Всеукраїнський день бібліотек відзначається в Україні щорічно 30 вересня вже понад п'ятнадцять років і є професійним святом працівників близько 40 тисяч діючих бібліотек.

Сучасна бібліотека поєднує в собі освіту та інформування, надаючи доступ до свого фонду, та, крім цього, відкриває електронний ресурс для читачів. Її функції стають значно ширшими, адже там проводять виставки, конференції, брифінги та творчі вечори.

З появою та поширенням Інтернету, гаджетів та рідерів постало питання про можливу непотрібність у найближчому майбутньому друкованих видань, а разом з ними і бібліотек. Нові технології стрімко впливають на соціальне та культурне життя читачів, а це, у свою чергу, не може не позначитися на функціонуванні бібліотеки.

Сьогодні для декого у бібліотеці незвичайним буде здаватися те, що більшість відвідувачів не сидить біля моніторів комп'ютерів. А ідеальним бібліотечним простором студенти вважають наявність комп'ютеризованих робочих місць, зручних меблів, достатню кількість розеток для лептопів та обов'язкову наявність Wi-Fi. Бібліотеки повинні відповідати запитам читача, а саме мобільності та можливості отримання максимуму інформації в одній установі. При цьому книги не відходять на другий план, залишаючись класичним джерелом інформації.

Доказом того, що бібліотеки не збираються зникати, є нещодавнє відкриття в англійському місті Бірмінгемі найбільшої в Європі публічної бібліотеки, на створення якої з бюджету міста було витрачено 188 мільйонів фунтів стерлінгів. Будівля Бірмінгемської бібліотеки складається з десяти рівнів: просторого входу та холу з мезоніном, нижнього підземного поверху із закритою терасою, чотирьох поверхів для громадського доступу та двох відкритих терас, також два окремих рівні займають архів і кімнати для працівників бібліотеки, а на останньому поверсі будівлі розташована кімната, присвячена Шекспіру.

Бірмінгемська бібліотека має цікавий сучасний дизайн, що поєднує в собі вплив ар-деко, космічних ідей і сучасних технологій. У бібліотеці проходитимуть інсталяції, різноманітні вистави і шоу, майстер-класи. Заходи, що відбуватимуться там, охоплять різні галузі культури, адже головна ідея полягає в тому, щоб зробити бібліотеку місцем, куди приходитимуть люди, об'єднані спільними інтересами. Працівники бібліотеки планують залучити більше трьох з половиною мільйонів відвідувачів на рік і ще мільйони відвідувачів онлайн.

Люди із задоволенням приходять до бібліотек не тільки через сучасний дизайн та наявність новітніх технологій. Останнім часом активно поширюється буккросинг – обмін книгами, коли одна людина залишає прочитану нею книгу у спеціальному місці для того, щоб хтось інший міг взяти цю книгу та прочитати. Усе частіше полиці для буккросингу можна знайти в кафе, парках та, звичайно ж, у бібліотеках.

Науково-технічна бібліотека ім. Г.І.Денисенка в НТУУ "КПІ" також стає більш сучасною та адаптується до потреб відвідувачів, надаючи не тільки доступ до фонду, що налічує три мільйони примірників видань, а й створюючи електронну бібліотеку, електронний архів методичних видань університету, що найбільше запитувані студентами. Не можна не сказати, що електронний каталог охоплює літературу по 1970 рік, електронний архів представляє повні тексти навчальних матеріалів, а на сайті бібліотеки представлені оцифровані унікальні документи з історії університету і наукові праці видатних учених.

У бібліотеці користувачі можуть працювати в Інтернет-мережі, отримати доступ до Wi-Fi. На всіх поверхах бібліотеки можна ознайомитися із зібранням восьми з половиною сотень портретів видатних людей різних століть, народжених в Україні, пов'язаних з нею або тих, хто прославив її за кордоном, що є частиною проекту "Українці у світі".

Незважаючи на швидкісний Інтернет, що забезпечує неперервний доступ до різних джерел інформації, студенти КПІ все частіше звертаються до друкованих книжок, знаходячи відповіді на свої запитання саме там. І це не дивно, адже віртуальний досвід ніколи не замінить досвід відвідування бібліотеки. Очевидно, що у світі, переповненому цифровими технологіями, людина відчуває потребу у відвідуванні реальних місць, де можна навчатися протягом усього життя.

Щорічно Науково-технічна бібліотека Київської політехніки відзначає своє професійне свято. Обов'язковою складовою є екскурсія, і профком співробітників університету традиційно надає фінансову допомогу на її організацію. Цього року 28 вересня ми їдемо в старовинне місто Радомишль. 30 вересня відбудуться урочисті збори колективу бібліотеки, де будуть відзначені дарувальники: М.З.Згуровський та В.В.Янковий – за допомогу у поповненні фондів бібліотеки, В.М.Першин – за спонсорську допомогу у придбанні комп'ютерної техніки. Також будуть відзначені співробітники бібліотеки за активну участь у впровадженні інформаційних технологій у роботу бібліотеки: С.М.Кириленко, І.О.Юдіна, О.В.Петровська, О.Є.Шпак, С.М.Лебедєва, Н.В.Мікеладзе, О.В.Косьміна, О.М.Боженко, Ю.М.Вдовиченко, О.І.Кобець, Л.В.Тепікіна, О.В.Котляр, О.П.Дмитрунь, А.М.Бреусов, С.М.Симоненко, М.Л.Друченко, О.В.Пархоменко, Л.М.Тарасюк, М.В.Федорець, З.Д.Стерехова.

Сподіваємося, що День бібліотек – свято не лише для бібліотечних працівників, але й для усіх наших читачів. Зі святом вас, дорогі друзі!

За інф. НТБ ім. Г.І. Денисенка