Міністерство освіти і науки України 13 червня 2024 року видало наказ № 842 "Про внесення змін до деяких стандартів освіти", який вніс зміни до стандартів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Розділ "Перелік компетентностей випускника" доповнено пунктом, який визначає, що випускник повинен володіти "здатністю ухвалювати рішення та діяти, дотримуючись принципу неприпустимості корупції та будь-яких інших проявів недоброчесності".

Цей крок до забезпечення формування несприйняття корупції молодим поколінням на рівні вимог до стандартів вищої освіти свідчить про величезний крок від "пострадянського" стандарту освіти до нового – прогресивного та сучасного.

Він дійсно на часі, бо навіть досвід викладання антикорупційної дисципліни в КПІ ім. Ігоря Сікорського продемонстрував, що переважна більшість студентської спільноти університету не до кінця розуміє, що таке "корупція", "недоброчесність", які шкідливі наслідки має корупція не тільки для якихось вигаданих осіб, а для кожного із нас.

Для успішного впровадження змін, передбачених наказом, слід здійснити комплекс заходів на рівні закладів вищої освіти та органів управління освітою. Ці заходи включають:

розробку та оновлення освітніх програм: вищі навчальні заклади повинні переглянути та оновити свої освітні програми, додавши нові дисципліни та теми, присвячені антикорупційним питанням та етичним аспектам професійної діяльності;

підготовку викладачів: потрібно організувати тренінги та семінари для викладачів, щоб підвищити їхню кваліфікацію у сфері антикорупційного навчання та виховання етичних норм у студентів;

інтеграцію антикорупційних питань у поточні дисципліни: навчальні заклади можуть включити антикорупційні питання до існуючих дисциплін, таких як право, економіка, менеджмент тощо. Це дозволить студентам бачити антикорупційні аспекти у різних контекстах;

практичні заняття та дослідження: організацію практичних занять, де студенти можуть аналізувати реальні випадки корупції, проводити дослідження та розробляти власні антикорупційні стратегії;

співпрацю з антикорупційними організаціями: вищі навчальні заклади можуть співпрацювати з антикорупційними організаціями та державними структурами для обміну досвідом та знаннями, організації спільних заходів та проєктів.

Для забезпечення ефективності впровадження нових компетенцій від органів управління освітою вимагається проводити регулярний моніторинг та оцінку освітніх програм. Це може включати:

оцінку знань та навичок студентів: проведення тестів, анкетувань та інших методів оцінки для визначення рівня знань та навичок студентів у сфері антикорупційної діяльності;

зворотний зв'язок від студентів та викладачів: організація опитувань та збору зворотного зв'язку для виявлення проблем та визначення шляхів їх вирішення;

аналіз результатів: аналіз результатів моніторингу та оцінки для подальшого вдосконалення освітніх програм та підходів до антикорупційного навчання.

Переваги нововведення є очевидними та такими, що працюють у довготривалій перспективі розвитку України:

підвищення якості освіти: інтеграція антикорупційних питань в освітні програми сприятиме підвищенню якості освіти та формуванню високих моральних та етичних стандартів серед студентів;

розвиток відповідальних громадян: випускники з новими компетенціями будуть здатні ухвалювати рішення та діяти на основі принципів чесності та відповідальності, що сприятиме розвитку відповідального громадянського суспільства;

зменшення корупційних ризиків: формування у випускників навичок розпізнавання та запобігання корупції допоможе зменшити корупційні ризики у різних сферах професійної діяльності.

Отже впровадження нових компетенцій у стандарт першого (бакалаврського) рівня освіти сприятиме формуванню відповідальних та етичних фахівців, здатних протистояти корупції у своїй професійній діяльності. Для успішної реалізації цих змін необхідно забезпечити підтримку на рівні органів управління освітою, а також проводити регулярний моніторинг та оцінку результатів.

Яна Цимбаленко,
уповноважена особа з питань запобігання
та виявлення корупції у КПІ ім. Ігоря Сікорського

До речі: 15 липня з нагоди Дня Української Державності та Дня хрещення Київської Русі – України, Президент України Володимир Зеленський нагородив державними нагородами військових та представників інших професій. Серед відзначених – і уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції у КПІ ім. Ігоря Сікорського, доцентка факультету соціології і права, постійна авторка "Київського політехніка" Яна Цимбаленко. Вона отримала звання "Заслужений працівник освіти України". Посвідчення і нагрудний знак до нього вручив їй особисто Президент України. Вітаємо Яну Юріївну з нагородою і зичимо їй подальших успіхів у роботі!

НАЗК Офіс генпрокурора НАБУ

офіс доброчесності НАЗК