Відкрилася перша і єдина в Україні спеціалізована галерея Українського товариства “Нецке” /webmaster: галерею закрито/. Вона розташована по вул. Круглоуніверситетській, 4, оф. 1 (працює щодня, крім понеділка, з 11-00 до 18-00, вхід вільний, тел. 492-00-13, netsuke.org.ua).
Відвідавши галерею, ви потрапите в захоплюючий і таємничий світ Японії, відкриєте для себе нові імена українських майстрів нецке, побачите прекрасні сучасні й антикварні (XVIII–XX ст.) роботи: нецке, окімоно, інро й оджіме, гравюри, картини, вироби з бронзи, кераміки та багато іншого.
Японська нецке – це невелика різьблена фігурка, виготовлена з кістки чи дерева. Слово “нецке” пишеться двома ієрогліфами: перший означає “корінь”, другий – “прикріплювати”. Нецке має наскрізний отвір (хімотоші) для шнурка, кінці якого пропускаються через отвори фігурки і зав’язуються. Складений удвоє шнур протягується за пояс, так що на одному звисаючому кінці знаходиться підвішений предмет, а на іншому – як противага – нецке. Нецке не слід плутати з окімоно – мініатюрною японською скульптурою, в якій не передбачено отвору для шнурка. Слово “окімоно” є загальною назвою скульптури малих розмірів, призначеної для оформлення інтер’єру.
Історія, література і театр, релігійні образи, міфологія і народні вірування, повсякденне життя – усе це відображається в маленьких різьблених фігурках. Найбільш популярними були божества з народних вірувань – “сім богів щастя”: Бісямонтен, Бендзайтен, Дайкоку, Хотей, Фукурокудзю, Дзюродзин й Ебісу. Персонажі народних вірувань різні за зовнішнім виглядом і характером, але зближує їх одне: всі вони наділені здатністю дарувати людям щастя, спокій, матеріальне благополуччя, здоров’я, довголіття, безтурботність, веселощі.