23 травня на засіданні наукової сесії Вченої ради НТУУ «КПІ» член-кореспондент НАН України, академік Міжнародної академії інформатизації, професор Борис Миколайович Малиновський виступив з доповіддю «Становлення вітчизняного комп’ютеробудування». Виступ був приурочений до виходу його спогадів «Документальна трилогія».

У першій книзі трилогії, яка носить назву «Пам’ятники нашої молодості», патріарх вітчизняної обчислювальної техніки розповідає про те, як створювався перший комп’ютер в Європі – мала електронна обчислювальна (лічильна) машина (МЕЛМ) (1950 рік). Надзвичайно цікавими є сторінки про розробку першої цифрової напівпровідникової керуючої машини широкого призначення – фактично першого вітчизняного комп’ютера «Дніпро» (1961р.). Зауважимо, що саме з цієї машини розпочалося подальше серійне виробництво комп’ютерів в Україні. Автор також ділиться спогадами про співпрацю зі своїми видатними сучасниками-колегами – В.М.Глушковим, С.О. Лебедєвим та іншими.

Друга частина спогадів називається «Друзі, яких я не побачу…». Вона присвячена рокам Великої Вітчизняної війни (автор почав її рядовим солдатом, а закінчив командиром артилерійської батареї), фронтовим друзям і брату, які на тій війні загинули..

Завершує трилогію книга «Очима ветерана», в якій Б.М.Малиновський розмірковує над подіями останніх десятиліть, пов’язаних із здобуттям Україною незалежності та розбудовою власної держави.

Після завершення виступу ректор НТУУ «КПІ», академік НАН України М.З. Згуровський щиро подякував Б.М.Малиновському і вручив йому почесну грамоту університету.

Сергій Смольц

Дата події