З 1 вересня 2006 р. оплата проживання в гуртожитках студентів бюджетної форми навчання збільшиться на 78%. Окрім того, мешканці гуртожитків будуть окремо сплачувати за користування додатковими електроприладами. Директор студмістечка Іщенко Олександр Анатолійович прокоментував цю ситуацію.
– Чим викликано підвищення оплати проживання в гуртожитках НТУУ “КПІ”?
– Востаннє ціна за проживання в гуртожитках встановлювалася в 2002 році. З того часу підвищилася вартість будматеріалів, зросли ціни на енергоресурси, що спричинило подорожчання інших послуг і товарів. Вийшло так, що на даний момент утримувати оплату проживання на тому самому рівні вже немає можливості. По кожному гуртожитку є певний запланований обсяг ремонтно-будівельних робіт, а ще придбання товарів та послуг: прання білизни, вивезення сміття, дератизація, дезінфекція та багато інших послуг, якими ми користуємося. Усе зросло в ціні. Аби забезпечити необхідний обсяг, потрібні засоби. Їх ми отримуємо від оплати студентами проживання в гуртожитках. Зростання цін обумовлює необхідність підвищення вартості проживання.
– На скільки, приблизно, збільшиться оплата для мешканців студмістечка КПІ?
– Для студента бюджетної форми навчання ціна зросте приблизно на 78%. Окрім того, ми відштовхуємося також від розміру стипендії студентів. Якщо в 2002 році стипендія складала 48 гривень, то сьогодні її розмір – 142 гривні. Тобто стипендія значно зросла, тому ми можемо підняти оплату. Знову ж таки тому, що це необхідність. До речі, з підвищенням цін на проживання з наступного навчального року наш університет вийде на один рівень по вартості оплати проживання в гуртожитках з іншими навчальними закладами. Але ймовірно, що з 1 вересня в цих вузах теж буде підвищено платню. Тобто фактично в КПІ рівень цін за проживання в такому випадку буде нижчим, ніж в інших ВНЗ.
– Як вийшли на цифру 78%?
– Є норми, за якими обчислюється оплата проживання в гуртожитках. За ними і проводилися розрахунки. Відштовхуючись від нашого річного кошторису, ми визначали, скільки потрібно коштів з урахуванням нинішніх ринкових цін.
– Як визначатиметься оплата користування додатковими електроприладами?
– Ми плануємо проводити облік електроприладів. При поселенні студенти повинні будуть зареєструвати їх у завідуючої. Наші проектні дані по гуртожитках не відповідають сучасному рівневі споживання електроенергії. При проектуванні та здачі гуртожитків у експлуатацію витрати електроенергії розраховувались лише на освітлення кімнат. У той час, зрозуміло, не було заплановано використання ні комп’ютерів, ні пральних машин, ні електрочайників тощо. Зараз усі ці прилади стали складовими побуту мешканців гуртожитків, і забороняти студентам користуватися ними просто нерозумно, адже це побутові зручності. Тому ми будемо їх реєструвати, визначатиметься потужність кожного приладу, середня тривалість використання в день. Потім буде виводитися вартість його використання в місяць. Її студенти будуть сплачувати додатково.
– Хто визначає спрямування коштів, які студенти сплачують за проживання?
– Цього року було прийнято рішення щодо розподілу коштів кожного гуртожитку не централізовано, а координаційною радою гуртожитку, куди входять студенти, представники факультетів, завідуючий гуртожитком, голова координаційної ради – декан факультету. Адміністрація студмістечка теж бере участь у роботі таких рад. Кожен гуртожиток збирає гроші за проживання за рік, є запланована сума, так само, як і план ремонтно-будівельних робіт на рік. На засіданнях прийматимуться рішення, як використати кошти, які надійдуть за рік у гуртожиток. Частково на ці гроші проводяться ремонти, частково здійснюються закупки. Що саме купувати і в якій кількості, чи віддати все для ремонту гуртожитку, вирішує координаційна рада. Тут, зазвичай, вирішальний голос мають студенти.
– Чимало мешканців гуртожитків виявляють бажання продовжити своє проживання в студмістечку на період літніх канікул. Це можливо?
– Це не проблема. У п.9 Положення про поселення та проживання в гуртожитках студмістечка НТУУ “КПІ” зазначено випадки, коли студенти можуть лишатися на літо в гуртожитку: практика, військова кафедра, участь у роботі студентської будівельної бригади, яка працює в гуртожитках... Усі інші випадки, наприклад, постійна робота в м. Києві, розглядаються факультетськими комісіями (їх головами) з поселення. Саме комісія вирішує, чи може конкретна людина лишитися на період канікул у гуртожитку. З досвіду попередніх років, якщо студент приносив довідку з місця роботи, ми завжди йшли йому назустріч.