій Пастернак на кафедрі конструювання верстатів і машин механіко-машинобудівного інституту під керівництвом доцента кафедри Данильченка Юрія Михайловича.

Робота присвячена питанню технологічного забезпечення виготовлення циліндричних зубчастих передач з більш складною, з точки зору технології виготовлення, формою профілю зубів порівняно з евольвентним.

Робота виконана в рамках договору між Інститутом надтвердих матеріалів НАН України ім. В.М. Бакуля та НТУУ “КПІ”.

Автор створив математичні моделі формоутворення зубчастих коліс з довільним профілем дисковим інструментом.

У роботі було запропоновано нові методи обробки зубчастих коліс.

Теоретичні розробки реалізовані в пакетах прикладних програм MathCad, Компас-3D V8, Solid Works.

Експериментальні дослідження проводилися на базі Інституту надтвердих матеріалів НАН України. Результати магістерської роботи були використані при розробці стенду для дослідного процесу обробки зубчастих коліс дисковим інструментом.

За результатами роботи отримано деклараційний патент на корисну модель, опубліковано статтю в науковому журналі “Вісник НТУУ “КПІ” (2005 р.).

Матеріали роботи були представлені на 2-х науково-технічних конференціях (Суми – 2005 р., Київ – 2006 р.).

3. Магістерську дипломну роботу на тему “Процес гарячого пресування паперового полотна з розробкою 2-х вального преса” виконав магістрант Олександр Мельник на інженерно-хімічному факультеті під керівництвом професора кафедри машин та апаратів хімічних і нафтопереробних виробництв Марчевського Віктора Миколайовича.

Актуальність роботи обумовлено рішенням проблем впровадження енергозберігаючих технологій в папероробній промисловості України, згідно з програмою підвищення енергоефективності української економіки.

Автор розробив новий спосіб інтенсифікації процесу пресування та алгоритм розрахунку преса.

У роботі використані сучасні комп’ютерні методи обробки експериментальних результатів.

За результатами досліджень опубліковано 2 статті в наукових журналах.

Результати роботи прийняті до впровадження науково-виробничим кооперативом НВК “Продект”.

На засіданні Вченої ради університету ректор вручив переможцям конкурсу дипломи лауреатів.

За високий рівень наукового керівництва підготовкою магістрів у наказі винесена подяка: професору Макаренку М.П. (ФЕЛ), професору Терещенко Т.О. (ФЕЛ), доценту Кисельову Г.Д. (ІПСА), доценту Бойко Т.В. (ХТФ), доценту Толстопаловій Н.М. (ХТФ), професору Круглицькій В.Я. (ХТФ), професору Лук’яненку С.О. (ТЕФ), доценту Шаповаловій С.І. (ТЕФ), доценту Кравцю В.Ю. (ТЕФ), професору Надутову В.М. (ІФФ), завідувачу кафедри Чернезі Д.Ф. (ІФФ), доценту Фролову О.О. (ІЕЕ), професору Глобі Л.Г. (ІТС), доценту Узунову О.В. (ММІ), професору Куссуль Н.М. (ФТІ), старшому викладачу Сокольському О.Л. (ІХФ), доценту Міхеєнку Л.А. (ПБФ).

Л.А. Ванчугова, методист навчально-методичного відділу